MPLS , Quality of Service (QoS)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
MPLS , Quality of Service (QoS)

Arkadaşlar dönem projesi olarak router konfigürasyonlarında Multiprotocol Label Switching ( MPLS ) ve Quality of Service , ( QoS ) uygulamalarını aldım. Kısaca bahsedeyim. İnternette omurga ağlarda routerlar kendi aralarında

DoruK41 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Arrow MPLS , Quality of Service (QoS)

Arkadaşlar dönem projesi olarak router konfigürasyonlarında Multiprotocol Label Switching (MPLS) ve Quality of Service, (QoS) uygulamalarını aldım.

Kısaca bahsedeyim. İnternette omurga ağlarda routerlar kendi aralarında hızlı bir iletim olması için Multiprotocol Label Switching (MPLS) ile haberleşirlermiş.Hatta dışarıdan girmek isteyen bir router farklı bir tür bağlantı yapabilir. Fakat Multiprotocol Label Switching (MPLS) bulutu içinde Multiprotocol Label Switching (MPLS) bağlantısı sözkonusuymuş.

Ayrıca konfigüre edilen bu routerlarda Quality of Service (QoS) uygulaması olarak gelen verinin önemine göre numaralandırılma yapılırmış.Yani verimiz eğer anlık veri iletimi isteyen video benzeri bir uygulama ise normal bir görüntü dosyasına nazaran daha büyük öneme sahiptir ve buna göre değerlendirilir.

Bu konuda beni biraz daha aydınlatabilecek ve kaynak paylaşacak birileri olursa çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla

Orhan ERGUN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Merhaba,

Multiprotocol Label Switching (MPLS) , MPLS VPN (layer2 , layer3) , Quality of Service (QoS) ? size hangisi lazım

DoruK41 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

MPLS ve Quality of Service (QoS) ikisi birlikte

burner Guest

Slm;

Oncelikle mpls e gecmeden once, igp(ospf, isis, ripv2, eigrp, odr, vs) cok iyi bilmeniz gerekiyor..Bgp yi cok iyi bilmek gerekiyor(ibgp,ebgp,MPBGP, multi hop bgp..vs),...Redistributionu cok iyi bilmek gerekiyor...VPN cesitlerini cok iyi bilmek gerekiyor...VRF leri cok iyi bilmek gerekiyor...QoS u cok iyi bilmek gerekiyor...RSVP, LDP, TDP yi cok iyi bilmek gerekiyor, Tag distribution unu cok iyi bilmek gerekiyor...
    Eger bunlarda okay isen, yardim istedigin nokta tam olarak ne, eger degilsen ciscotr, cisco, ve google ye gidip arastirma yapmaniz gerekiyor...

Ama yok eger elinizde bir tez varsa tamamen paylasirsiniz ve herkes elinden gelen yardimi yapmaya calisacaktir..

Iyi gunler

Orhan ERGUN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Merhaba,

Burner'e cevaben ;

Sanırım biraz abartılı oldu

Mpls'e gecerken , Traffic engineering yapılıp yapılmayacagına gore aslında bi cok sey değişir.

Mp-Bgp , redistribution , Ldp , cef , vrf , import export , Route target kavramlarının iyi oturmus olması yeterli

Yani Tdp , tagsitching'i artık kullanmıyoruz, Traffic engineering için Lsp'leri auto tanımlamayacaksak , Rsvp ve bir Igp protokolunede ihtiyacımız yok.

Sonucta Ldp içerideki Igp protokolunun routingini kullanarak label path'i aynı sekilde yapıyor, Ospf ve IS-IS kullanarak Rsvp icin gerekli Cspf hesaplamalarını Ospf'den ogrenebilirdik ama dediğim gibi Traffic engineering yapan Tr'de Isp de yok. Calıstıgm srket dahil.

Ama beyefendinin sorusuna gelince notlarımı paylasabilirim, takıldığınız noktada yardımcı olmak , uzun uzun konu anlatmaktansa tercihim.

Tabi Mpls'i layıkıyle manage edecekseniz Burner'in bahsettği protokllerin iyi bilinmesi cok avantaj.

Teşekkürler

gandalf_3466 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Sanirsam arakadas isin implementation kismiyla ilgilenmiyor

sadece konu hakkinda teorik olarak bilgi sahibi olmak istiyor.

diye dusunuyorum

onun icin de bizim siteden iki link verebilirim

http://www.ciscotr.com/forum/cisco-g...gurasyonu.html
    Turkce kaynak cok yararli

http://www.ciscotr.com/forum/cisco-g...isco-mpls.html

ingilizce kaynak
    Konu gandalf_3466 tarafından (22.12.2008 Saat 17:06 ) değiştirilmiştir.

+ Konuyu Cevapla