Metro Ethernet
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree2Likes
  • 2 Post By shroud41
Metro Ethernet

Diyelimki benim 3 tane şirketim var ve her şirkettede 3-4 değişik vlanım var. Ben bu şirket ağlarını birbirine bağlamak istiyorum. Bazı vlanlar 3 şirkettede ortak kullanılacak. Bu topolojide 3 şirket

challanger isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Standart Metro Ethernet

Diyelimki benim 3 tane şirketim var ve her şirkettede 3-4 değişik vlanım var.

Ben bu şirket ağlarını birbirine bağlamak istiyorum.

Bazı vlanlar 3 şirkettede ortak kullanılacak.

Bu topolojide 3 şirket birbirine çok yakın olsaydı bir Multilayer swith ile klasik L3 konfigrasyon ile istediğimi yapabilirdim.

Ama şirketler birbirine uzak

Ozaman metro ethernet kullanmam öneriliyor.

Bundan sonra işleyiş nasıl oluyor?Metro ethernetin etkisi nasıl oluyor??

Türktelelkom her şirkete tek tek fiber çekip bu 3 şirket birbiri ile kendi cihazı üzerinden mi haberleştiriyor?

Bu metroethernet tam olarak ne oluyor?

Tşk ederim

Güncel......

shroud41 Guest

ISP'nin BB hattından, müşteri lokasyonlarına fiber çekilir, sonrasında fiberlerin bir ucu müşteri, bir ucu ISP'nin kurumsal SW tarafında sonlandırılır.Her müşteriye ISP tarafında bir vlan atanır.Eğer müşterinin birden fazla VLAN'ı lokasyonlar arasında taşınmak isteniyorsa QinQ kullanılır.Kurumsal SW'den SDH ile veya dark fiberle en yakın POP noktasında ISP router'ına çıkartılır.Trafik, ISP router'ından EoMPLS ile diğer lokasyondaki POP router'ına, oradan'da yine kurumsal SW'e ve son olarak da müşterinin diğer lokasyondaki SW'ine taşınır.Olay budur
    challanger and Root90 like this.

ISP'nin BB hattından, müşteri lokasyonlarına fiber çekilir, sonrasında fiberlerin bir ucu müşteri, bir ucu ISP'nin kurumsal SW tarafında sonlandırılır.Her müşteriye ISP tarafında bir vlan atanır.Eğer müşterinin birden fazla VLAN'ı lokasyonlar arasında taşınmak isteniyorsa QinQ kullanılır
    Anladım şimdilik tek vlan taşımayı kavrasam yeterli :) QinQ olayına girmeye gerek yok.

Trafik, ISP router'ından EoMPLS ile diğer lokasyondaki POP router
    sanırım burasıda teknik kısım oluyor telekomun ilgilendiği, beni çok ilgilendirmediğne karar verdim :)

Benim merak ettiğim konu şu. Yakın loksayonlar için kurumların switchlerini direk birbirine bağlamak ile MPLS üzerinden birbirlerine bağlamak neden bu kadar farklı?
    Ben yakın lokasyonlardaki switchleri nasıl trunk ile bağlıyorsam, TT tarafındada bir switch koysunlar sadece bana özel, benim trafiğim diğer lokasyona o switch üzerinden aktarılsın? switch'in parasi neyse verelim :)

Viking isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

konu çok eski ama bir iki şey yazayım. birincisi senin bir şubenden diğerine koskoca fiber çekip, 2 switchi bağlamak öyle kolay değil senin vlanların mplsler üzerinden taşınmak durumunda. senin bunları bilmene gerek yok. sen sadece hizmet almak istediğini söylersin olur biter. isp tarafında durum şu;

qinq kullanmak lazım, en az 3 vlan var ve her şubede bu 3 vlan kullanılacak diyorsun. qinq kullanmanın olayı ispye yarıyor. e senin kullandığın vlanları diğer müşteriler de kullanıyor olabilir. dolayısıyla senin serbest sayıdaki vlanların ispnin belirlediği tek bir vlan ile geçer mpls networkten.

eompls olmaz maalesef, kullanılması gereken teknoloji vpls. birden fazla vlan var, unknown mac addresler olacak, dolayısıyla broadcastler olacak. eompls bunları karşılayamaz. vpls ile isp senin vlanlarını enkapsüle edilmiş şekilde bir uçtan diğer uca oluşturulan tüneller ile taşır ve bu iş biter. senin ruhun duymaz, 3 şuben tek bir switche bağlı gibi görürsün. spanning tree çıktında bir uçtaki switchini root görürsün, cdp çıktında kendi switchlerini görürsün falan.

+ Konuyu Cevapla