RHCE v6 Sınavı
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
RHCE v6 Sınavı

Merhaba Arkadaşlar, Red Hat Certified Engineer ( RHCE ) sertifikasyonuna sahip olmak isteyen veya linux bilgisini geliştirmek isteyen arkadaşlar için adım adım bir RHCE guide oluşturdum. What you have to

fuatm16 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart RHCE v6 Sınavı

Merhaba Arkadaşlar,
    Red Hat Certified Engineer (RHCE) sertifikasyonuna sahip olmak isteyen veya linux bilgisini geliştirmek isteyen arkadaşlar için adım adım bir RHCE guide oluşturdum.
    What you have to do to be root of unix ?
    İnternette bulunmayan bilgiler ve tecrübelerimi paylaştığım bir platform. Faydalanacağınızı umuyorum.
    RHCE v6 Sertifikayı almak isteyen ve RHCE sınavı ile ilgili merak ettiklerinizi cevaplayabilirim.

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Merhaba,

RHCE sertifikası sınavları kaç aşamadan oluşuyor ve her sınav için ne kadar ücret ödeniyor.
    Yapı olarak cisco sınavları gibi mi / simülasyon yada lab tarzında sorular var mı? yoksa microsotft gibi ezberle geç mantığı ile mi sınav soruları ? Sınavda kaç soru çıkıyor.

Bu konuda bizleri tecrübenizle aydınlatabilir misiniz.

Linux'a ilgim var, sertifikasyon tarafınıda boş vakitlerde takip etsem fena olmaz diye düşünüyorum.

Teşekküler,
    İyi Çalışmalar.

Merhabalar,
    Soruların tamamını websitemde cevapladım ancak burdanda izah edeyim.
    Bu sınav 2 aşamadan oluşuyor (RHCSA ve RHCE ) ve herbiri 2,5 saatlik, tamamen uygulamalı sınavlar. (Toplam süre 5 saat) . Sınav ücreti 400$ civarı.
    Cisco sınavlarında seçmeli sorularda var ancak bu sınavda böyle bir durum sözkonusu değil. Ezberleyip geçmen imkansız !!! Çünkü sınav soruları hiçbir yerde bulunmuyor. Sınavda tam kesin olmamakla beraber 35 civarı soru çıkıyor ve belirttiğim gibi tamamen uygulamalı sorular.
    Lab ortamını biraz anlatmak isterim. Bir fiziksel bilgisayarın var ve bunun içerisinde sanal bir Redhat kurulu. Fiziksel makinendeki mozilla firefoxu açarak sınav sorularına ulaşıyorsun ve burdaki tüm taskları görebiliyorsun. Taskı okuduktan sonra sanal makinede uyguluyorsun. Sanal makinede uyguladıklarını fiziksel makinen üzerinden test edebiliyorsun. Daha fazla detay vermem sınav politikaları gereği yasak. Genel soruları cevaplayabilirim. Web sitemde bu sertifikayı alabilmek için gerekli tüm doneler mevcut. Bunun yanında tabi iyi bir pratik yapmak gerekli. Sınavda hız çok önemli , çoğu kişi sınavı çözemediği için değil verilen sürede yetiştiremediği için kazanamıyor. Bu konuda Türkiyede eğitim veren yetkili bir kurum var istersen paylaşabilirim.
    Başarılar dilerim

alorak isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Öncelikle merhabalar.
    Ben henüz lisans öğrencisi olarak bu sektörde kendimi geliştirmek istemekteyim. Blogunuzdaki klavuza genel hatlarıyla biraz baktım. Ve sanırım teorik bilginin yanında biraz da pratik tecrübe olması gerektiği anlamını çıkarttım, doğru mudur? Yani sanıyorum ki mezun olduğumuz gibi çalışmaya başlasak 4-5 yıldır son kullanıcı olarak linux kullanan birisi için yeterli olmayacağını düşündüm. Ek olarak sınavın kapsamı hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz? Yani temel linux komutları ve bazı servisler dışında bilgi seviyesinin ne kadar olmasını önerirsiniz?

İyi çalışmalar
    Teşekkürler.

Merhabalar,
    Evet, tahmininiz doğrudur. 4,5 yıllık bir tecrübe ile geçilebilecek bir sınavdır. Bana sorarsanız Network veya Yazılıma yönelmenizi öneririrm. Sistem tarafı çok kompleks ve giderek değersizleşiyor. Linuxtaki temel komutların dışında;
    Servis yönetimi,
    Program/paket kurulumları (yum , rpm),
    Apache, sendmail, iscsi, disk managment, lvm, ftp,gibi servislerin kulllanım ve konfigürasyonu,
    kullanıcı yönetimi,
    basic scripting gibi konularda iyi olman gerekir. Hands on pratiğinin çok iyi olması gerekir çünkü sınavı çözmen için verilen sürede soruları anlayana kadar ciddi bi zaman kaybediyorsun. Anladıktan sonra uygulayabilmen gerekir. Eğer birşeyler yanlış giderse toparlaman için vakit kalmayacaktır. Yaptığın şeyleri bir yandan verify etmende gerekir. Yani bilgi kadar, hızda önemli. CCIE sınavındada aynı faktörler geçerli.
    Sektöre henüz girmediyseniz, farklı alanlara yönelmenizide tavsiye ederim. Henüz çok geç değil
    Başarılar dilerim..

MCyagli isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Linux Eğitimlerin merak salmış birisi olarak bende bir yol haritası çizdim kendime.

Network ile uğraşan birisinin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm yol şudur :

RHEL yani Red Hat Enterprise Linux çalışmak bana mantıklı geldi.

RHEL aslında RED HAT tarafından geliştirilmiş ve ticari pazarı hedef alan bir Linux sürümü.

Ve şuan RHEL V7 var.

Linux da ki sertifikalar 3 kocaman başlıktan oluşuyor.

-System Admins, Engineers, Architects
    -Enterprise developers and application admins
    -Cloud and Virtualization ADmins

Network ile uğraşan birisinin ise

--System Admins, Engineers, Architects kısmı ilgisinizi çeker gibime geliyor.

bu başlık altında ise yine dünya kadar sertifika var.

Ancak

Kod:

Rh124 - Red Hat System Administration I ( Almanız Gereken Eğitim ) = Ex200 ( Geçmeniz Gereken Sınav)
    Rh135 - Red Hat System Administration I ( Almanız Gereken Eğitim ) = Ex200 ( Geçmeniz Gereken Sınav)
    Rh255 - Red Hat System Administration III ( Almanız Gereken Eğitim ) = Ex300 ( Geçmeniz Gereken Sınav)

Şeklinde2 tane sınav Network ile ilgilenen birisi için en mantıklı eğitimler olabilir diye düşünüyorum.

Kod:
    Şu sınavı geçerseniz :

Rh124 - Red Hat System Administration I ( Almanız Gereken Eğitim ) = Ex200 ( Geçmeniz Gereken Sınav)
    Rh135 - Red Hat System Administration I ( Almanız Gereken Eğitim ) = Ex200 ( Geçmeniz Gereken Sınav)

RHCSA ( Red Hat Certified System Administrator )  oluyorsunuz.

Kod:
    Ve sonra birde şunu geçerseniz :

Rh255 - Red Hat System Administration III ( Almanız Gereken Eğitim ) = Ex300 ( Geçmeniz Gereken Sınav)

RHCE (  Red Hat Certified Engineer ) oluyorsunuz.

Internette LPIC-1 101 ve 102 gibi temel Linux eğitimleri falan var.

Gerçi internette Linux ile ilgili dünya kadar kaynak var
    Konu MCyagli tarafından (21.06.2014 Saat 14:39 ) değiştirilmiştir.
    Mehmet Ceyhan YAĞLI
    I learn, I teach

www.mcyagli.com

kate isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Redhat eğitimleri veriyor musunuz ? Eğitmen arıyorum

root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

Alıntı kate Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Redhat eğitimleri veriyor musunuz ? Eğitmen arıyorum
    Merhaba,

soruyu şu şekilde sorarsanız, Linux eğitimi veriyor musunuz? Kernel seviyesinde bilgili misiniz? evet cevabını verebilirdim. Bireysel bir Linux (Kernel, Redhat, CentOS, Gentoo) eğitimi mi almak istiyorsunuz? Amacınız nedir?

+ Konuyu Cevapla