Linux i le 52 Mi lyon Öğrenci
Brezilya hükümetinin eğitimde reform programı çerçevesinde devlet kullarında öğrencilerin bilgisayara erişimini amaçlayan Eğitimde Enformatik Projesi ProInfo) başarılı bir şekilde devam ediyor. Brezilya Eğitim Bakanlığı, Linux aracılığıyla 52 milyona yakın öğrenciye ulaşacak.
Debian tabanlı bir Linux dağıtımı olan “Linux Educacional 2.0” şu ana dek 29.000 bilgisayar llaboratuvarına kurulmuş ve yaklaşık 36 milyon öğrenciye hizmet vermekte. 2009 yılının onuna kadar 53 bin laboratuvar ve 52 milyon öğrencinin bu projeden yararlanıyor olması planlanıyor.
Bu projenin ve bahsettiğimiz laboratuvarların ilginç yanı ise her laboratuvarda tek bir sunucuya bağlanan çok sayıda ekran, fare ve klavyelerle 7 ayrı çalışma biriminin (istemci) doğmuş olması. Bu, aynı zamanda donanım ihtiyaçlarında da muazzam bir tasarruf demek. Kırsal kesimler içinse sunucu gerekmeksizin, bir işlemciyle 5 çalışma birimine olanak sağlayan, daha düşük güç harcayan bir çözüm düşünülmüş. Ayrıca proje kapsamında, özel ihtiyaçları olan öğrencilerin de, onlara uygun sistemlerle, bilgisayarla tanışabilmeleri sağlanmaya çalışılmış.
Linux’un böylesi bir projeye olanak vermesinin yeterince heyecan verici olmasının yanı sıra başarı da sağlaması, onunla neler yapılabileceğini göz önüne seriyor. Brezilya Milli Eğitim bakanlığı da bu çalışmadan memnun kalmış olacak ki, ellerindeki içeriği gerek Latin Amerika’da gerek dünya çapında, diğer ülkelerle paylaşmak istiyor.
Umarız, ülkemizde de buna benzer projelerin başladığı, yazılım tekellerinin “okullara kutu satmadığı” günleri görürüz...