Linux 'ta Lilo Hata Mesajları ve Anlamları
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 1 sonuçtan 1 ile 1 arasındakiler gösteriliyor.
Linux 'ta Lilo Hata Mesajları ve Anlamları

Lilo hata mesajları ve anlamları Sorun: Sistem LILO ile açıldığında, ekran da LILO kelimesinin bir kısmı görüntüleniyor ve askıda kaliyor. Açiklama: LILO çalışma kodu (Systemstart-Code) iki bölümden oluşur. Birinci bölüm

 1. #1
  oguzhanzor Guest

  Standart Linux 'ta Lilo Hata Mesajları ve Anlamları

  Lilo hata mesajları ve anlamları  Sorun:  Sistem LILO ile açıldığında, ekran da LILO kelimesinin bir kısmı görüntüleniyor ve askıda kaliyor.  Açiklama:  LILO çalışma kodu (Systemstart-Code) iki bölümden oluşur. Birinci bölüm açılış sektörü (bootsector), ikinci bölümde /boot/boot.b ibarettir. LILO kurulum esnasında sistem harita sayfası( map file ) oluşturur. LILO işletim sistemi (Linux Kerneli gibi) için gerekli olan yönlendiricileri (sektor adresleri) bulur ve çalıştırır.  Aşağıdaki bölüm Werner Almesberger in LILO Users Guide adlı dökümantasyonundan alınmıştır.  LILO yüklenirken LILO kelimesi ekranda görüntülenir. Her kelime görüntülenmeden önce ve sonra bazı işlemler aktif hale gelir. Eger, LILO yüklenirken ekran askıda kalırsa görüntülenen harflerden problemin ne olduğu anlaşılır.  (Hiçbirsey görüntülenmezse)

  LILO nun hiç bir kısmı yüklenmemistir, LILO kurulmamıştır yada açılış sektörünün bulunduğu harddisk bölümü aktif değildir.
  L hatacodu

  Mesela: L0101010101010  Açilis yükleyicisinin (boot loader) birinci bölümü yüklenmiştir. Ikinci bölüm ise yüklenmemiştir.Iki digital sayı hata kodu netür bir problem oldugunu gösterir. Genellikle medya hatasi ( fiziksel bir hata ) yada hardisk geometri uyuşmazlığını ifade eder..
  LI

  Açılış yükleyicisinin birinci bölümü ikinci bölümünü yüklemiş, fakat çalışstıramamıştır. Bu genellikle hardsik-geometri uyuşmazlığı yada /boot/boot.b dosyasının harita kurucusu çalıştırılmayarak yerleştirilmesinden kaynaklanır.
  LIL

  Açılış yükleyicisinin ikinci bölümü çalışmıştır, fakat sistem harita sayfasından açıklayıcı tablo yüklenememiştir. Genellikle tipik bir medya hatası yada geometri uyusmazlığından kaynaklanır.
  LIL?

  Açılış yükleyicisinin ikinci bölümü yanlış adrese yüklenmiştir. Bu genellikle geometri uyusmazlığı yada /boot/boot.b nin harita kurucusu çalıştırılamayarak yere yerleştirilmesinden kaynaklanır.
  LIL-

  Açıklayıcı tablosu bozuktur. Genellikle geometri uyusmazligi yada /boot/boot.b nin harita kurucusu çalıstırılmayacak yere yerleştirilmesinden kaynaklanir.
  LILO

  LILO nun tüm bölümleri hatasiz yüklenmistir.  Çok sık karşılaşılan geometri uyusmazligi 1024 cylinder boundary nin itilmesinden kaynaklanir.

  Yani LİLO 1023 Cylinder alanının üst tarafına install edilmiş olabilir.

  Çözüm:  Problem, asağıdaki tavsiyelere uyulması ile önlenebilir.

  LILO yu 1024 cylinder boundry sinin altina kurun. Diger gerekli olan dosyaları nereye kurdugunu önemli değil.

  Lilo yu , eger dıyelim HDA Linux install ediyorsanız, hda `nın MBR`ne install etmesini sağlayın

  Lilo için önemli olan /boot içindeki dosyaların ( veya /etc/lilo.conf içinde define eidlen Lokation`ların ) 1024 cylinder boundry altında olmasıdır. Yani /boot devicesi yaratıp, bu devicenin 1024 Cylinder den küçük bir device altında olması size avantaj sağlar.  LILO kurma komutu

  /sbin/lilo

  lilo.conf dosyasında yaptığınız her değişiklikten sonra bu komutu uygulamayı unutmayın.


  Eger log sayfası yaratmak isterseniz asağıdaki komutu kullanin.

  /sbin/lilo -v -v -v >/boot/lilo.log 2>/boot/lilo.logerr  /boot/lilo.logerr sayfasinda hiç birsey yoktur.

  /boot/lilo.log sayfasi LILO nun kullanacagi geometrileri ve BIOS cihaz numaralarini içerir.

  Harddisk Geometry İnformasyonlarını kontrol etmek

  Aşağıdaki 4 noktada önemini taşır:
  <br< >

  - Lilonun Kullandığı geometry : Bunu da lilo.conf dosyasının içine ekleyeceğiniz disk opsiyonu ile yapabilirsiniz.

  - Linux-Kernelin tanıdığı geometry : Açıklayıcı bilgiler /var/log/boot.msg içinde veya dmesg komutunun size verecegi cevap ile ayrıntıları görebilirsiniz.

  - Partition-tabelesinin temelini teşkil eden geometry: fdisk -l komutunu çıktısı yani. Değiştirmek için ise fdisk komtu yeterli olacaktır. Yalnız kullanırken çok dikkatli olmak gerekir.

  - BIOS tarafından tanınan geometry: Bu geometry`i Lilo sistem start yaparken bulur ve bunun ile çalışır.  Lilo ile ilgili bir sorunum var ?
  Tabi her zaman sorabilirisiniz ama, sorunuzu sorarken aşağıdaki bilğilerde aktarmayı unutmayın.  /etc/lilo.conf dosyasının bir örneği

  fdisk -l komutunun bir çıktı örneği

  /sbin/lilo -v -v -v >/boot/lilo.log 2>/boot/lilo.logerr komutundan oluşan 2 dosya

  BIOS ve BIOS dan Harddisklerinizi anlatan ufak bilgiler.

  Kaynak:http://forum.linux-sevenler.org/
  Konu oguzhanzor tarafından (17.05.2009 Saat 10:01 ) değiştirilmiştir.

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok