Linux altında yedekleme
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 1 sonuçtan 1 ile 1 arasındakiler gösteriliyor.
Linux altında yedekleme

Linux işletim sisteminde her işi konsoldan komutlarla yapılabildiğinden shell (kabuk) cok gelişmistir. Bu sebebten yedek alma işini teferruatlı bir şekilde yapmak mümkün. Asağıda küçük bir shell scripti var. vi /root/yedek.sh

 1. #1
  oguzhanzor Guest

  Standart Linux altında yedekleme

  Linux işletim sisteminde her işi konsoldan komutlarla yapılabildiğinden shell (kabuk) cok gelişmistir. Bu sebebten yedek alma işini teferruatlı bir şekilde yapmak mümkün. Asağıda küçük bir shell scripti var.

  vi /root/yedek.sh
  #!/bin/bash
  yedekdizin=/mnt/yedek/ #yedeklerin yazılacağı dizin
  dizin=/egemen #yedeklenecek dizin
  tarih=$(date +%d.%m.%Y-%H.%M)
  find $yedekdizin -type f -mtime +20 -exec rm -f -- {} \;#20 günden eski yedek dosyalarının silinmesi
  tar czf $yedekdizin/yedek-$tarih.tar.gz $dizin #yedeklerin tar.gz formatında sıkıştırılarak alınması

  Aşağıdaki komutla da yedek.sh dosyasına çalıştırma izni veriliyor. Bu gerekli aksi halde bu dosyanın cron tarafından çalıstarılması engellenecektir.
  #chmod +x /root/yedek.sh

  Yedek dosyalarına o yedeğin tarihi ve saati de ekleniyor (yedek-20.5.2004-00.20.tar.gz gibi) yedekleme işleminin hergün yapılabilmesi icin cron a zamanlanmış görev olarak eklenmelidir:
  #crontab -e
  20 0 * * * /root/yedek.sh

  Yukarıda bu yedek alma scripti hergün gece 00:20 de calıştırılacak şekilde ayarlanmış durumda. aslinda yedekleme işlemi düzgün yapılmış mı yoksa yapılmamış mı kontrol açısından size durumu email atacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Şu an email komutunu tam hatırlamıyorum. Aklıma gelirse onu da yazarım

  Aslında dump ile partitionların (bu komut sadece ext2 ext3 dosya sisteminde çalısır) yedeğini almak da mümkündür. Dump komutunun belli çalısma seviyeleri vardır. 0 modda herseyi alir. 1 modda 0 dan farkli olarak kendine göre bir mantıkla alir. 2 modda ise 1 modda alınanların farkını alır. Bu şekilde 9. moda kadar devam eder. Disk göçmelerinde (diğer durumlarda linux pek göçmez, unix tabanlı işletim sistemleri bu konuda diğerlerine nazaran cok daha karalı ve sağlamdır). Dump ile sistemi eski haline getirmek icin restore ile bu dosyalar açılır. Yedeği alınan bu dump dosyalarının sıkıştırılması önerilmez. Bu yüzden o partitiondaki kadar veriyi yedekleyecek bir tape yada başka bir disk kullanılmalıdır.

  Örnek:
  dump -u0 -f /egemen/root.dump0 /

  Yukarıdaki komut root partitionun (/) yedeğini /egemen/root.dump0 adlı dosyaya atıyor. /egemen dizini aslında başka partitiona bağlı. Aksi halde dump zaten çalışmaz.

  Kaynak:http://forum.linux-sevenler.org/
  Konu oguzhanzor tarafından (17.05.2009 Saat 10:01 ) değiştirilmiştir.

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok