Linux Güvenlik Önlemleri (Linux Security)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.
Linux Güvenlik Önlemleri (Linux Security)

Şöyle bir göz atılması gereken sonraki konu, yerel kullanıcılardan gelen saldırılara karşı sistem güvenliğiniz konusu. Kullanıcıların yerel olduğunu söyledik mi? Evet! Sistem saldırganlarının root hesabına giden yollarındaki ilk şeylerden bir

 1. #1
  oguzhanzor Guest

  Standart Linux Güvenlik Önlemleri (Linux Security)

  Şöyle bir göz atılması gereken sonraki konu, yerel kullanıcılardan gelen saldırılara karşı sistem güvenliğiniz konusu. Kullanıcıların yerel olduğunu söyledik mi? Evet!

  Sistem saldırganlarının root hesabına giden yollarındaki ilk şeylerden bir tanesi yerel bir kullanıcı hesabına erişim elde etmektir. Bu saldırganlar, gevşek bir yerel güvenlik ile, kötü ayarlı bir yerel servis veya çeşitli "böceklerden" [6] yararlanarak, normal kullanıcı erişimlerini root erişimine "terfi ettirir". Eğer yerel güvenliğinizin sıkı olduğundan emin olursanız, saldırganın üzerinden atlaması gereken başka bir çit daha oluşturmuş olursunuz.

  Yerel kullanıcılar, gerçekten söyledikleri kişi oldukları durumda bile sistem üzerinde fazlaca kargaşa yaratabilir. [7] Tanımadığınız insanlara, veya iletişim bilgilerine sahip olmadığınız birine hesap açmak, gerçekten çok kötü bir fikirdir.

  Yeni Hesap Açma
  Kullanıcı hesaplarının, kullanıcıların yapması zorunlu işler için asgari gereklerini karşılayacak şekilde açıldığından emin olmalısınız. Eğer (10 yaşındaki) oğlunuza bir hesap açarsanız, erişiminin bir kelime işlemci ya da çizim programıyla sınırlı olmasını, ve kendisinin olmayan veriyi silme yetkisinin olmamasını isteyebilirsiniz.

  Diğer kullanıcıların Linux makinenize meşru bir erişim sağlamasına izin verirken esas olarak alınabilecek bazı kurallar:

  * Onlara, gereksinim duydukları en az yetkiyi verin.

  * Ne zaman ve nereden sisteme giriş yaptıklarına, ya da yapmaları gerektiğine dikkat edin.

  * Kullanılmayan hesapların kapandığından emin olun.

  * Bütün bilgisayar ve ağlarda aynı kullanıcı isminin kullanılması, hesabın bakımını kolaylaştırması, ve günlük verisinin daha kolay çözümlenmesi açısından tavsiye edilir.

  * Grup kullanıcı kimliklerinin yaratılması mutlak surette yasaklanmalıdır. Kullanıcı hesapları sorumluluk mekanizması da sağlar, ve bu birden fazla kişinin kullandığı grup hesaplarıyla mümkün değildir.

  Güvenlik ihlallerinde kullanılan bir çok yerel kullanıcı hesabı, aylardır hata yıllardır kullanılmayanlardır. Kimse onları kullanmadığı için, ideal bir saldırı aracıdırlar.

  Root Güvenliği
  Makinenizdeki, peşinden en fazla koşulan hesap root (üstün kullanıcı) hesabıdır. Bu hesap bütün makine üzerinde yetki sağlamasının yanı sıra, ağdaki diğer makineler üzerinde de yetki sağlıyor durumda olması mümkündür. Unutmayın ki root hesabını, sadece özel işler için ve çok kısa süreliğine kullanmalısınız, geri kalan zamanlarda normal kullanıcı olarak işlerinizi yürütmelisiniz. Root kullanıcısı olarak sisteme giriş yaptığınızda, yaptığınız küçük hatalar dahi sorunlara yol açabilir. Root hesabıyla ne kadar az zaman harcarsanız, o kadar güvende olursunuz.

  Diğer kullanıcıların Linux makinenize meşru bir erişim sağlamasına izin verirken esas olarak alınabilecek bazı kurallar:

  * Karmaşık bir komut kullanırken, komutu ilk önce yıkıcı olmayan başka bir şekilde kullanmayı deneyin... Özellikle komutun geniş çaplı kullanımında... Örneğin rm foo*.bak yapmak istiyorsanız, önce ls foo*.bak komutunu kullanarak, silmek üzere olduğunuz dosyaların, silmeyi düşündüğünüz dosyalar olduğundan emin olun. Bu tür tehlikeli komutların kullanımında, komutlar yerine echo kullanmak da zaman zaman işe yarayabilir.

  * Kullanıcılarınıza, rm komutunun, dosyaları silmeden önce onay almasını sağlayacak, varsayılan bir takma ismini[8] oluşturun.

  * Sadece belirli, tek bir işi yapmanız gerektiği zamanlarda root olun. Eğer kendinizi bir şeyin nasıl yapıldığını tahmin etmeye çalışırken bulursanız, normal kullanıcı hesabınıza geri dönüp, root tarafından neyin yapılacağından emin olmadan önce root kullanıcısına dönmeyin.

  * Root için komut yolu tanımı çok önemli. Komut yolu (yani PATH çevre değişkeni), girdiğiniz herhangi bir komut ya da programın hangi dizinlerde aranacağını belirtir. Root kullanıcısı için komut yolunu olabildiğince sınırlandırmaya çalışın, ve asla . dizinini eklemeyin ("geçerli dizin" anlamına gelir[9]). Ek olarak, komut yolunuzda, yazılabilen dizinler bulundurmayın, çünkü bu saldırganların bu dizinler içine, bir sonraki sefer kullandığınızda root erişim izniyle çalışacak olan yeni çalıştırılabilir dosyalar koyabilmesi anlamına gelir.

  * Asla rlogin/rsh/rexec araçlarını (r-araçları olarak adlandırılırlar) root olarak kullanmayın. Çünkü bunlar, çok çeşitli saldırılara açık komutlardır, dolayısıyla root olarak çalıştırıldıklarında çok daha tehlikeli hale gelirler. Asla root için .rhosts [10] dosyası oluşturmayın.

  * /etc/securetty dosyası, root olarak giriş yapılabilecek terminalleri belirtir. Bu dosyanın varsayılan ayarları (Red Hat Linux'ta) yerel sanal konsollardır[11]. Bu dosyaya herhangi bir şey eklerken çok tedbirli olun. Root olmanız gerektiğinde uzaktan normal bir kullanıcı hesabına (ssh veya diğer şifrelenmiş bir yolla) giriş yapıp su komutuyla root olabilirsiniz. Dolayısıyla doğrudan root olarak giriş yapabilmeye gereksiniminiz yoktur.

  * Root'u kullanırken daima yavaş ve temkinli davranın. Davranışlarınız bir çok şeyi etkileyebilir. Tuşlara dokunmadan önce düşünün!

  Eğer birine (umarız güvenilir biridir), mutlak surette root hesabını kullanması için izin vermeniz gerekiyorsa, yardımcı olabilecek bir kaç araç var. sudo, kullanıcıların, parolalarını kullanarak sınırlı sayıda komutu root olarak çalıştırmalarına izin verir. Bu, örneğin, bir kullanıcının, ayrılabilir medyanın (Ç.N.: Örneğin CDROM) bağlanması veya çıkarılması işini, diğer root yetkilerini kullanamadan yapabilmesi anlamına gelebilir. sudo aynı zamanda, başarılı ve başarısız sudo denemelerinin bir günlüğünü tutar, bu şekilde kimin ne yapmak için bu komutu kullandığını izlemeniz mümkün hale gelir. Bu sebeple sudo, birden fazla kişinin root erişimi olduğu yerlerde bile iyi bir iş yapar, çünkü değişikliklerin takip edilmesinde yardım etmiş olur.

  sudo belirli kullanıcılara belirli yetkiler vermekte yararlı olmasına rağmen, bazı eksiklikleri vardır. Sadece sınırlı bir takım işlerde kullanılmak zorundadır, örneğin bir sunucuyu yeniden başlatmak, veya yeni kullanıcılar eklemek gibi. sudo ile çalıştırılan, ve kabuğa çıkmaya izin veren her program, sisteme root erişimi sağlamış olur. Buna örnek olarak bir çok metin düzenleyici gösterilebilir. Ayrıca, /bin/cat kadar zararsız bir program bile, dosyaların üzerine yazmakta, ve root erişimi sağlamakta kullanılabilir. sudo programını, yapılan işten kimin sorumlu olduğunun izlenilmesi için kullanılan bir programmış gibi düşünün, ve hem root kullanıcısının yerine geçmesini hem de güvenli olmasını beklemeyin.


  [6] Ç.N.: İngilizce bug (böcek) kelimesi, bilgisayar dünyasında, yazılımların, yazarları tarafından önceden tahmin edemedikleri, "çalışma zamanında", yani "çalışırken" ortaya çıkan hataları kastetmek için kullanılır. Bununla ilgili anlatılan bir hikaye, bilgisayarların henüz bir oda büyüklüğünde olduğu zamanlarda, bir böceğin bilgisayarın içine girerek kısa devreye sebep olduğu, böylelikle o anda çalışmakta olan "yazılım"ın görevini yerine getirememesine yol açtığı şeklindedir. Bu olay, ilk "yazılım böceği" olarak anılır. Genelde "böcek" kelimesi, yazılımların çalışırken, çoğunlukla beklemedikleri veya kontrol etmedikleri bir girdi karşısında ne yapacaklarını bilememeleri, yahut da kendilerine işletim sistemi tarafından yasaklanmış olan bazı şeyler yapmaya kalkmaları yüzünden "göçmesi" ile sonuçlanan "yazılım hataları" için kullanılır. Bu yazılım hataları, önemli bir oranda denetimin yazılım dışına çıkmasına ve işletim sistemine devredilmesine yol açar. Bunu bilen bir saldırganın, yazılımın bıraktığı yerde, işletim sistemi henüz devreye girmemişken, denetimi devralarak kendi yararına olan yazılım kodu parçacıklarını sistem üzerinde çalıştırmasına olanak sağlar. Bu yüzden daha önce bahsedilen, yazılım sürümlerinin güncel tutulması özellikle önem kazanmaktadır. Çünkü bir yazılımın bulunmuş böcekleri, bir sonraki sürüm çıkmadan önce temizlenir. Hatta bazı güncellemeler, yazılımın sadece böceklerden temizlenmiş olması için yayınlanan güncellemelerdir.

  [7] Ç.N.: Bizzat hesabın meşru sahibi tarafından zarar verilmek istenebilir.

  [8] Ç.N.: Bir çok Linux sistemde bunu alias rm="rm -i" komutuyla, örneğin sistem genelindeki başlangıç dosyalarının (/etc/profile gibi) içinde gerçekleştirebilirsiniz.

  [9] Ç.N.: tek bir nokta olan geçerli dizin, o anda içinde bulunduğunuz dizindir.

  [10] Ç.N.: Bu dosya başka bilgisayarlardan çoğunlukla parolasız bağlantı için kullanılır. Sadece oluşturmamakla kalmayıp, özellikle root için böyle bir dosyanın olmadığından emin olun.
  Bir çok saldırı, root'un ev dizinine, içinde + + satırı bulunan bir .rhosts dosya oluşturulması ile sonuçlanır, ki bu makinenize her hangi bir bilgisayardan herhangi bir kullanıcının parola girmeden root olarak bağlanabileceği anlamına gelir.

  [11] Ç.N.: /dev/tty1'den /dev/tty6 'ya kadar.

 2. #2
  irony isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesajlar
  914

  Standart

  oguzhanzor vermis oldugun bilgiler icin cok tesekkurler..

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok