Nerede Yanlış Yapıyorum?
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree3Likes
  • 1 Post By Soul
  • 2 Post By GhoSt
Nerede Yanlış Yapıyorum?

ortaokul çağlarımdan beri pc ile iç içeyim in 95in sonlarında pc ile tanıştım 2009 yılından beride kendimi kurslar vasıtasıyla geliştirmeye çalıştım(liseyi ticaret de bitirdiğim için üniversiteyide işletme okumak zorunda kaldım

MSherif isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Nerede Yanlış Yapıyorum?

ortaokul çağlarımdan beri pc ile iç içeyim in 95in sonlarında pc ile tanıştım 2009 yılından beride kendimi kurslar vasıtasıyla geliştirmeye çalıştım(liseyi ticaret de bitirdiğim için üniversiteyide işletme okumak zorunda kaldım türkiyenin eğitim sistemi ) özellikle kendimi sistem ve cisco üzerinde geliştirmeye çalıştım askerden geldikten sonra unuttuklarımı hatırlamak için tekrar kursa yazıldım geçen hafta cnna eğitimim bitti....

en son iş mülakatım çok güzel geçmişti yetiştirilmek üzere eleman alıncaktı turkcell bünyesinde network operation center da çalışılcak vs vs 1 ay bekle sonuç olumsuz mülakat güzel geçiyor süreç hakkında bilgi almak için aradığımda olumlu konuşuluyor iş konusunda olumlu düşünüyorum anlamıyorum nerde yanlış yapıyorum bir çoğunuz işin içindesiniz eğitim bilgilerim mi yetersiz? tecrübem olmadığı için mi?

5LoTh isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

3 şey yüzünden

1-torpil : ben ne insanlar biliyorum hiç bir şey bilmeden büyük firmalarda tanıdık vasıtasıyla en alttan başlayıp sonra yavaş yavaş yukarı çıkıyorlar. şimdi gelir biri der yok efendim özel sektör yok böle yok şöle artık öyle değl. bizim iş yerine daha "PING" nedir bilmeyen birini aldık sistem yardımcısı cart curt. var gerisini sen düşün.

2-tecrübe : evet dayın yoksa ikinci aranan bu oluyor adam yetişmiş istiyor nerde yetştiğinin önemi yok orası beni ilgilendirmez ama yetiş gel diyor sen de düşünüyorsun "lan bu beni almıyor tecrübe istiyor bu da beni almıyor tecrübe istiyor ben bu tecrübeyi o almazsa bu almazsa nerden bulacağım" diye moralin bozuluyor. tecrübeyi bugünlerde kapatan şeyler sertifika oluyor ona da üçüncüde değineceğim.

3-sertifika : artık ccna bile bi işe girmek için yetmiyor adamlar çok dandik bir pozisyon için bile ccnp isteyen gördüm. ee bunu nasıl yapıcaksın 2 yol var biri verirsin parayı alırsın (bu yolla genelde çok para verirsin) çalışır alırsın (bu yolda da vakit kaybı olur ) ortası yok bu sertifika işininde bir kaç yerden bir kaçfarklı seritifka alarak sektörünü genişletebilirsin ancak.

(bu arada özel mesaj attım)

yeri geldi asgari istedim mülakatlarda mülayim olmaya çalıştım (İlk mülakatlarımda) olmadı. ücret talep etmediğim anlar oldu olmadı artık insanlara ben bu mesleği seviyorum ömrüm boyunca sevdiğim işi yapmak istiyorum tek istediğim tecrübe ulan ucuza çalışacak eleman şurda evlenmeme 1 sene var çalıştır çalıştırabildiğin kadar beni daha ne yapayım ben ama sonuç şu ki sanırım inek gibi kapanıp kpss ve sonrasında robot gibi sabah git akşam gel oda tutarsa tabi

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Merhaba

Genelde buyuk yerler sifir tecrubeli adam alirlar cunku ekipleri vardir. Kucuk yerlerde ekip yok denecek kadar azdir bu yuzden tecrubesiz adama cok bulasmazlar. (Bence dogru)
    Buyuk yerler adam alirkende tum haklarini (maas, ssk, ozluk ..vb) verdikleri icin haliyle duzgun(qualified) adam almak isterler. Yani tecrube anlaminda degil ingilizcesi,uni mezunu olsun sertifikalari olsun gelisime acik olsun gibi.

Benim tespitlerim boyle;
    1- Ingilizcesi olmayan birisi ne kadar kendini gelisebilir?
    2- Universite onemli. (Tr nin egitim sistemine kiziyorsun). bazi konularda haklisin. (bende eml mezunuyum)
    Ancak sen bir muhendislik ogrencisi kadar calismadin ki o acigi kapatabilesin. Yani sen duz liseye gitseydin ve ODTU Bilgisayari kazansaydin daha fazla calisacaktin. (inan kolay seyler degil kiyaslarken el insaf diyorum. Adamlar %1-5 lik dilimlerle giriyorlar. Bu insanlar herhangi birsey yapsalar zaten basarili olurlar)

Sana baktigimda; Bir kere vitrininde bazi seyler eksik (okul,sertifika,ingilizce ..vb)
    Sen gidip TOEFL dan guzel bir puan aldin da,
    Sen gidip CCNP RS + CCNP SEC/VOICE aldinda,
    okulu mu engel cikarttilar karsina?

Ornegin : ITU elektronik haberlesme muh. mezununa ccna yeter, sana yetmes ama soyle dusunme ccna ona yetiyor bana yetmiyor o adam ccna oldugu icin ise girmiyor e.haberlesme muhendisi oldugu icin giriyor ise.
    Sonuc: Okulu bir sekilde telafi etmen lazim. Sana tavsiyem bilgi seviyeni arttir oyle is guc bak.

Selamlar
    Nexus likes this.
    www.cliguru.com

Soul Teşekkür ederim durumumu çok güzel açıklamışsın bunların bir çoğunun bende bilincindeyim 85 doğumluyum üniyi geç bitirdim sırf askerlik için okudum diyebilirim hedefim sistemdi herzaman neyse... geçen mayısta geldim askerden soruyorlar çevremdekiler ne iş yapıyorsun mesleğin ne ? "sistem kursuna gittim" "o ne?" "server eğitimi aldım" uzadıkça uzuyor hiçbir zaman kendime sistemicyim lakabı takmadım takmaya utandım bir çoğu çabalarken bilg.müh. bitirirken bu lakabı kendine takamamışken aynı kursu gördüğüm adamlar kurs bitiminde ben sistemciyim diye ortada dolaşırken....

ingilizce konusuna gelince teknik ing iyi kötü var 4*4lük ingilizce onun içinde kursa yazılcam
    sertifikalara gelince kurs dönemim bittiği zamandan beri soru ezberleyip girmek istemedim bilerek bilinçli bir şekilde almak istedim yukarıda anlattığım gibi soruları ezberle sınava gir sertifikanı al ondan sonra sistemcisin bu düzen böyle gidiyor ki böylede gidecek

daha gecen hafta ccna eğitimim bitti önümüzdeki ayın 17sinde mcse başlayacak 3000 tl bayıldım askerden geldim unuttuklarımı hatırlayım mülakatlarda teknik sorduklarında cvp vereyim diye sen söyle öğrenme yoksunu değilim kendime güvenim sonsuz ben bukadar kendimden eminken cebimde para yokken daha hangi kursa para yatırıp kaç tane sertifika almalıyım?

bir örn vereyim...
    kasiyerlikten bilgi işleme veri giriş elemanı olarak geçiyor daha sonra orda o kablo senin bu kablo benim derken sistemi öğreniyor(bilgi işlemdeki çalışma mantığını) kursa gidiyor CCNA KURS KATILIM belgesi alıyor ve aras kargonun bilgi işlemine giriyor altında araba 1600 maaş bilgi işlem odasında oturuyor ihtiyaç oldukça sağa sola gidiyor soruyorsun bu adam sistemci....

geçen bu süreci soruyorum kasiyerlikten aras kargo arası 3 yıl

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Merhaba

Aras kargo bilgi isleminden ornek vermissin. Amacin onun gibi olmaksa zaten hedeflerinde problem var. Ayrica rizik insanin nasibidir bu yuzden cok sorgulama sukre et yoksa mutsuz olursun.

Sunu sor kendine ben ne yaptim ne istiyorum?

Sistem icin MCITP yeterli degil. Yatay kariyer planlamissin. Bence dikey olarak ciksan daha guzel olurdu. Yani MCITP den sonra CCNA yerine SQL ya da RCSA a kasabilirdin. Ya da CCNA den sonra CCNP ve turevlerine, yani temel anlamda herseyi bilmen senin icin cok yerinde bir tercih olmamis. Eger universite duzgun biryer olsa yatay kariyer ilk zamanlar guzel olur cunku hepsi tamamlayicidir ama senin gibi insanlar icin dikey kariyer daha dogru olacaktir.

Bir baska sikintida yasin. 85 li olup hic is tecruben olmamasi sikinti. Aslinda yasin problem degil bu yasa kadar yapmamis olduklarin sikinti. Yani ornegin 85 yrd. doc. olursun yasin problem olmaz aksine avantajdir. Yuksek okulu bitirdikten sonra ne yaptin? Ben uc bir ornegim ama seninde biraz tecruben olabilirdi. En azindan bir kac yil. (6 yildan fazla is deneyimimim var 85 liyim)
    Suanda yapman gereken kursa(nereye gidiyorsun oda onemli) abanip oradan alabildigini almak. Sonrasinda calismaya devam.
    www.cliguru.com

aras kargo konusunda bilgi islem merkezinde ofis boy gibi şurda şu bozulmuş git hallet gel gibi tahminimce tam olarak tanımıyorum, bilmiyorum demek istediğim konu şans meselesimi nasip kısmetmi bilemiyorum 2007de üniye girdim 2011de bitirdim bu süreçtede dışarda çalışacağıma kendi işimi yaptım int cafe işlettim bu süreçte kredi yurtlara proje sundum kablosuz int üzerine ist merkezli bir firma ile cisco cihazları üzerinde kendi yazdıkları yazılımla kablosuzu kontorlü gibi dağıttık vs vs bu süreçler devam ederken kurslar yardımıyla kendimi geliştirmeye çalıştım yani bu yaşıma kadar evde oturup birden bire ben ccna olacam veya mcitp olacam diye piyasada iş aramaya başlamadım zaten uğraşım temelim vs var yatay kariyer dikey kariyer konusunda da daha adım atamamışım piyasaya ccna tecrübe kazanmadan nasıl ccnp ye kasayım? tabiki yatay hedefim yok basamak basamak adım adım ezberle değilde öğrenerek tecrübe ederek yükselmek istiyorum hedeflerim bambaşka (bambaşkaydı)

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Moralini bozma , gördüğüm kadarıyla azimli birisin , elbet kendini gösterme fırsatı olacaktır
    sahada çalışmadan ccnp ye neden kasayım demişsin ancak bu yanlış , ccna saha için bile çok basit kalıyor , para yatırma imkanın var ise çalış ve ccnp yi al , sonuçta bir etiket , genelde cv de sertifika göze çarpar...
    Mr.google knows everything , ask to him...

erken pes ettim sanırım ama ccna sertifika 300dolar+kdv olunca gözüm korktu biraz belki işe girdikdikten sonra sertifikaydı ingilizce kursu diye sıralamam maaşımın olacağı rahatlığı güzel dileklerin için teşekkür ederim

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Ben şuna kızıyorum insanlara diyorsun ki CCNP eğitim şu kadar bin TL , ne kadar pahalı diyorlar , el insaf kıytırık tarzanca eğitim veren özel üniversiteye 4-5 yıllık 50-60 bin doları veripte (belki daha çok) 3-5 bin tl yi mesleki eğitime vermekten kaçıyorlar , tabi bu eğitimi düzgün yerlerden almak lazım , bir ay önce ccnp almış adama ccnp dersi verdiren yerlerden değil
    Soul and MSherif like this.
    Mr.google knows everything , ask to him...

+ Konuyu Cevapla