Voip Uzmanı iş Durumu
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Voip Uzmanı iş Durumu

selamlar, cisco ccvp eğitimi almayı düşünüyorum, voice konusunda eğitim alırsam iş bulmada faydası olurmu, daha önce ccnpye gidecektim ama çok fazla kişi gittiği için işe girmen zor demişlerdi, voice konusunda

nalanz82 Guest

Arrow Voip Uzmanı iş Durumu

selamlar,

cisco ccvp eğitimi almayı düşünüyorum, voice konusunda eğitim alırsam iş bulmada faydası olurmu, daha önce ccnpye gidecektim ama çok fazla kişi gittiği için işe girmen zor demişlerdi, voice konusunda çalışani arkadaşların iş durumları nasıldır ve maaşlar ne kadardır ? sizce iş bulmada ccnp mi yoksa ccvp mi daha iyidir ? hangisinin geleceği daha parlaktır ? ccna oldum ama işe girerken yetmiyor.

teşekkürler.

turkavfatih isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Selam,

Aslında bu zor bir soru çünkü bunun kararını yalnızca sen verebılırsın.İşe maddiyat açısından bakmak ne kadar saglıklı bılmıyorum ama gerceklerde yatsınamaz tabiki.Ama benım soyleyebılecegım voıce dusunuosan bıle ıyı bır voıce cu olman ıcın mutlaka CCNP de bılmen gerekır.gunumuzde artık ınsanlar sadece voıce bılıyor dıye kımseyı ıse almıyorlar.Bu yuzden dedıgım gıbı bunu kararını kendın vermelısın.

Kolay gelsın,
    Juniper Networks

JNCIA-EX,JNCIS-ER,JNCIS-FWV,JNCIS-SSL

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Selam,

Routing & Switching konularının ortalama % 60-70 lik kısmını teknik tecrübe ve teori şeklinde biliyorsanız Voice tarafını düşünmeniz daha doğru olur. ccvp eğitimini aldığınızda Hat sonlandırma, Routing, switching ve birazda wireless konularını oturtmuş olmak gerekir. Bunları oturtmadıysanız veya kafanızda net değilse aldığınız eğitim çok yararlı olmayacaktır. Çünkü alacağınz eğitim Routing ve switching temeline dayanmaktadır.

İyi çalışmalar.
    //
    Ben senin beni pingleyebilme ihtimalini sevdim.
    Ben seninle bir gün bir debug çıktısında,
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

cobanoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

merhaba,

tecrubeyle sabit olarak paslasmak isterim ki, CCVP seviyesine gelmeden once CCNP almasanizda, CCNP seviyesinde zaten bilmek gerek. zaten belli seviyede Voice bilmeden Security Wireless bilmeden Data cok bir mana ifade etmiyor.
    kendi planim CCNA - NP ve direk CCIE idi, ama CCNP'den sonra CCDP, CCIP CCNA Security, Voice almak zorunda hissettim kendimi, ve su anda CCVP de CCSP de bitirmek uzereyim ama hala CCIE lab bitmedi.

o yuzden oncelikle CCNP almaniz daha dogru olur diye dusunuyorum.

Cobanoglu

ilker61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Onursal Üye - Emektar

Merhaba,
    Birkaç yıl önce mezun olmam yakın zamanlarda,şu anda çalıştığım firmada yanında staj yaptığım bir büyüğüme aynı soruyu sormuştum.Voice'in geleceği konusunda oldukça tereddütlü konuşmuştu.Şimdi hak veriyorum ona.Özellikle ISP,data ve core işinde olan arkadaşların,önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye de gelecek olan 4G teknolojisiyle önemi bir hayli artacak.Şartlar her ne olursa olsun en azından ccnp olmakta ya da en az bu seviyede routing-switching bilmekte fayda var.ccnp bilgisinin üstüne voice eklenmesi çok daha doğrudur bence.Tabi ki de kararı verecek olan sizsiniz.Ama ccnp olarak iş aramanız çok daha faydalı olacaktır inancındayım.

hb1989 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Eger büyük bi sirkette calisacaksan, ve sadece Voice Uzmani ariyorlarsa, mutlaka CCNP seviyesinde Cisco Data Know-How gerekmiyor. Voice uzmanindan elbetteki routing, switchin bilgileri beklenmez. Voice Uzmaninin yapacagi, CUCM, voice gateway ve ip phonelarin islemini yapmak kurmak. Eger bi ariza olusursa, troubleshooting gerekiyorsa, voice uzmani kendi tarafindan trace ini debug ini yapar, ve eger problem voice de degilse, o zaman devreye data dan sorumlu diger uzman girer.

Bundan dolayi belli genelleme yapmak dogru degil.

Benim size tavsiyem, eger voice ilginizi cekiyorsa, ccna nizda var zaten, direkt voice bilgilerini ögrenmeye baslayabilirsiniz. Voice in hicbir alaninda routing ve switching karsiniza cikmaz. Zaten data network alt yapisi kurulu olacakki voice üzerine kurulacak.

Server le ilgilenen admin in network le ne kadar alakasi varsa, voice le ugrasan kisininde o kadar data ile isi olur.

nalanz82 Guest

Peki iş bulma konusunda hangisi avantajlıdır, ccnp olmak mı yoksa voip uzmanı olmak mı ? piyasada hangisi daha çok tercih edilir ? maaşlar hakkında bilginiz varsada çok iyi olur.

teşekkürler.

ilker61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Onursal Üye - Emektar

Valla burası Türkiye.Büyük kurumlar arasında dahi spesifik olarak sadece voice uzmanı olan bir eleman aradıklarına çok az rastladım.Sacede voice uzmanı olan biri Türkiye şartlarına göre lükstür kim ne derse desin.E herkes büyük firmalara giremiyolr.Siz hangisi daha çok aranıyor diye sordunuz.Cevabı ccnp'dir.

hb1989 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Hangi alanda daha iyi is bulabilirsiniz bunu kimse bilemez, kismet nasip isi. Bence önemli olan sevdiginiz ise yönelmeniz. VoIP genel olarak pek yaygin degil. VoIP uygulayan firmalar büyük firmalar. Ama genel olarak CCNP her sirkete yönelik.

syslog2 Guest

voice konusunda uzman olan bir kişi özellikle switching bilgisi cok iyi olmalıdır. Özellikle soft switch ve cisconun nexus ürünlerini iyi biliyorsa çok avantajlıdır.

voice uzmanı mutlak accnp düzeyinde routing bilgisi gerektirir. CCNP alırsınız ama voice konıusund auzmanlaşırsanız daha spesific bir uzmanlık alanınız olmus olur.

+ Konuyu Cevapla