Is Ariyorum ama CCNA Bile Yetmiyor - Sayfa 6
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 Sayfadan 6. Sayfa BirinciBirinci ... 456
Toplam 57 sonuçtan 51 ile 57 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree3Likes
Is Ariyorum ama CCNA Bile Yetmiyor

lDuncl Nickli Üyeden Alıntı İcabında fiber eki / testi ve her türlü kablo çakmayı bilmek gerekir bence.. Zor şeyler değiller. 1 kere görülmesi yeterli olur. Alt yapı konusunda ghost'a katılıyorum

shroud41 Guest

Alıntı lDuncl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İcabında fiber eki / testi ve her türlü kablo çakmayı bilmek gerekir bence.. Zor şeyler değiller. 1 kere görülmesi yeterli olur.

Alt yapı konusunda ghost'a katılıyorum . Altyapı düzgünse network sıkıntı çıkarmaz. Geleceği düşünmek gerekir , bir ömür CLi ile calışmaya razı isen tmm başka şey ögrenme ama yükselmek bir team leader, bir project manager veya daha ust yonetım/ planlama kademelerınde gorev almayı hedeflemek bence daha onemlı. Buradalarda başarılı olmak içinse yönettiği işe her alanda hukmetmekten geçiyor..

ŞU husus defalarca tekerrür etmiştir ve edecektir :

Bilginiz yoksa suçu size veya sizin cihazınıza atarlar
    "team leader, bir project manager veya daha ust yonetım/ planlama kademelerınde gorev almayı hedeflemeyi amaçlıyorsan" emin ol sahanın fiziksel koşullarını vs. vs. değil, human resource management, time management, procurement management vs. gibi şeylere kafayı yormak sana daha faydalı olur.

"bir ömür CLi ile calışmaya razı" olmamış olan ve bir CCIE ve PMP olarak sana bunu tavsiye edebilirim
    Nexus likes this.

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Alıntı shroud41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "team leader, bir project manager veya daha ust yonetım/ planlama kademelerınde gorev almayı hedeflemeyi amaçlıyorsan" emin ol sahanın fiziksel koşullarını vs. vs. değil, human resource management, time management, procurement management vs. gibi şeylere kafayı yormak sana daha faydalı olur.

"bir ömür CLi ile calışmaya razı" olmamış olan ve bir CCIE ve PMP olarak sana bunu tavsiye edebilirim
    4 yıldır bulundugum kurumda yönetici konumunda çalışıyorum . Bahsettiğin şeylerin tabiki de bir önemi var bu tarz yönetim / motivasyon benzeri bir çok eğitimi de aldım . Bu olay kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Birçok kurumla çalışıyoruz ve birçok kişi bahsedilen seylere kafa yormus ınsanlar. Ve calıstıgı yıllar boyu bırden fazla ve farklı sektorde çalıstıklarını goruyorum . Ancak bu tarz kişiler genelde ekipte bir kaç kişinin ağzına bakıyor . Ben bu durumdan hoşlanmıyorum ve bu sebeple yapılan işte baştan sona her konuda bilgi sahibi olunmasının taraftarıyım.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

4 tane entegratör gezdim bir çok PY ile çalıştım , edindiğim izlenim öyle zaman yönetimi,tedarik falan değil , müşterinin gönlünü hoş tutma , yemekler yedirme hediyeler alma , cezaya kalmadan bir şekilde kabul yapma , ne yazık ki bizim ülkede bu işler böyle yürür o yüzden yabancıların yazdığı teorik bilgiler burada işinize yaramaz
    Mr.google knows everything , ask to him...

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Alıntı shroud41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

konu başlığını değiştirsek iyi olacak sanırım

IDuncle' kardeşime katılıyorum. Network presales'te olsan, proje yöneticiside olsan en az ccna olmalı ve en az 1 yıl sistem entegratoörde çalışmalı bu insan evladı.( Her kimse artık.. ) router nedir, switch nedir, mpls teknolojisi nedir ne işe yarar, fxo,fxs nedir bilmeyen, dünyadan bir haber adamı getirip proje yöneticisi yaparlarsa o insan evladının bi haber olduğu teknik eksikliği network uzmanı kapatmak zorunda kalır. Yaşayan bilir. fxo kartını müşteriye satıpta fxo kartın ne işe yaradığını bilmeyen satışçılarda var bu sektörde. sx, lx vs. fiber kablodan, gbic modulden' anlamayan, "WLC" diyince boş boş bakan, "controller" diyince wireless controllerdan bahsedildiğini farkeden nice proje yöneticileri de var bu sektörde.. Access point satıpta duvara nasıl montajının yapılacağını hiç hesaba katmayan satışçılarda var..

shroud41 ; Bahsettiğiniz konuya'da katılıyorum. Sizde bakış açınıza göre haklısınız. Yani fiziksel kontrolüde zamanla başkası yapmalı ama bu bulunduğun şirket pozisyonuna göre değşken bir option'dur. Büyük ölçekli bir networkün başında iseniz zaten böyle olmalı..

Milamber isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Merhaba,
    Açıkçası uzun yıllar önce üye olduğum Ciscotr forumuna ilk kez ciddi anlamda yazma gereği duydum.
    Kısaca kendi başımdan geçenlerden bahsedip bazı arkadaşların hatayı kendilerinde aramaları gerektiğini düşündüğümü belirtmek istiyorum.

2006 yılında ailemin zoruyla istemediğim halde fen bilgisi öğretmenliği okumaya başladım.
    2. Sınıfta dil eğitimini burs olarak almaya başladım (Torpilden ziyade bildiğiniz kendimi paralıyordum, bursiyerim yurt dışında dil eğitimi sözü verdi ama ekildim)
    2007-2008 yıllarında öğrencisi olduğum eğitim fakültesinin bilgi işlem departmanında stajyer olarak çalıştığım.
    Bu esnada zaten yapmayı planlamadığım için okul derslerini boş verip kendimi bilişimle ilgili geliştirmeye adadım.
    Yol gösterenim yoktu. ne öğrenmem hangi rotada ilerlemem gerektiğine dair en ufak bir fikrim yoktu. (ilk aldığım programlama kitapları visual basic.net 2005 ve php5 kitaplarıydı. varın siz düşünün.)

Bu esnada şans eseri Türkiye'de CCNA in kıymetli olduğu dönemlerde CCNA olmuş bir isimle tanıştım. (kayseri'de lokal olarak iş yapıyordu.) Sadece okul ve aile olarak değil, şehir bazında da dez avantajım vardı göreceğiniz üzere.
    Yılmadım. programlama da bir seviyeye kadar ilerlerken artık önümü görür hale gelmiştim.
    Ne istediğim neye yönelmem gerektiği hakkında burnumun ucunu görebiliyordum. 2010 senesinde güç bela Ankara'da bir yazılım firmasında iş buldum. (Gerçekten torpil değil şans söz konusuydu. Görüşmeye gittiğimde üzerimi çizmişlerdi ama son dakikada toplantıya katılan bir isimle yaptığımız sohbet herşeyin rengini değiştirdi.)
    İşe başladığım firma tecrübeyle birlikte sertifikasyon tamamlamam halinde daha ciddi rakamlarla bir başka firmayla gideceğimi düşündüğü için hafta sonları dahi, bir kulp takıyordu. Erken saatte girdiğim şirketten geç saatlerde çıkıyordum. Hafta sonu bir kulp takılıyor ve ofise gidiyordum. Dayanamadım. İpleri kopardım.

Başka firmalarla görüştüm ve tam 8 ay işsiz kaldım. 8 ayın sonunda gerçek işimle alakası olmayan aptal bir işe girmeye razı oldum. Bu işte de biraz şanslıydım. Karaktersiz insanlarla çalışmıyordum. Hafta sonları CCNA ve CCNA security eğitimlerini tamamladım. Ancak 6 ay sonra Ağustos 2012 de çalıştığım firma kapandı.

Ankara'dan istanbul'a geldim. 3 ay işsiz kaldım. Güç bela bir başka firma buldum. üstelik vardiyalı bir işti. Ama anlaşırken üstlerim olan arkadaşlar son derece dürüst ve samimiydiler. Düşük bir rakamla vardiyalı bir işte çalışıyordum ama hayatımda çalıştığım en eğlenceli işlerden birisiydi. Bu esnada linux bilgilerimi geliştirdim. Bu firmada çalışırken evsiz kaldım. Güç bela bir ev ve ev arkadaşı buldum. 6 ay boyunca düşük rakamlara rağmen hayatımın en eğlenceli işinde çalıştığım ama paraya ihtiyacım vardı ve daha ciddi rakamlar için iş arıyordum. Şu an çalıştığım firmaya tam 9 ay önce başvuru yapmıştım. aradılar. Görüşmeye gittim.

Çalıştığım firmadan neden ayrılmak istediğimi sordular. "Ayrılmak İSTEMİYORUM. Ayrılmak zorundayım çünkü paraya ihtiyacım var" dedim. Beklentilerimi karşıyalayamazlarsa ne olacağını sordular. "Ben beklentilerimi size açıkça iletirim. siz de yapabileceğinizi yada yapamayacağınızı, kimsenin birbirini üzüp kırmasının alemi yok" dedim. Bir görüşmeye daha çağıracaklarını söylediler. Gittim. İşe alındım. Önceki firmaya göre neredeyse 2 katı bir rakamla çalışıyorum ama daha sıkıcı bir firmada. Halen CCNA sertifikasyonum yok. Ve girdiğim firmaların hiç birisinde torpil bularak girmedim. İstanbul ve Ankara'da bana torpil olacak kimse yoktu. Kendimi paraladım. Bu süre zarfında gerçekten zor zamanlar yaşadım. Kısmen halen yaşıyorum.

Ama bütün bunlar her gün değişiyor ve daha iyiye gidiyor. bütün arkadaşlara demem o ki, Evet zor zamanlar yaşıyoruz. ama bu demek değil ki vaz geçeceğiz. Çaba göstermeye devam etmek lazım öyle yada böyle bir şekilde bir yerden başlıyor hayat değişmeye. (Not: Bütün bu süre zarfında o kadar zorlandım ki asosyal bir tip olmanın eşiğindeyim. Şu an bu durumun önüne geçme çabasındayım.)

cemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Alıntı Milamber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Açıkçası uzun yıllar önce üye olduğum Ciscotr forumuna ilk kez ciddi anlamda yazma gereği duydum.
    Kısaca kendi başımdan geçenlerden bahsedip bazı arkadaşların hatayı kendilerinde aramaları gerektiğini düşündüğümü belirtmek istiyorum.

2006 yılında ailemin zoruyla istemediğim halde fen bilgisi öğretmenliği okumaya başladım.
    2. Sınıfta dil eğitimini burs olarak almaya başladım (Torpilden ziyade bildiğiniz kendimi paralıyordum, bursiyerim yurt dışında dil eğitimi sözü verdi ama ekildim)
    2007-2008 yıllarında öğrencisi olduğum eğitim fakültesinin bilgi işlem departmanında stajyer olarak çalıştığım.
    Bu esnada zaten yapmayı planlamadığım için okul derslerini boş verip kendimi bilişimle ilgili geliştirmeye adadım.
    Yol gösterenim yoktu. ne öğrenmem hangi rotada ilerlemem gerektiğine dair en ufak bir fikrim yoktu. (ilk aldığım programlama kitapları visual basic.net 2005 ve php5 kitaplarıydı. varın siz düşünün.)

Bu esnada şans eseri Türkiye'de CCNA in kıymetli olduğu dönemlerde CCNA olmuş bir isimle tanıştım. (kayseri'de lokal olarak iş yapıyordu.) Sadece okul ve aile olarak değil, şehir bazında da dez avantajım vardı göreceğiniz üzere.
    Yılmadım. programlama da bir seviyeye kadar ilerlerken artık önümü görür hale gelmiştim.
    Ne istediğim neye yönelmem gerektiği hakkında burnumun ucunu görebiliyordum. 2010 senesinde güç bela Ankara'da bir yazılım firmasında iş buldum. (Gerçekten torpil değil şans söz konusuydu. Görüşmeye gittiğimde üzerimi çizmişlerdi ama son dakikada toplantıya katılan bir isimle yaptığımız sohbet herşeyin rengini değiştirdi.)
    İşe başladığım firma tecrübeyle birlikte sertifikasyon tamamlamam halinde daha ciddi rakamlarla bir başka firmayla gideceğimi düşündüğü için hafta sonları dahi, bir kulp takıyordu. Erken saatte girdiğim şirketten geç saatlerde çıkıyordum. Hafta sonu bir kulp takılıyor ve ofise gidiyordum. Dayanamadım. İpleri kopardım.

Başka firmalarla görüştüm ve tam 8 ay işsiz kaldım. 8 ayın sonunda gerçek işimle alakası olmayan aptal bir işe girmeye razı oldum. Bu işte de biraz şanslıydım. Karaktersiz insanlarla çalışmıyordum. Hafta sonları CCNA ve CCNA security eğitimlerini tamamladım. Ancak 6 ay sonra Ağustos 2012 de çalıştığım firma kapandı.

Ankara'dan istanbul'a geldim. 3 ay işsiz kaldım. Güç bela bir başka firma buldum. üstelik vardiyalı bir işti. Ama anlaşırken üstlerim olan arkadaşlar son derece dürüst ve samimiydiler. Düşük bir rakamla vardiyalı bir işte çalışıyordum ama hayatımda çalıştığım en eğlenceli işlerden birisiydi. Bu esnada linux bilgilerimi geliştirdim. Bu firmada çalışırken evsiz kaldım. Güç bela bir ev ve ev arkadaşı buldum. 6 ay boyunca düşük rakamlara rağmen hayatımın en eğlenceli işinde çalıştığım ama paraya ihtiyacım vardı ve daha ciddi rakamlar için iş arıyordum. Şu an çalıştığım firmaya tam 9 ay önce başvuru yapmıştım. aradılar. Görüşmeye gittim.

Çalıştığım firmadan neden ayrılmak istediğimi sordular. "Ayrılmak İSTEMİYORUM. Ayrılmak zorundayım çünkü paraya ihtiyacım var" dedim. Beklentilerimi karşıyalayamazlarsa ne olacağını sordular. "Ben beklentilerimi size açıkça iletirim. siz de yapabileceğinizi yada yapamayacağınızı, kimsenin birbirini üzüp kırmasının alemi yok" dedim. Bir görüşmeye daha çağıracaklarını söylediler. Gittim. İşe alındım. Önceki firmaya göre neredeyse 2 katı bir rakamla çalışıyorum ama daha sıkıcı bir firmada. Halen CCNA sertifikasyonum yok. Ve girdiğim firmaların hiç birisinde torpil bularak girmedim. İstanbul ve Ankara'da bana torpil olacak kimse yoktu. Kendimi paraladım. Bu süre zarfında gerçekten zor zamanlar yaşadım. Kısmen halen yaşıyorum.

Ama bütün bunlar her gün değişiyor ve daha iyiye gidiyor. bütün arkadaşlara demem o ki, Evet zor zamanlar yaşıyoruz. ama bu demek değil ki vaz geçeceğiz. Çaba göstermeye devam etmek lazım öyle yada böyle bir şekilde bir yerden başlıyor hayat değişmeye. (Not: Bütün bu süre zarfında o kadar zorlandım ki asosyal bir tip olmanın eşiğindeyim. Şu an bu durumun önüne geçme çabasındayım.)
    Bana nedense Charles Bukowski'yi hatırlattınız Sizi çabanız için içten tebrik ediyorum

Milamber isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Alıntı cemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana nedense Charles Bukowski'yi hatırlattınız Sizi çabanız için içten tebrik ediyorum
    Teşekkür ederim. Geçtiğimiz cuma günü CCNA sınavını almayı başardım. Şimdi sıra CCNP sınavına ve eğitimine geldi.

Konuyla ilgisiz olacak ancak bir kaç eğitim kurumuyla fiyat konusunda görüştüm, alternatif önerileri dinlemeye hazırım. Avrupa yada Anadolu yakası farketmez yeterki biraz uygun rakamlar ve düzgün hocalar olsun.

+ Konuyu Cevapla