Üniversite Eğitimi Şart mı? - Sayfa 2
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 12
Toplam 17 sonuçtan 11 ile 17 arasındakiler gösteriliyor.
Üniversite Eğitimi Şart mı?

Merhaba Universite şart arkadaşım, diger türlü arkadasların dedigi gibi IK ya takılırsın. Burada kimse bahsetmemiş ancak IK yı geçsen bile çalışma arkadaşlarını geçemeyeceksin. Cok nadir de olsa Uni mez. olmayıp

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Merhaba

Universite şart arkadaşım, diger türlü arkadasların dedigi gibi IK ya takılırsın. Burada kimse bahsetmemiş ancak IK yı geçsen bile çalışma arkadaşlarını geçemeyeceksin.
    Cok nadir de olsa Uni mez. olmayıp guzel yerlerde calısanlar var ancak dedigim gibi nadir.
    www.cliguru.com

umut2011 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Tavsiye

Arkadaşlar Merhaba,
    Ben yeni askerliğimi bitirdim. Yaşım 25. Düz lise mezunuyum. Bilgisayarla ilgili tecrübem var. İngilizce bilgim iyi sevidedir. Network ile ilgili her hangi bir tecrübeye sahip değilim. CNNA ve CNNP sertifakaları alarak network sektöründe çalışmak istiyorum. Bana ne tavsiye edersiniz.
    Konu umut2011 tarafından (09.11.2011 Saat 10:59 ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

ilker61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Onursal Üye - Emektar

Merhaba,tavsiye olarak sadece koşullarınız dahilinde sizin için en iyi olanı yapmaya çalışın demekten başka çare yok.Şöyle ki,askerliğinizi yapmış olmanız çok iyi bir avantaj.Ama lise mezunu olmanız biraz sizi zorlayabilir.Cisco konusunda altyapınız olmadığını söylediniz.25 yaşından sonra bu işlere girmenin risk olduğunu düşünüyorum.Şayet üniversite mühendislik mezunu olsaydınız bu durum gözardı edilebilirdi.Ama üniversite mezunu olmayan arkadaşlar bilgi,deneyim ve tecrübeleriyle bir yerlere geliyorlar.Anlattığınız kadarıyla cisco ve network konusunda deneyime sahip değilsiniz.Bilgisayar bilmek ne demektir onu da anlamadım.Dalga geçmiyorum yanlış anlamayın ama benim 8 yaşındaki yeğenim de bilgisayar biliyor.Demeye çalıştığım bilgisayar bilmek 20 yıl önce bir özellikti şimdi değil.Daha içi dolu deneyim ve de bilgiler gerekiyor..demişsiniz ki CCNA ve CCNA alarak başlamak istiyorum.Çok da kolay bir süreç değil bu sertifikaları almak.Ama mesela maddi durumunuz iyidir.Alırsınız bir CCNA ve CCNP eğitimi,oturur sabırla çalışırsınız,girersiniz sınavlara sertifikaları alırsınız,bu arada biraz girişimci biriyseniz ufak bir yerde iş bulup başlarsınız olur.Ama bu bahsettiğim süreç hiç ara vermezseniz 6-7 aylık bir süreçtir.Ben bunu yapabilirim derseniz yapın.Ama bu işlere meyilli misiniz değil misiniz bunu ancak siz bilebilirsiniz. Lafı fazla uzattım ama bana sorarsanız belli bir mesleğiniz varsa o mesleğe devam etmek,bu yaştan sonra bu işlere girmemek.Ama dediğim gibi ,bu durum biraz da sizin azim ve sabrınıza bağlı.Esasında 25 yaş fazla bir yaş değil ama üniversite mezunu olan birisi için fazla değil.Lise mezunu ve network konusunda deneyimi olmayan biri ve de yeniden başlamak isteyen biri için fazla.Demek istediğim budur.Umarım dileğiniz gerçekleşir,ama karamsar olmaya gerek yok.Eğer gayretli,istekli ve de meyilli iseniz biraz da maddi olarak rahatsanız gerisi sizin çabanıza kalmış.
    İyi çalışmalar dilerim.....

umut2011 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Sayın ilker61,
    Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

Hamurabi isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Herkese Merhaba
    bu üniversite olayın bir müddet araitırdım özellikle türkiye dışındaki üniversitelere giriş ve üniversitelere giriş nedenleri
    özellikle avrupa kuzey avrupa ve amerika kıtasında bizdeki gibi insanların tüm hayatları bir sınav ve onun önündeki akademikeğitime bağlı süre ile sınırlanmadığı gibi 2 3 milyon insanın hayatını çalmadıklarını net bir şekilde gördüm...
    avrupa genel olarak bizdeki mesleki liselere ağırlık vermiş durumdadır. veiş alanında üniversite şartından ziyade lisede bitirdiği bölüm ve uzmanlık derecesine göre deneyim aranmaktadır zaten samsung sony cisco yada diğer büyük dünya çapındaki firmaların iş ilanlarını incelerseniz bunu göreceksiniz...
    elbette bu ülkelerde üniversite mezunu olanlar eleman alımıda mevcuttur. mühendislik gibi doktorluk yada bilimsel alanlarda gibi..elbette eğitim önemlidir elbette mühendis yada bir doktoru lise dengi ile bir tutamayız. lakin aranan elman tekniker veya teknisyen yardımcısı ise aranan bu şartlar abartılı dramkomedidir. hele ki bakan başbakan danışmanları ve yardımcıları için aranan şart ilkokul meznu olunca duyar gibiyim elektrik elektronik alanla ne ilgisi var öyle tabi ne ilgisi var ilkokul mezunu memlketi yönetenlere danışmanlık yapacak ama bir lise mezunu tekniker olamayacak kel alaka dimi!!
    yaptığım araşatırmada vardığım ilginç sonuç ise yurtdışında akademik eğitimin bir kariyer veya bizdeki ifadesi ile bir şirkete kapak atıp 3 5 milyar maaş almak olmadığını bu alanda ilerleyen insanalrın lisan yüksek lisan ve doktora yaptıkları ve akademikalanda eğitmen yada bilim insanları statüsünde gerkli iş dallarında çalıştıklaırnı gördüm...
    türkiyede ise artık eleman arayan şirketler arama özellikelrini ultramega süper güçlere sahip süpermen arar niteliklere döktü.. 2 üniversite mezunu en az 3 yabancı dil bilen 2 üniversite mezunu yüksek lisans yapmış ön tercih gibi artı iş ilanlarada mesleki dalda aranan şartlar alakalı ve alakasız içerikler belirtmektedir...
    kısa ve öz türkiyede üniversite mezunu olmak şarttır. hatta 2 üniversite üstüne master ve doktara yapacaksınız 2 3 hatta 4 yabancı dili ana diliniz gibi konuşacaksınız türkieyde şartlar bu ha ayda
    ankarada iktidar kanadında sağlam bir torpiliniz varsa ilkokul mezunuda olsanız en kral firma ve kurumda teknisyen mühednsi de olursun ne ironik değilmi...
    evet soruyu soran arkadaş türkiyede üniversite meznu olman şart istediğin akdar eğitim al belge topla ccna ccnp ccie elde et elektrik elektronik makine mühendisliği matematik gibi bölümlerden mezun değilsen üstüne üstlük bu alanlarda yüksek lisans yapmamışsan hele ki 2 3 yabancı dilin yok türkiyede işsiz kalırsın yada bir yere rica minent girer 689 tl asgari ücete talime dersin..
    Türkiye gerçeği
    saygılarımla
    ben de bir lise mezunuyum...
    Konu Hamurabi tarafından (18.12.2011 Saat 23:03 ) değiştirilmiştir.

Hamurabi isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Alıntı ilker61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,tavsiye olarak sadece koşullarınız dahilinde sizin için en iyi olanı yapmaya çalışın demekten başka çare yok.Şöyle ki,askerliğinizi yapmış olmanız çok iyi bir avantaj.Ama lise mezunu olmanız biraz sizi zorlayabilir.Cisco konusunda altyapınız olmadığını söylediniz.25 yaşından sonra bu işlere girmenin risk olduğunu düşünüyorum.Şayet üniversite mühendislik mezunu olsaydınız bu durum gözardı edilebilirdi.
    Ne kadar güzel öztlenmiş işte bir türkiye gerçeği 25 yaş hatta ben

Aynen katılıyorum türkiye şartları gayet net ifade edilmiş..
    bu yaşı 22 ye çekiyorum bu ülkede insan harcamak çok kolay ve basittir bu ülkede ünivesite mezunu olunuz ö.üz olunuz önemli değil elinizde bir lisans belgesi mevcutsa olay bitmiştir. yoksa network ü cisco'yu hatim etsen boş dostum istedğin kadar o alanın uzmanı olsanda yoksa ünivesite diploman.!!!
    Bence soruyo soran arkadaş tek tavsiyem infgilizcen varsa ve cisco alanında eğitim alıyorsan yurt dışını denemek senin için daha hayırlı olur özelikle samsun sony gibi büyük firmaların avrupa ve asyada büyük bir eleman ihtiyacı var ama samsung.com.tr ye girme samsung.com gibi tr içermeyen firmaları araştır ordan insan kaynakalrını takip et bol şans
    Konu Hamurabi tarafından (18.12.2011 Saat 23:04 ) değiştirilmiştir.

Khan086 Guest

Arkadaslar , Mayis 2011'den beri buyuk,orta,kucuk yaklasik 200 Telekom firmasina basvurdum. 9 ay olmasina ragmen sadece 3 kez geri donus oldu,onlarda gorustukten sonra tekrar geri donmediler.
    1) Ben Elektrik-Elektronik Muhendiyim (Egitim dili %100 ingilizce olan bir bolumden mezun oldum).
    2) CCNA Sertifikam var.
    3) Askerligimi yaptim.
    4) 3 ay ingilizcemi gelistirmek icin Amerika'da calistim.
    5) 5 ay Erasmus programiyla Avrupa'da burslu okudum.
    6) UDS dil sinavindan 100 uzerinden 85 aldim.Iyi bir ingilizcem var.

Sadece 5 yil olan okulumu bir yil uzatarak 6 yilda bitirdim.
    Bende mi bir teslik var,anlamadim.Yoksa piyasa cok mu kotu? Benim durumumda olan,is bulamayan cok muhendis var mi merak ediyorum?

+ Konuyu Cevapla