Cisco is imkanları - Sayfa 3
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 32 sonuçtan 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco is imkanları

sap derken sizin esiniz muhtemelen NM cidir abab cılarıda var burada ababcı arkasalar var ve benım 3 yakınımda bunlarla ugrasıyorlar esımın kuzenı bırı ababcı dıgerıde nm cı nmcı olan devamlı

muratymurat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

sap derken sizin esiniz muhtemelen NM cidir abab cılarıda var burada ababcı arkasalar var ve benım 3 yakınımda bunlarla ugrasıyorlar esımın kuzenı bırı ababcı dıgerıde nm cı nmcı olan devamlı yurtdısına gıdıyo dıgerı ıse burada.

dostum sen bılırsın ne ıstıyorsan onu yap ama bılkı uzun yorucu cok calısman gereken bır yola gıreceksın ayrıca ılk bı kac sene dusuk maasa calısacaksın yanlıs anlamayın arkadaslar benı bılgısayar muhendısı tecrubesız arkadaslarım var cogu 1000tl nın altında junıor olarak ıse basladı

muratymurat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

benım esımın 3 kuzenı var 1 nm cı dıgerlerı ababcı az cok bılıyorum ne kadar ne calıstıklarını nm cı olan yurtdısına cıkıyor dogru ama sap cı olmak ıcınde derın pc altyapısına gerek yok.

arkadasım karar senı ıstedıgını olabılırsın ama sunu unutma uzun zahmetlı bı yol bu ayrıca ılk 1 yılında tecrube alana kadar yuksek maas bekleme bı cok arkadasım junıor olarak bıl.muhendısı 1000tl nın altında calısıyor.
    ayrıca ıyı karar vermen gerek bosuna egıtım yatırımıda yapmaman lazım yanı ılerıde yok ben bunla ugramamam dıyıp aldıgın egıtım ler yahut sertıfıkalar bosa gıder buda cok onemlı eger cıdden karar verdıysen o zmnherseyı goze al ve basla

akyuznet isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Ben sunu soylemeye calisiyorum, eger dayin yok ise, hicbir IT alaninda ozveri gostermeden bir yerlere gelemezsin. Hepsi icin gecerli, sadece network degil. Yeni baslayan muhendisler zaten 1000 civari aliyorlar. Ama bu demek degil ki hayatin boyunca bu kadar alacaksin, performansina ve ozverine gore isverenin maasini artiracaktir. Eger isverenin maasini artirmaz ise ve sen kendine guveniyorsan daha iyi veren bir yer bulursun zaten..

Benim sahsi dusuncem, su meslek olsun cok kazanayimdan ziyade, isimde en iyi olayim cok kazanayim olmalidir. Her meslek dalinda cok kazanan da vardir, az kazanan da vardir. Aradaki fark azim ve gayret farkidir bence. En basitinden cocuk bakiciligi (2 aydir arastiriyorum); piyasasi istanbulda 400 den baslayip 2500 e kadar gidiyor.. Aradaki farki arastirdigimda egitim oldugunu gordum. Insanlar cocuk bakmak icin kurslara gitmisler, cok iyi referanslari var ve kendine guveniyorlar. Hakli olarak digerlerinden fazla kazaniyorlar.

kozalak isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

eğer holding ya da öyle bi şirketin bilgi işlemini düşünüyorsan network dışında az bucuk sistem bilgisi de bilmen gerekir diye düşünüyorum ben. en azından ben şu an işe girdiğimde bilmedigim halde sistem konusunda ufak tefek şeyler yapıyorum. bunları da gözönünde bulundurmakta fayda var.
    sadece network işi yapmak istiyorsan entegratör firmalara girmek gerek galiba.

onderavci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Alıntı yalniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar herkesin görüşü farklı bu nedenle biraz kafam karışmış durumda. Ancak en azından ccna eğitimini alarak bir başlangıç yapmak istiyorum. ccna sertifikası aldıktan sonra ccnp için karar veririm. Elektrik taahhüt sektöründe network altyapısı kuran firmalarda mevcut. Network alanında çalışmasam bile benim için bu eğitimlerin mesleki açıdan kazanç olacağını düşünüyorum.
    dostum hani diyorlarya uzun ve zorlu bi süreç olacak diye; hakikaten doğru diyorlar ilk başta konu ile ilgili bir iş bulma derdi var, sonra düşük maaş sıkıntısı var. kurs için biraz döküman ve yabancı kaynak araştırdım. hakikaten laylaylom yaparak geçilecek gibi bişeylere benzemiyor.
    Hakikaten Allah yardımcımız olsun.

latinkadir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Konu ile ilgili bende şunları ekleyebilirim. Bende Elek-elektronik müh. mezunuyum ve 2-3 yıldır bu sektörün içindeyim. Arkadaşlarında bahsettiği gibi bu sektörde çok paralar kazanılabilir ama bunun için çok uzun ve zahmetli bir yol var. Aynı paraların daha farklı iş kollarında daha kolay ve daha az emekle kazanılabileceğini gördüm. Bende bu sektöre çok araştırarak ve isteyerek girdim fakat beklediklerimi bulamadım. Bunun birçok sebebi var fazla uzatmamak için sebeplerine girmiyorum. Bu saatten sonrada sektörü bırakamıyorum. Çünkü bu sektörde gerek vakit gerekse nakit olarak çok emek harcadım. Mesela Gsm sektörüne yeni başlamış deneyimsiz bir müh. taşeron firmalarda ortalama 1.500 maaş alıyorlar. Ben bu maaşı network işinde almak için 2 yıl çalıştım ve sertifika gibi detaylarlada uğraştım. Açıkcası bir işin başlangıç için verdiği maaştan ne kadar çok para kazandırdığını ve ne kadar tercih edilebilir olduğunu anlayabilirsin.

Hocam şunu söyleyim eğer elektrik işinde ortalama 2.000 civarı maaş alıyorsan bence hiç sektör değiştirme. Özellikle yaş olarak bu işe yeni başlamaya hiçde müsait değilsin. Boşa macerya atılıp başını ağrıtma. İlla sektör değiştirecem diyosan IT olmasın. İlla IT olacak diyosanda yazılımcı olmaya çalış.

Sana tavsiyem Elek-elektronik müh. olarak sektör değiştireceksen GSM ve enerji sektörlerini düşün derim. Enerji sektöründe Türkiyede çok büyük yatırımlar başladı. Sabancı bile toyotayı satıp enerji sektöründe yatırım yapıyor.

ilker61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Onursal Üye - Emektar

merhabalar. bu konuda ben de bir yorum yapmak istedim.ben geçen yıl mezun oldum.fizik mühendisiyim.askerliğimi tecil ettirerek işe başladım.isim vermek sanırım sitede uygun değil ama lider GSM firmaların birinde çalışmaktayım.staj yaptığım dönemlerdeki ufak da olsa tecrübem ve bu alandaki birikimim sayesinde işe girdim.
    genel itibariyle söylenen herşeye katılıyorum.Network işi oldukça zahmetli ve meşakkatli bir yol.çok şükür benim aldığım ücret oldukça iyi.bunda en önemli etken iyi bir firmada çalıştığımdır.fakat bu durum bir istisnadan ibaret.çok büyük kurumsallaşmış firmaların dışında harcadığınız emeğin karşılığını malesef alamıyorsunuz.gördüğüm onlarca örnek var.cisco sertifikalrının önemine gelince ben CCNA 'yim.CCNP 'yi biraz erteledim.eğer sertifika sadece alınmak için alınmışsa( sorular ezberlenerek) hiçbir anlam ifade etmiyor.ama bu setifikanın çok önemli olduğunu söyleyebilirim.
    ama bunlara rağmen şimdiki aklım olsa yazılım işine bulaşırdım.bu sektör daha iyi imkanlara sahip diyebilirim.

ardali34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

merhabalar farklı sektörden network müh. alanında çalışmayı düşünen diğer arkadaşlarımla aynı durumdayım. cevapları okudum genelde bu alanda çalışmak zor ve uzun uğraşlar ile belirli yerlere gelinebileceği bahsedilmiş ama bu her meslek için geçerli değil mi?
    elektronik müh. mezunu yüksek lisans a devam eden 24 yaşında ve biyomedikal sektörde çalışmaktayım ama gelecek bakımından pek parlak bulmuyorum. dediğiniz gibi gerçekten network müh. işi yapılmaz mı değmez mi uğraşlara? bunları soruyorum çünkü çok fazla bir bilgim yok açıkçası bu sektörle ilgili. nedenini de yazarsanız çok sevinirim teşekkürler

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Alıntı GhoSt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kursa gidip sertifika aldıktan sonraki dönem oldukça zor geçecek , saha tecrüben olmadığı için işe girmekte zorlanacaksın ve büyük ölçüde işverenlerde bu konuda haklı olacaklar ve biryerde başlayabilirsen düşük bir ücretle başlayacaksın 1-2 sene tecrübe edindikten sonra daha iyi yerlere gelebilirsin , yani 2 tane sertifika alıyım olay bitti diye birşey yok ve şuan piyasa şartları kötü gerçekten , eğer gerçekten bu işi seviyor ve istiyorsan birkaç sene kötü şartlara dayanmak zorundasın daha sonrasında sana ve şansına kalmış iyi yerlere gelebilmen , ve programlamadan çok farklı sektör sürekli öğrenmen gereken şeyler çıkacak karşına farklı markalar,farklı cihazlar,bilmediğin konular...
    Ama bunların yanında 5-6 yıl sektörde kaldıktan sonra iyi maaşlara önemli entegratörlerde çalışma imkanın olabilir , bir programcının alabilceği paranın 2-3 katını kazanma şansı var artısı da budur
    bence en güzel cevap/yorum =)

+ voice ve video gibi alanlarda teknolojininde gelişmesi sebebiyle ilerde networkçü açığı artacaktır ve meslek dahada değerlenmekle birlikte ccna seviyesinin ve sertifikasınında bir manası kalmayacaktır. Şirketler minimum CCNP sertifika sahibi elemanlar arayacaktır zamanla.. umutsuz bakmamak lazım bence. sadece 2 yıl düşük maaşla öğrenme amaçlı çalışıp işi kaptığında iyi bir şirkete uzman olarak geçiş yapabilirsiniz. ghost'unda dediği gibi bi yazılımcının en az 2 katını alabilirsiniz eğer iyi bir tecrübeye ( 4-5 yıl ) ve güzel bir şirketin/hodingin networkünde çalışıyorsanız.. ve emin olunki yazılım işinden çok daha zevklidir network..
    //
    Ben senin beni pingleyebilme ihtimalini sevdim.
    Ben seninle bir gün bir debug çıktısında,
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

ardali34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Yorum için çok teşekkürler "Oruç_Akpınar" arkadaşım şu anda yeni yeni bilgi ediniyorum IT sektörü hakkında, cevaplarınız oldukça yardımcı oldu bazı şeyleri daha iyi görebilmemde. Şu anda bilgi ediniyorum alanla ilgili + ve - lerini öğrenmeye çalışmaktayım, aslında network işini daha yakın görüyorum kendime.

+ Konuyu Cevapla