Juniper SSG 550 Firewall Lisans Güncelleme
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Juniper SSG 550 Firewall Lisans Güncelleme

Merhabalar, Ben bir kamu kuruluşunda bilgi işlem biriminde çalışmaktayım. Birimimizde JUNIPER SSG 550 Firewall kullanmaktayız. Hatta aynı cihazdan elimizde 1 adet de yedek olarak bulunmakta. Hocam size sormak istediğim konu

illet isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Question Juniper SSG 550 Firewall Lisans Güncelleme

Merhabalar,

Ben bir kamu kuruluşunda bilgi işlem biriminde çalışmaktayım. Birimimizde JUNIPER SSG 550 Firewall kullanmaktayız. Hatta aynı cihazdan elimizde 1 adet de yedek olarak bulunmakta. Hocam size sormak istediğim konu ; bu cihaz için aşağıda belirttiğim hususlar için her sene yıllık olarak yaklaşık 8000 TL lisans ücreti ve güncelleme ücreti ödemekteyiz. Ve cihazı firewall dışında herhangi bir amaç için ( URL filtering , Web Filtering vs. ) kullanmamaktayız. Sadece bir kaç routing işlemi için ve firewall cihazı olarak kullanmaktayız. Sizden öğrenmek istediğim bu yıllık lisansı almazsak cihazın kullandığımız ölçüde herhangi bir kısıtlanma durumu olurmu? Bir kaç arkadaşla bu konu hakkında görüştüm ve lisans için bu kadar paranın ödenmesinin gereksiz oldugunu , özellikle de böyle kullanmadığımız özellikler için lisans yenilemeye gerek olmadığını söylediler. Ama tabiki bu arkadaşlar sizler kadar bu konuda uzman değiller. Umarım konuyu size aktarabilmişimdir. Sonuçta harcanan para devletin parası ve açıkcası bu durum benim dışımda kurumda kimseninde umrunda değil. Yani ver parayı kurtul mantığı ile iş yapıyorlar. Ama neye ne için para ödendiğini sormuyorlar bile. Tabiki de olan yine bize oluyor. Sonuçta ödenen bu para sizin , benim ve bütün halkımızın cebinden çıkıyor.
    Değerli zamanınızı harcadığım için lütfen kusura bakmayın. Hakkınızı helal edin.
    Bu konu hakkında görüşlerinizi bildirebilirseniz memnun olurum.

İyi çalışmalar

SSL Yazılımı Güncellenmesi
    Web Filter ve IDS Lisansı
    Firewall Yazılımı Güncellenmesi

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Merhaba
    Juniper ile çalışmadım fakat yardımcı olmak adına kısa bir araştırma ile edindiğim bilgileri paylaşayım

Content Filtering özelliğini katmak için lisans satın almanız gerekir. Bunları bundle (WF, AV, DI) olarak temin edebilir veya ayrı paketler halinde satın alabilirsiniz.

Web Filtering : Lisansı ile kategori bazlı bloklamalar yapabilirsiniz. Surf Control veya Websense database lerine sorgu atarak bloklama yapar.

Anti-Virus : Bu lisans ile Gateway’ de paketleri tarattırıp network’ e virüsler ulaşmadan bloklatabilirsiniz.

Anti-Spam: Dns black listlerine sorgu atarak spam kontrolünü sağlar. Free black list ekleyerek spam performansı artırmak mümkündür.

Deep Inspection : Signature bazlı bloklama yapar. Bu lisansı satın aldığınızda signature lar periyodik olarak update olur.

J-Care Core Support for SSG : ScreenOS upgrade leri indirmeniz için gerekli lisanslamadır.

Kısaca üründen faydalanmak için lisanslı kullanmak gerekiyor anladığım kadarıyla
    Kaynak ; muratguclu.com

Ayrıca Juniper Türkiye ofisi ile irtibat kurabilirsiniz

Sales Office Contact Information in Istanbul, Turkey - High Performance Networking - Juniper Networks

illet isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Sağol Dostum.. İlgilendiğin için ve vakit ayırdığın için.. İyi çalışmalar

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Selamlar,

Lisans satın almadığınız zaman neredeyse evlerde kullandığımız adsl cihazları gibi çalışır onlarda da kısıtlı firewall özellikleri mevcut ancak böyle bir cihaz var ise tüm gücünden faydalanmak daha mantıklı olacaktır , üzerinden geçen trafiği filtrelemesi lokalde active directory gibi bir yapı da var ise virüs,spyware,worm gibi zararlıları engellemede istenilen sonucu verecektir
    Mr.google knows everything , ask to him...

+ Konuyu Cevapla