Hosted Exchange Nedir
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Hosted Exchange Nedir

Arkadaslar selam, Başlıktada belirttiğim gibi hosted exchange yapısı nasıl yapılıyor bi fikri olan varmı? Olayı biraz açıcak olursak şöyle bir yapı gerekiyor, Bir tane A.D ortamı var ve bu A.D

turkavfatih isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Standart Hosted Exchange Nedir

Arkadaslar selam,

Başlıktada belirttiğim gibi hosted exchange yapısı nasıl yapılıyor bi fikri olan varmı?

Olayı biraz açıcak olursak şöyle bir yapı gerekiyor,

Bir tane A.D ortamı var ve bu A.D kayıtlı bir tane Exchange serverımız var.Ben bu exchange server üstünde 1 den cok alan adıyla mail hizmeti vermek istiyorum.Accepted domain olayında farklı domainler tanımladım A.D'de UPN suffix yapıp farklı domainleri yaratabiliyorum fakat problem şu exchange üstünde atıyorum [email protected] oluşturuyorum aynı isimle fakat farklı domaınle yanı [email protected] olarak oluşturduğumda A.D'de boyle bu kullanıcı zaten var hatasını alıyorum.Bu olayı nasıl halledebılırım.

Aslında amacım aynı exchange server ustunden 1'den fazla domain yaratmak,farklı fırmalara maıl hızmetı vermek address booklar karısmadan,hıc bır sey dıgerının outlook unda gozukmıcek gıbı yanı herbırı sankı farklı exchange ustunden maıl alıyormus gıbı olmasını ıstıorum.

Bu konuda fıkırlerınızı beklıyorum.

Kolay gelsin,
    Juniper Networks

JNCIA-EX,JNCIS-ER,JNCIS-FWV,JNCIS-SSL

Arkadaslar selam ,

Yukarda bahsettıgım hosted exchange olayında aynı isimli fakat farklı uzantıya sahıp maıl adreslerını exchange server ustunde tanımlayabıldım.Kısaca yapıdan bahsedeyım.

Bir tane contoso.com ısımlı actıve dırectory olusturdum.Bu a.d ıcınde hıc bır kullanıcı yada grup olusturmadım.daha sonra bu domaın altında antifb ve gs adında 2 tane OU olusturdum.Daha sonra exchange server uzerınde accepted domaın olarak antifb.com ve gs.com ousturdum bunları e-maıl adres polıcyde tanımladım..daha sonra maılboxta kullanıcı olusturmaya calıstıgımda [email protected] kullanıcısını olusturduktan sonra [email protected] kullanıcısını olusturmaya calıstıgımda bu ısımde kullanıcı var dıe hata aldım.daha sonra A.D'de OU lar altında olusturdugum kullanıcıların ısmını degıstırdım.antıfb OU su altındakı ısım info olarak gs OU su altındakı ısım de gsinfo olarak tanımladım.Bu sekılde yaptıktan sora maıl adreslerının alıaslarını ıkısınınde info verdım ve bunu yaptıktan sora exchange server maılboxında [email protected] ve [email protected] uzantılı maıl adreslerını olusturabıldım.

Fakat sorun şu A.D 'de kullanıcı ısımlerı farklı oldugu ıcın ornegın owa dan exchange servera baglanmak ıstedıklerınde [email protected] dıe degıl A.D de ısmı nasıl degıstırdıysem oyle baglanmak zorunda kalıyorlar.

Benım ıstedıgım ıse hem a.d dekı kullanıcı ısımlerı aynı olsun hemde maıl adreslerındekı ısım aynı fakat domaınler farklı olabılsın.

Bılmem yeterınce acık anlatabıldımmı?

Bu konu hakkında fıkrı olan paylasabılırse sevınırım.

İyi gunler,
    Juniper Networks

İlginiz için teşekkürler arkadaşlar sanırım problemi çözdüm
    Juniper Networks

irony isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Evet kendin sor kendin cevapla bolumu Nasil cozdugunu paylasabilir misin?

Tabiki paylaşırım ama cok az bir kısmı kaldı eğer onuda halledebilirsem hosted exchange olayının nasıl işlediğini buraya post edicem.ama bugun ıtıbarı ıle tatıle cıkacagım ıcın sanırım ancak 10 gun sonra paylasabılecegım
    Juniper Networks

+ Konuyu Cevapla