Torrent Hız Problemi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Torrent Hız Problemi

Merhaba arkadaslar ufak bir sorum olacak. Ben ciddi bir torrent client kullanicisi degilim. Oyle zaman zaman (3´4 ayda bir) Adobe PS gibi uygulamalari bazen de Cisco materyallerini cektigim oldu. Oyle

sickness isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Standart Torrent Hız Problemi

Merhaba arkadaslar ufak bir sorum olacak. Ben ciddi bir torrent client kullanicisi degilim. Oyle zaman zaman (3´4 ayda bir) Adobe PS gibi uygulamalari bazen de Cisco materyallerini cektigim oldu. Oyle deli gibi film/dizi falan indirmiyorum.

Bundan 3 ila 4 ay once 700 KB download speed"i buluyordum bittorrentte. Bugun bir deneyeyim dedim eski yeni hic fark etmiyor 100 KB"i gecemiyorum.
    akk lanetine takildigimi da dusunmuyorum cunku yakin zamanda oyle 20´30 40 GB boyutlarinda dosya da indirmedim.

Bu torrent hizini belirleyen faktorlerden birisi port forwarding(digerlerinin de senden cekmesi icin kural, yoksa trackerlar hizini sinirliyor ) ama benim oyle leecher bir durumum da olmadi.. Anlamiyorum 100 KB"i gecmiyor.

Routerda port range forw. altinda 6881-6999 range 192.168.1.103"e forwardli.

Bittorrent clientta ise 6881 (incoming port)

Neden olabilir? Baglanan seed ve peer sayisi ile de ilgisi var mi?

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

İndirmek istediğin torrentler güncel değilse hız bariz bir şekilde düşer. Eğer bağlantı hızın düşük ise kesinlikle güncel torrent kullanman gerekir. Peer ve leech sayısı da torrentin güncelliği ile doğru orantılıdır.

Utorrent üzerine konuşmak gerekirse port numarasını elle vermen daha avantajlı. Routerda engellenmeyen bir port numarası seçip Port-check linkinden ISP'de de engellenmediğini teyit edebilir ve artık bu port numarasını kullanabilirsin.

Random port seçimi bazen bloklanmış port aralığına takılıyor bazende bilgisayarın güvenlik duvarına bu sebeple bir avantajı yok.Torrent istemcinde böyle bir seçenek varsa kullanmamalısın.

Port numaraları olarak 49160-65534 aralığı diğer uygulamalarla çakışmaması için güvenli bir aralıktır. (Portlar)
    Yukardaki port aralığından bir port seçmeden önce Windows 7 -8 veya vista kullanıyorsan çalıştır'a netstat -a >c:\log.txt yaz.
    Bu komutu yazdığında c: dizinine bir text log dosyası atar ve orada gördüğün port numaralarını da kullanmaman gerekir.

Portu belirledikten sonra Windows firewalldan izin almak için connections menüsünden gerekli izinleri firewall'a ekle demelisin. Tabi bilgisayardan sonra donanımsal bir firewall varsa orda da gerekli izni kontrol etmen gerekir.

Router için 2 çözüm yöntemi var . Kolay olanı torrent istemcindeki UPnP port mapping özelliğini aktive etmektir. Diğer yolda manuel olarak router'a port forward ettirmektir. Manuel yaparsan istemcide Upnp disable durumda olmalıdır buna dikkat etmelisin. Ben upnp aktif kullanıyorum herhangi bir problemim olmadı.

Upnp'i aktive ettikten sonra tekrar torrent istemcisindeki firewall izinlerini ekle işlemini yapmayıda ihmal etmemelisin.

Şimdi biz en verimli portu tespit ettik ve port forwarding işinide Upnp ile hallettik ve torrent istemcisinin bağlantı ayarlarını tamamladık.
    Torrent istemcisinin indirme/bant genişliği ayarlarınıda yapmaya geldi sıra.

Bütün internet uygulamarını kapatarak bir hız testi yapmalı en doğru indirme ve yükleme hızlarını tespit etmelisin. Kullanabileğin : Hız-testi

Utorrent hızları kilo byte olarak gösterdiği için ölçülen değerleri kilobyte olarak değerlendirmen gerekir. Az önce verdiğim linktede zaten böyle bir nitelik mevcut...

Ölçüm sonucunda gelen upload hız değerini calculate linkindeki Required data hanesine yazınca sana aşağıda olması gereken torrent istemcisi bant genişliği ayarlarını veriyor(kbit kbyte olayına dikkat ). Buradaki değerlere bakarak kendi istemcini uyarlayabilirsin.

Ben yukarıdakileri yaptığımda hız testinde ölçülen download speed değeri ile aynı download değerini torrent istemcisinde görüyorum...

İyi bayramlar iyi çalışmalar..
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

Ayrintili aciklama icin tesekkur ederim. Ancak, neler yaptigimi/ayarlarimi soylemem gerek

-utorrent degil bittorrent kullaniyorum

-Routerda port range forwd. de 6881-6999 port range ve IP adresi ilgili PCnin interface'inin.

-Bittorrent Client'ta random port sec demistim. 65506 gibi bir deger secili.

-herhangi bir firewall problemim yok client'i kullandigim PC'de.

uPnP olayina gelince,

bende hem Client'ta aktifti bu ozellik hem de routerda manuel olarak port forw. yapmistim yukarida soyledigim gibi. Yanlis olan bu mu? Ama onceden bir sorun yasanmiyordu bununla ilgili?

Ciddi bir problem ortaya cikti.

Routerda downstream rate 1021 kbps gorunuyor, 8096 civari olmasi gerekirken. Daha ilginci upstream de 509 kbps. 4te 1'i olmasi gerekmiyor muydu downstream'in?
    eger akkya takildiysam bir sekilde, minimumda 3 Mbps'e cikmamis miydi downstream?

Gece yarisi aradim o gun. Hattımdaki arizadan dolayi boyle abuk sabuk degerle karsilastigimi ogrendim. Sonra ayar cekti duzeltmeyi denedi en fazla 4096 oldu. Mevcut bantgenişliğimin yarisi. Of of! Zaten 2-3 aydir arada kopuyordu baglantim. yok ariza yok zurt.

Edit : hala 4096. Bir daha gidecegim herhalde ustlerine. Hem 8 Mbps netlimitsiz'i iki tarife yapiyorlar, birisi 8 Mbps akksiz 59 kusur TL. otekisi, guya limitsiz ve 33 TL (boyle oldugu icin de)
    50 GB kotadan sonra 1 Mbps'e dusuyordu. hem de zirt pirt sorun cikiyor ve 8 Mbps bile alamiyorum kotayyi gecmedigim halde.

micheal Guest

içi boş çıkan dosyalar sizde de oluyor mu?

+ Konuyu Cevapla