CallManager, Dış Aramalarda Hat Kopuyor
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree2Likes
  • 2 Post By Hypnotic
CallManager, Dış Aramalarda Hat Kopuyor

Merhabalar, Ortamda cisco callmanager express ve 25 adet cisco ip phone var. 5,6 ve 7 ile hat alarak dışları çıkılıyor. Fakat bir haftadır 7 ile hat aldığımızda hiç sıkıntı yok,

tekva isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Question CallManager, Dış Aramalarda Hat Kopuyor

Merhabalar,
    Ortamda cisco callmanager express ve 25 adet cisco ip phone var. 5,6 ve 7 ile hat alarak dışları çıkılıyor. Fakat bir haftadır 7 ile hat aldığımızda hiç sıkıntı yok, 5 ve 6 ile hat aldığımızda arama yapıyor karşı taraf cevap verdiği an hat düşüyor. FXO kartının portlarının sağlamlığı test edildi. 5 ve 6 ile hat aldığımız hatta direkt telefon bağladığımda hiç sorun yaşanmıyor. Bir hata logu da bulamadım. Bu sorun neden kaynaklanabilir bu konuda acil yardımlarınızı rica edebilir miyim?

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

selam,

5, 6 ile hat alırken sıkıntı yoksa konfigürasyonel olabilir. 5, 6, 7 ile hat alırkenki konfigürasyonlar bire bir aynı mıdır ?

bir diğer konu codec uyuşmazlığı olabilir. ama tabi tamamen tahmini bir ihtimal. debug çıktısı falan olmadan nokta atışı yapmak biraz zor.
    //
    Ben senin beni pingleyebilme ihtimalini sevdim.
    Ben seninle bir gün bir debug çıktısında,
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

merhaba;

Oruç'un dediği gibi ilk söylediğiniz konfig sorunu olabilir ve debug çıktıları almadan bu işi çözmek biraz zor, ikinci bahsetmiş olduğunuz karşı taraf açtığında hattın düşme sorunu ya codec kaynaklıdır ya da router üzerinde yapmış olduğunuz interface'in altında h323 bind source ve h323 interface komutlarıyla başlayan tanımlar yapılı mı onları da kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Alıntı hakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba;

Oruç'un dediği gibi ilk söylediğiniz konfig sorunu olabilir ve debug çıktıları almadan bu işi çözmek biraz zor, ikinci bahsetmiş olduğunuz karşı taraf açtığında hattın düşme sorunu ya codec kaynaklıdır ya da router üzerinde yapmış olduğunuz interface'in altında h323 bind source ve h323 interface komutlarıyla başlayan tanımlar yapılı mı onları da kontrol etmenizi tavsiye ederim.
    Hakan'cım

h323 bind source ve h323 interface komutu yazılmamış olsa idi gateway, cucm'a register olmazdı ve 5 ve 6 ila hat alırkende tüm çağılar fail olurdu.

Kolay gelsin
    Nexus and xxcaglar like this.
    //
    Ben senin beni pingleyebilme ihtimalini sevdim.
    Ben seninle bir gün bir debug çıktısında,
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

katakulleci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Merhaba ortamda hat kesici varmı . ben sadece config olarak srun olmayabilir diye düşünyorum. Hat kesiciler bazen olması gereken direnc degerinden daha fazlasını çekiyor ve karşı tarafa hat düşünce direnc artıyor ve kopma yaşanıyor . isterseniz onudakontrol ettirebiirsiniz .

mahmut baysal isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Türk Telekom NGN geçiş sistemi uygulamasına başladı, hat akımı 40mA ile sınırlı. Bazen 23mA'lere kadar düştüğünü gördük. hat akımlarınızdan düşük olanları TTye söylemenizi öneririm. aksi takdirde konuşurken ya da düşük akımlarda hat aktarırken düşebiliyor. hatlarımızından birinde bahsettiğiniz sorunun aynısı vardı, telekom ile görüştükten sonra sorunumuz düzeldi şimdilik. umarım yardımcı olmuşumdur.

+ Konuyu Cevapla