[ Çözüldü ] Cisco 9971 CME ve CUCM, Sip Trunk
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree1Likes
  • 1 Post By ferhataksoy
Cisco 9971 CME ve CUCM, Sip Trunk

Arkadaşlar Merhaba , bir lokasyonda 3 adet 9971 telefon cme 8.6ya register edildi ve kendi aralarında video görüşmeleri yapılabiliyor. Ancak bizden istenen başka lokasyona buluannan CUCM 8.6.2 ye doğru video

katakulleci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Cisco 9971 CME ve CUCM, Sip Trunk

Arkadaşlar Merhaba ,

bir lokasyonda 3 adet 9971 telefon cme 8.6ya register edildi ve kendi aralarında video görüşmeleri yapılabiliyor. Ancak bizden istenen başka lokasyona buluannan CUCM 8.6.2 ye doğru video araması yapabilmesi. Arada zaten bir bağlantı mevcut diğer model telefonlar normal görüşmeleri yapabiliyorken 9971 üzerinden ne normal ne de video araması yapılamıyor olması . Arada kullanılan protocol H323 okuduğum bir yazıda 9971 ve 9951 telefonlarını video görüşmesi yapabilmesi için SIP Trunk olması gerektiği . Bukonuda bilgisi olan bir arkadaşım bilgisini paylaşabilirmi ve evet sip trunk yapılması lazım diyor iseniz CME tarafına sip trunk örnek konfigürasyonu gönderebilirmsiniz ?

hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Selam;

Call Manager tarafında, diğer lokasyonda bulunan call manager express santralinizi H323 GW olarak eklediniz mi? Bu şekilde yaptıysanız nasıl bir sonuc elde ettiniz?

Call Manager tarafında normal bir SIP Trunk yapın, Call Manager Express tarafında da CM yününe göndereceğiniz dahili aralığını belirttikten sonra session protocol sipv2 komutulunu kullanırsanız, Call Manager expressden Call Managera dogru yapılan çağrıları sip olarak göndermiş olursunuz. Her iki tarafta kullanılan dahili aralıklarının çakışmamasına dikkat edin

Kolay gelsin.

ferhataksoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Merhaba, sistemde CUCM 8.6.2.22900-9 yüklü. CP-9971 model telefon ekledim, Ekstra kamera aparatı var. USB ile bağlı telefona. Ama bu kamerayı bir türlü çalıştıramadım. CM'de camara yı enable ettim. Biraz araştırdığımda kamera için ekstra güç gerekiyor felan demişler. Daha önce kullananlar varsa yardımcı olabilirler mi?

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Poe switchin cisco'ise power auto neg olacak şekilde dene. Aslında çalışması lazım. Ama genelde bunlara ilave power supply kullanıyolar. Power küp ^^
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Selam,

Register ettiğiniz telefon defaultta video özelliği disable olarak firmwire'ini yükler. Siz cucm'dan ilgili telefonun device özelliklerinde cisco camera ve video capabilities option'larını enabled olarak seçin ve cucm üzerinden telefonu resetleyin. tekrar firmwire'ini aldığı halde çalışmıyorsa power kablosu ile deneyin (varsa). Power kablosu yoksa poe cisco switch problemsiz çalıştırması lazım. max 15 volt elektrik veriyor her port zaten ki cisco poe switchlerde sorunsuz çalışıyor bu telefon. Network kablosunu değiştirip deneyin birde.

Bir diğer konu; video araması yaptığınızda kamera hiç mi devreye girmiyor yoksa devreye giriyorda görüntü mü gelmiyor?

iyi çalışmalar.

Switchler PoE fakat Juniper. CuCM da dediğiniz option ları zaten enable yapmıştım. Firmware upgrade yapmıştım fakat yine de çalışmıyor. Yeni adaptör(power cube4) istedim, o gelsin bir de öyle deneyecem.

***Kamera hiç devreye girmiyor, açılırken bu eklenti kullanılamıyor diye uyarı veriyor. Sanırım güç problemi var. Siparişim gelsin sizi bilgilendiririm.

Teşekkürler...

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

LLdp switch/port auto negotiation'u ip Tel'de kapatıp switch tarafında 15.4 wattt olarak ayarlayıp da deneyebilirsiniz.

Juniper lldp kapalı olduğu için default 15.4watt gibi bir değer verir veya ne konfigüre edildiyse . Veya statik girersiniz. POwer küpler max 45 watt'a kadar çıkabiliyor. Gücün yetmediğini düşünüyorsanız bence juniper tarafında biraz deneme yapınız belki de junıperın aynı gücü verme kapasitesi vardır...
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

Power küple denedim, çalıştı.
    Hypnotic likes this.

+ Konuyu Cevapla