CUCM, Cağri Yönlendirme
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
CUCM, Cağri Yönlendirme

merhaba, Cucm uzerinde xxx den yyy ye yapılan cagrıları ozel bir telefona yada pbx e aktarmak istiyorum.Araştırmalarımda Call hunt, call route, hunt pilot gibi konular karşıma cıkıyor ama okudukca daha

challanger isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Standart CUCM, Cağri Yönlendirme

merhaba,

Cucm uzerinde xxx den yyy ye yapılan cagrıları ozel bir telefona yada pbx e aktarmak istiyorum.Araştırmalarımda Call hunt, call route, hunt pilot gibi konular karşıma cıkıyor ama okudukca daha cok kafam karısıyor.

Cagrı yonlendirme işlemleri icin Cucm uzerinde hangi menüyü kullanmalı, hangi konuları ogrenmeli, nasıl ve nerden baslamalıyım? Konu hakkında bilgisi olan arkadaslardan destek beklıyorum

Teşekkür ederim.

fbli84 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Merhaba;

Yönlendirme yapacağınız Ip Telefonu CUCM'da Device/Phone kısmında bulduktan sonra MAC addresine tıklıyorsunuz, çıkan ekranda dahili numaranın yazdığı Line kısmına tıklayıp içine giriyorsunuz, çıkan ekranda "Call Forward and Call Pickup Settings" altında Meşgulse, ulaşılamazsa veya tüm gelen çağrıları isteğinize göre "Destination" kısmındaki yere yönlendirmek istediğiniz numarayı yazarak yönlendirme yapabilirsiniz.

Kolay Gelsin.

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Selam,

ıstediğiniz yönlendirmeye göre bu çözüm değişir. Çağrı yönlendirmek için CUCM üzerinde en iyi çözüm translation pattern'dir. Yukarıda Fbli84'ün bahsetmiş olduğu çözüm, DN yönlendime ile ilgilidir.

Translation Pattern'de,

3XXX dahilisine gitmek için X gatewayinden(veya sip trunk) git, giderkende şu numara görünsün karşı tarafa diyebilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz numarayı girip "böyle bir numara tanımlı değil" gibi uyarı ses tonu verdirebilirsiniz. Çeşitli kombinasyonlarda Translation Pattern konusunu dahada detaylandırabiliriz

Bir diğer konu ise Hunt Pilot'tur,

Hunt pilotta bir tane pilot numara seçersiniz. Örneğin DN= 500

Voice Gateway'e düşen bir çağrıyı Dial-peer voip konfigürasyonları ile içeri alıp 500 e aktarabilir, 500 dahilisi içersine Hunt group oluşturup 3-5 tane dahiliye çağrı merkezi mantığı ile ard arda yada karmaşık olarak çağrı düşmesini sağlayabilirsiniz.

Translation Patterns > Implementing Cisco Unified Communications Manager: Digit Manipulation (CCNP Voice)

Linte kısmen anlatımı yapılmış. Anlaşılmayan bir durum olursa detaylı olarak açıklayabilirim.

Kolay gelsin.
    //
    Ben senin beni pingleyebilme ihtimalini sevdim.
    Ben seninle bir gün bir debug çıktısında,
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

Yönlendirme yapacağınız Ip Telefonu CUCM'da Device/Phone kısmında bulduktan sonra MAC addresine tıklıyorsunuz, çıkan ekranda dahili numaranın yazdığı Line kısmına tıklayıp içine giriyorsunuz, çıkan ekranda "Call Forward and Call Pickup Settings" altında Meşgulse, ulaşılamazsa veya tüm gelen çağrıları isteğinize göre "Destination" kısmındaki yere yönlendirmek istediğiniz numarayı yazarak yönlendirme yapabilirsiniz.
    Tşk ederim.Evet sorumun cevabı bu AMA aslında bu şekilde sormak istememistim.

35xx DN ye sahip bütün telefonlar 45xx e sahip DN lerin arayınca bu aramaları yyyy numarasına yada Baska bir PBX'e yonlendir seklinde olacaktı :S

Bahsettiğin yontemle bu sekilde bir ayarlama yapamıyoruz :=0

@Oruç Akpınar

Translation Pattern'de,

3XXX dahilisine gitmek için X gatewayinden(veya sip trunk) git, giderkende şu numara görünsün karşı tarafa diyebilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz numarayı girip "böyle bir numara tanımlı değil" gibi uyarı ses tonu verdirebilirsiniz. Çeşitli kombinasyonlarda Translation Pattern konusunu dahada detaylandırabiliriz

Trans patern icinde dediğinz gibi arama maskeleme işlemi yapılıyor. Cagrı yonlendirme yada benim sorunuma tam bir cozum olmuyor gibi?

Teşekkür ederim

Alıntı challanger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tşk ederim.Evet sorumun cevabı bu AMA aslında bu şekilde sormak istememistim.

35xx DN ye sahip bütün telefonlar 45xx e sahip DN lerin arayınca bu aramaları yyyy numarasına yada Baska bir PBX'e yonlendir seklinde olacaktı :S

Bahsettiğin yontemle bu sekilde bir ayarlama yapamıyoruz :=0

@Oruç Akpınar

Translation Pattern'de,

Trans patern icinde dediğinz gibi arama maskeleme işlemi yapılıyor. Cagrı yonlendirme yada benim sorunuma tam bir cozum olmuyor gibi?

Teşekkür ederim

Selam,

translation pattern bu iş için var.

siz tam olarak nasıl bir yönlendirme yapmayı planlıyorsunuz.
    //
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

35xx DN ye sahip bütün telefonlar 45xx e sahip DN leri arayınca bu aramaları yyyy numarasına yada Baska bir PBX'e yonlendir...

Selam

http://imageshack.us/a/img99/9165/87303129.jpg

resimdeki gibi bir konfigürasyon işinizi görüyor olmalı. Örnekte; 45XX'e gelen çağrıları 61001 numarasına yönlendirdim. Dilerseniz aynı şekilde farklı bir gatevay, pstn veya numaraya yönlendirebilirsiniz.

bunun için;

Route Group
    Route List
    Route Pattern
    Translation Pattern

konularını araştırmalısınız. DN yönlendirme işlemini tavsiye etmem. Çünkü birden fazla kullanıcı için çağrı yönlendirme işleminin prosedürü bu şekilde olmadığı gibi DN yönlendirebilmeniz için bir adet telefona ihtiyaç doğacaktır ve buda lisanstan yiyecektir.

Kolay gelsin.
    //
    //

ferhataksoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Selamın Aleyküm;

Öncelikle forum içinde konularda araştırdım fakat aradığım cevabı bulamadım, bunu belirteyim.

Cisco Unified Call Manager 8.6.2.xx versiyon call manager yüklü ve voice gateway olarak cisco 2900 serisi routerlar kullanıyoruz ve PRI lar bu routerlara bağlı. Sorum şu:

İçerde herhangi bir DID'ye sadece dışarıdan gelen cep telefonu numaraları erişmesi gerekiyor. Bunu nasıl gerçekleştirebilirim.

Kolay gelsin.

+ Konuyu Cevapla