Cisco CUCM H323 Trunk arasında Çağrı Gelmiyor
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco CUCM H323 Trunk arasında Çağrı Gelmiyor

Cisco CUCM 8.6 H323 Trunk Çağrı gelmiyor. Merhaba CUCM 8.6 da iki farklı ürün arasında cisco cucm ve xx arasında h323 trunk oluşturup video konferans yapmayı deniyorum. cisco dan xx

syslog2 Guest

Standart Cisco CUCM H323 Trunk arasında Çağrı Gelmiyor

Cisco CUCM 8.6 H323 Trunk Çağrı gelmiyor.

Merhaba CUCM 8.6 da iki farklı ürün arasında cisco cucm ve xx arasında h323 trunk oluşturup video konferans yapmayı deniyorum. cisco dan xx yönüne doğru arama ve video konferans yapabiliyoruz.
    Fakat Bana arama yapıldığında arama fail oluyor,
    Karşı taraf beni arayamıyor.
    Çağrının bana gelip gelmediğini nasıl anlayavbilrim bu işlem için cucm de yapmam gereken bir ayarlama varmı,

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Selam,

sip trunk üzerinden çağrı cucm'a gelirken hangi adımları izliyorsa onları gözden geçirin. Yazdığınız route list vb. rule'larda bir yeri atlamış olabilirsiniz. Bunun yanı sıra test için cisco unified serviceability menüsünde DNA ( Dialed Number Analyzer) vardır. Oradan x ile y numaraları arasındaki çağrının hangi pattern veya calling search spaces'e match ettiğini görebilir adımları izleyebilirsiniz. Belirttiğiniz sorunun bir veya daha fazla sebebi olabilir. Biraz deneme yanılma yöntemi ile tırmalamanız gerekebilir.

İyi çalışmalar.

syslog2 Guest

Merhaba,

route list, route group v.b gibi adımların hpsini tanımladım.h323 trunk tanımladığım iki device arasında arama yaparken cisco ya doğru arama yapılamıyorfakat cisco karşı tarafa arama yapıyor.
    çağrı esnasında logları nasıl görebilrim. çağrının ne durumda olduğunu izlemek için bir anlamda call-processing log u izlemek ve hangi adımda takıldımı görmek istiyorum.
    Tşkler.

hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Trunk yapmaya alıştıgınız sizten SIP protokolunu destekliyor olabilir, bu yüzden H323 değil SIP Trunk yapmanız gerekebilir. Ayrıca bunu sadece cisco tarafı olarak düşünmemeniz gerekiyor, Entegrasyonunu yaptığınız cihazın yetkilisi ile birlikte karşılıklı bir çalışma yapmanız gerekiyor çünkü sizin o tarafa göndermeniz gereken bilgiler yada karşı taraftan talep ettiğiniz bilgiler farklı olabilir aksi taktirde oturum kurulamaz

+ Konuyu Cevapla