Cisco IPT 7965 Register sorunu
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco IPT 7965 Register sorunu

Selam elimde bir adet 7965 IPT mevcut. Telefonu factory reset ettim sanal olarak VM ortamında CUCM 8.6 kurulu, telefonu register edebilmem için ne yapmam gerekiyor. firmware dosyasını cucm den mi

syslog2 Guest

Standart Cisco IPT 7965 Register sorunu

Selam elimde bir adet 7965 IPT mevcut.

Telefonu factory reset ettim sanal olarak VM ortamında CUCM 8.6 kurulu, telefonu register edebilmem için ne yapmam gerekiyor.
    firmware dosyasını cucm den mi alması gerekiyor yoksa ciscodan indirip manul olarak mı yüklemeliyim telefon ip almıyor.

Bir süre dosya yüklemeye çalışıyor daha sonra re-start ediyor.

Önerisi olan varmı ?

Teşekkürler.

manowar_izmir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

merhaba

cucm de dhcp yi aktif ettinizmi acaba?

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Selam,

CUCM'a telefonu register edebilmeniz için;

- Telefonu CUCM'da (Device/Phone) tanımladınız mı? Dahili tanımladınız mı?
    - Local networkünüzde telefonun bağlı olduğu port voice vlan üyesi mi?
    - Register etmek istediğiniz lokasyonda voice vlan'dan ip dağıtacak bir dhcp server bulunuyor mu? bulunmuyorsa voice dhcp pool oluşturulmalı veya cucm'da dhcp aktif edilmeli. Sonuca gölre alınacak aksiyon değişebilir.

Bunları netleştirin. Bunlarla birlikte telefonun üzerinde default image vardır. Siz yukardaki işlemleri sorunsuz yaptıysanız telefon önce voice vlandan ip alıp sonra CUCM'a register olması gerekir. Olmuyorsa telefon üzerinden dhcp disable edip manuel ip vermeyi deneyin.

İyi çalışmalar.

cobanoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

SIP mi kullaniyorsun Skinny mi? Telefonda Settings-Model Information-Firmware den kontrol edebilirsin.

eger IP connectivity baglantisinda sorun yoksa ve TFTP addresinide aliyorsa telefon otomatik olarak register olur CUCMe eger default ayarlarini degistirmediysen.

auto-registration disable ise, manual olarak eklemen gerekir Device - Phone menusunden MAC adresinin kullanarak.

eger CUCM default ayarlarinda ise, buyuk ihtimal IP connectivity sorunu vardir.

kolay gelsin

syslog2 Guest

Selam arkadaşlar cevap yazan herkekse tşkler.
    cucm de dhcp yi aktif etmedim ancak cucm üzerinde dial number aralığı olarak k1000 ile 1050 arası tanımlama girilmiş durumda system cucm menüsünden auto registeration enable durumda.

kendi bilgisayarıma yüklediğim ip communicator cucm den ip alıp register oluyor. fakat local networkde örneğin huba bağladığım 7965 register olmuyor networkde voice vlan tanımı yok, hp switchler kullanılıyor local networkde
    ayrıca cucme sanal esx üzerinde yüklü ve benim bilgisayarım ile aynı networkde bir birlerini pingleyebiliyor. telefonu bağlğadığım network ve cucm aynı networkde bu konularda sorun yok.
    manul olarak mac adresi girerekde denedim olmadı.

Telefonu fabrika ayarlarına cektikten sonra, açılıyorken b2-3 sn tftp den dosya almaya calsıyor 10 dk bekliyor tekrar kapanıp aynı adımnı gercekleşiyor yani telefon hiç aılmıyor.

factory reset işlemini: power kablosunu taktıktan sonra sağ tarafdaki tuşlara sırasıyla basıp sırasıyla 123456789*0# tuşladım.

esx üzerinde yüklü cucm den register olabilmem için local networkde bir portu nasıl voice vlan a atayabilrim. telefon hub a bağlı
    Ayarlar default d aolduğu için SCCP kullanılıyor.
    Telefonu kendi bilgisayarıma ethernet ile bağlayıp tftp server açıp firmware kendisi otomatik alırmı ,

Teşekkürler.

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Selam,

Hub üzerinde ip telefon çalışmaz üzerinden birden fazla vlan geçirmeyeceği için. Cisco veya management'ı olan bir switce bağlayıp, bağladığınız portu voice vlan'e üye yapmalısınız. Voice vlan'dan ip dağıtabilmek için layer3 bir cihazda dhcp pool veya dhcp server olması gerekir. veya cucm'da dhcp yi aktif etmeyide deneyebilirsiniz. Daha öncede söylediğim gibi sizin tftp ile bir işlem yapmanıza gerek yok. Telefon üzerinde default firmwire vardır. Siz voice vlan'den ip almasını sağlayıp cucm ile telefonu konuşturursanız, gidip cucm üzerindeki firmware'ini bulup upgrade yapacak, telefon açılacaktır.

Bunların haricinde Bilgisayarınızı bağladığınız porta telefonu takıp register olup olmadığını test edebilirsiniz.
    Birde; daha önce mevcut cucm'a register edilmiş telefonlar var mı, ilk kurulumunu mu yapıyorssunuz? Vlan ve dhcp konularında biraz daha detaylı bilgiye ihtiyacınız olabilir. Eğer bu konulara hakim değilseniz bilgi almak iiçin cucm kurumunu yapan firmadan bilgi alarak işlem yapmanızı öneririm.

İyi Çalışmalar.

syslog2 Guest

Merhaba local network üzerinde pc lerin ip aldığı dhcp mevcut bütün clientlar bu dhcp den ip alıyor cıucm de aynı network de.
    söylediklerinizi test edip bilgi vericem. ayrıca 7965 firmware dosyası nı nasıl bulalbilrim cisco siteden böyle b ri file buldum doğrumudur.

cmterm-7945_7965-sccp.9-2-1SR2.cop.sgn

Telefon power on yaptığımda daha önceden ip almadan unprovisioned diye mesaj verip açılıyordu üzerinde eskiden register olduğu cucm ip bilgilerini görebiliyordum.
    şimdii açılmadığı için, bu işlemi g erçekleştiremiyorum.

bulunduğumuz networkd evoice vlan yok. söyle bir şey desem olurmu iptelefonu bağladığım kenar sw üzerinde voice vlan oluştursam ve ilgili portu voice vlana alıp telefonuda o porta bağlasam çalışır mı.
    bilgisayarım daki ip communicator sorunsuz cucm register oluyor.

Tşkler.

" unprovisioned" SIP yuklu telefonlarda cikar. su anda telefonda SIP firmware oldugunda register olmuyor.

CallManager default auto-registration protokolu SCCP.

oncelikle SIP ten SCCP'ye convert etmeniz gerek sonra auto- register olur.

switch uzerinde Voice VLAN zorunlulugu yok, ama tavsiye edilen VOICE ve DATA ni ayri VLAN larda olmasi.

telefonun firmware'ini SCCPye degisin ( IP connectivity'de sorun yoksa) SCCP yuklediginiz anda register olur.

syslog2 Guest

Peki SIp den nasıl SCCP ye çekebilrim telefonu, telefon su anda açılmıyor yani tftp den firmware almaya calsıyıp kapanıp tekrar aynı adımıları deniyor.
    7965 in SCCP firmware file ı nedir.cisco cco accountum var sıp den sccp ye nasıl convert edebilrim.

Teşekkürler.

Telefon DHPC den IP default gateway ve TFTP adreslerini aldigindan emin olduktan sonra,

telefonu manual olarak CallManager'a SCCP phone olarak ekle. (Device-Phone-Add New). sadece MAC adresinin isteyecek eklerken.

sonra telefonu reset et( unplug/plug)

telefon Cucm ile baglanti kurup SCCP firmware yukler.

--------------------------------------

yada telefona direk yuklersin tftp server'dan.

cmterm-7945_7965-sccp.9-2-1SR2.zip

cisco account yoksa gonderebilirim.

+ Konuyu Cevapla