Wireless ip Phone'de Konuşma Esnasında Parazitlenme
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
Wireless ip Phone'de Konuşma Esnasında Parazitlenme

merhaba lokasyonda call manager express var. normal kablolu ve wireless ip (7925g) telefonlar var. kablolu telefonlarda konuşma esnasında herhangi bir bozulma ve ses kalitesinde düşme olmuyor. fakat wireless ip telefonlarda

manowar_izmir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Wireless ip Phone'de Konuşma Esnasında Parazitlenme

merhaba

lokasyonda call manager express var. normal kablolu ve wireless ip (7925g) telefonlar var. kablolu telefonlarda konuşma esnasında herhangi bir bozulma ve ses kalitesinde düşme olmuyor. fakat wireless ip telefonlarda arama esnasında konuşma anlaşılmayacak ve neredeyse kesildi denilecek kadar bozuluyor. ortamda access point ler full çekiyor. herhangi bir kayıp söz konusu değil. acaba neden olabilir?

not: iç aramalarda hiç bir sıkıntı yok. sadece dışarıya doğru yapılan aramalarda bozulma oluyor.

saygılarımla.

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Selam,

Birbirine yakın iki ap üzerinde debug açıp, bir tane telefonla iki ap arasında biraz dolaşın. Debug çıktısındaki logları buraya paylaşabilir misiniz?

Ayrıca ap'ler üzerindeki channel konfigürasyonları doğru yapılandırılmış durumda mı?
    Lokasyondaki ap lerin modeli ne?
    Ap'ler üzerinde bu sorun yaşanırken kaç client associate durumda oluyor?

Birde son olarak, telefonların çekim gücü sabit bir noktada iken 1-2 çubukta olsa azalıp artıyor mu?

Bu kontrolleri/bilgileri paylaşabilir misiniz.

İyi çalışmalar.

cobanoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

merhaba,

cok buyuk ihtimal overlapping channel'lardan oluyordur.

kac AP kullaniyorsun ve AP channel konfigurasyonlarini gozden gecirebilirsin.

RF interference sebep verecek cihaz var mi ortamda? cordless phone, microwave, Bluetooth, vs gibi. hepsi ayni RF bandini kullaniyor.

komsum kablosuz analog telefon kullaniyor, telefonu caldigi anda benim wireless kopuyordu, wireless channel'i channel 11e degistirdim ve duzeldi aninda.

kolay gelsin

Selamlar
    nottada belirttigim gibi wireless dorunu yok cunku ic aramalarda hic sorun olmuyor, sadece dis aramalarda var bu sorun.
    Yani wireless sorunu olsa ic hatlarida arayamam.

Alıntı manowar_izmir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    nottada belirttigim gibi wireless dorunu yok cunku ic aramalarda hic sorun olmuyor, sadece dis aramalarda var bu sorun.
    Yani wireless sorunu olsa ic hatlarida arayamam.
    Selam,

1- Masa telefonlarında sorun olmadığına göre sorun telekom kaynaklı olamaz.
    2- Sadece wireless telefonda sorun yaşanıyorsa sorun ya ap yada 7925 telefonla ilgilidir.

İç aramalardan kastınız iki lokasyon arası dahili numaralarla görüşmek mi yoksa aynı lokasyon içindeki dahili numara görüşmesi mi?

ip telefonun ip adresini source alarak bağlı olduğu ap üzerinden dışardaki ip lere size'lı ping attığınızda sorun görünüyor mu?

Alıntı Oruç Akpınar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam,

1- Masa telefonlarında sorun olmadığına göre sorun telekom kaynaklı olamaz.
    2- Sadece wireless telefonda sorun yaşanıyorsa sorun ya ap yada 7925 telefonla ilgilidir.

İç aramalardan kastınız iki lokasyon arası dahili numaralarla görüşmek mi yoksa aynı lokasyon içindeki dahili numara görüşmesi mi?

ip telefonun ip adresini source alarak bağlı olduğu ap üzerinden dışardaki ip lere size'lı ping attığınızda sorun görünüyor mu?

Merhaba

Aynı lokasyon içindeki dahili aramalardan bahsediyorum. Ama buda lokasyon genelinde değil sadece lokasyonun belli bölgelerinde oluyor.

Telefonu elime alıp gezerek konuşmayı test ediyorum. Bazı noktalarda ses inaılmaz kesilmeye başlıyor. Ama aynı noktaları dahili aramalarda da

aynı şekilde test ediyorum ve en ufak bi sorun yok. Yani wireless meselesi olsa iç yada dış arama farketmez , bütün aramalarda sorun yaşardım.

WAN veya PSTN tarafına yapılan aramalarda sorun oluyor.

Alıntı manowar_izmir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Aynı lokasyon içindeki dahili aramalardan bahsediyorum. Ama buda lokasyon genelinde değil sadece lokasyonun belli bölgelerinde oluyor.

Telefonu elime alıp gezerek konuşmayı test ediyorum. Bazı noktalarda ses inaılmaz kesilmeye başlıyor. Ama aynı noktaları dahili aramalarda da

aynı şekilde test ediyorum ve en ufak bi sorun yok. Yani wireless meselesi olsa iç yada dış arama farketmez , bütün aramalarda sorun yaşardım.

WAN veya PSTN tarafına yapılan aramalarda sorun oluyor.

Selam,

Tespitleriniz doğru olabilir. Ping testi ve ap'ler üzerindeki logları görmeden sorunu netleştiremeyiz. Farklı şekilde yorumlar/çözüm önerileri gelebilir sorun ile ilgili belki.

İyi çalışmalar.

+ Konuyu Cevapla