CallManager 7 IP Phone Saat Problemi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
CallManager 7 IP Phone Saat Problemi

Selam, arkadaşlar CUCM ( Call Manager ) 7 kurulu sistemde ip phone ların saatleri bir saat ilerde gösteriyor, bu sorunu nasıl çözebilrim acaba ?

syslog2 Guest

Standart CallManager 7 IP Phone Saat Problemi

Selam, arkadaşlar

CUCM (Call Manager) 7 kurulu sistemde ip phone ların saatleri bir saat ilerde gösteriyor, bu sorunu nasıl çözebilrim acaba ?

hb1989 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

CUCM default olarak tarih ve saati kurulu oldugu server den ceker. Ilk olarak CUCM in kurulu oldugu serverin tarih ve saat ayarini kontrol et. Sonrada ikinci olarak, CUCM kuruldugunda, default olarak Date/Time grup olarak CMLocal i kullanir.
    -- Cisco Call Manager Administration -- System -- Date/Time , burdan Time Zone ayarini kontrol et.

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Selam,

1 - Tüm lokasyonlarda ve tüm telefonlarda mı 1 saat ileri, yoksa belirli bir lokasyonda veya belirli telefon modellerinde mi bu sorun yaşanıyor ?

Sorunun cevabına göre çözüm şekli değişecektir. Bu sebeple detay paylaşabilirseniz daha kolay çözüm sunabiliriz.

Kolay gelsin.
    //
    Ben senin beni pingleyebilme ihtimalini sevdim.
    Ben seninle bir gün bir debug çıktısında,
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

syslog2 Guest

selam sistemde iki adet cucm 7 var , publisher ve subsriber olarak, system date- groupda time gmt+2 olarak set edilmiş local group oluşturulmus, hb1989 un dediği gibi serverın time ını nasıl görüp düzenleyebilrim.

başka subeler felan yok sadece bir bina mevcut bu bina nın dahil olduğu ipt ler de saatler bir saat ileri ,
    Tşkler.

syslog2 Guest

cucm nin üzerinde bir tane saat ayarı var, server da CMLocal şeklinde

Selam,

system menüsünden Date/Time Group'a girin ve ordanda CMLocal'i seçin.

Açılan ekranda Time Zone menüsünde (-1) ve (*) lı olanlardan Türkiye'ye (size) uygun saat dilimini seçin, problem düzelecektir. Bununla birlikte yaz/kış saat ayarlamalarında saat sorununun tekrar yaşanmaması için NTP referance menüsündende mevcut ntp serverdan update çekecek şekilde senkronize edebilirsiniz.

Kolay Gelsin,
    İyi çalışmalar,
    //
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

syslog2 Guest

Tşkler. ayarları i söylediğini z şekilde değiştirdim düzeldi.

yamank isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Merhaba,

Benim sistemimde belirli telefon problemlerinde saatler 1 saat geri... Bu problemin çözümü için ne yapmamız gerekiyor? Yardımcı olabilir misiniz?

Alıntı yamank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Benim sistemimde belirli telefon problemlerinde saatler 1 saat geri... Bu problemin çözümü için ne yapmamız gerekiyor? Yardımcı olabilir misiniz?
    Merhaba,

Telefon sayısının az olduğunu düşünerek cevaplıyorum;

-Her lokasyon için ayrı ikinci bir device pool oluşturun. (Mevcutta kullandığınız lokasyonun device pool ismi IST_DP ise ismi IST_DP1 olarak değiştirebilirsiniz )
    -Sorunlu olan telefonların tümünde device poollarını yeni oluşturduğun device pooll'a dahil edin. ( yani lokasyona göre telefonlarda yeni oluşturulan dp1 seçilecek)
    -Yeni oluşturulan device poollar için yeni bir date/time group oluşturup, o date/time time group'u yeni device pool ile eşleştirerek sorunlu telefonların saatlerinin ileri veya geri olması durumuna göre yeni oluşturulan date/time grouptan ilgili time zone seçilerek sorun giderilebilir.

İlgili konfigürasyonları doğru yapılması halinde sorun ortadan kalkacaktır. Fakat CUCM' menülerine çok fazla hakim değilseniz tüm telefonların saat/tarih ayarları birbirine karışabilir yada daha büyük sorunlar çıkabilir.

Kolay Gelsin.
    İyi çalışmalar.
    //
    //

yamank isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Telefon sayısı çok fazla... Başka bir yöntemi var mıdır?

+ Konuyu Cevapla