Cisco 7962 Extention Mobility Turkce Dil Problemi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco 7962 Extention Mobility Turkce Dil Problemi

Merhaba elimde iki adet Cisco 7962 IP Telefon mevcut , - Telefonlardan biri ingilizce diğeri türkce,extention mobility özelliğini kullnarak kullanıcıların istediği yerden telefonua erişmesini sağlamak istiyorum fakat ingilizce olan telefonu

syslog2 Guest

Standart Cisco 7962 Extention Mobility Turkce Dil Problemi

Merhaba elimde iki adet Cisco 7962 IP Telefon mevcut ,

- Telefonlardan biri ingilizce diğeri türkce,extention mobility özelliğini kullnarak kullanıcıların istediği yerden telefonua erişmesini sağlamak istiyorum fakat ingilizce olan telefonu fabrika ayarlarına cekip yeniden register etmek istediğin türkce dil paketini yüklemiyor, Dil ingilizce olduğu için Extention mobility özelliği açık olmasına rağmen login -logout ekranı telefon ekranında görülmüyor.

Türkce dil paketi CUCM de upload edilmiş durumda başka bir telefon aynı sekilde türkce updatei gercekleştiriyor.

- Ayrıca Cisco IP Phone 7962 de gelen aramayı başka bir numaraya aktarma yapmak istediğim de aktarma yapmıyor, gerekli tüm yetkiler atanmış olmasına rağmen

konu haklkında yardımcı olabilecek olan varmı
    Tşkler.
    Saygılarımla.

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Selam,

-Bu sorun sadece 1 telefonda mı yaşanıyor? yoksa tüm 7962 serisi telefonlarda aynı sorun mevcut mu?

Tahminimce telefon data vlaninden ip almıştır yada aldığı ip ile CUCM haberleşmiyor olabilir.. ip adresini kontrol edip, (telefonun ip adresi CUCM üzerinden pinglenebiliyor mu?) telefonun dhcp özelliğini disable edip voice networkünde kullanılmayan bir ip adresi vererek manuel olarak telefonu konfigüre edip sorunun devam edip etmediğini check edebilir misiniz.

Kolay Gelsin..
    //
    Ben senin beni pingleyebilme ihtimalini sevdim.
    Ben seninle bir gün bir debug çıktısında,
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Selam;

Normalde telefonu fabrika ayarlarına aldığınız da yada resetlediğinizde tekrara update ederek türkçe gelmesi gerekir ama dediğiniz gibi aksi durumlarda ilk olarak telefonun bağlı bulunduğu switch üzerindeki port tanımlarını kontrol etmeniz mac adresinin switch mac address table içinde görünüyor mu ilgili portun voice vlan içinde yer alıp almadığına, eğer varsa diğer switchler ile trunk tanımlamasının yapılıp yapılmadığını kontrol edin.

Ve oruç'un dediği gibi DHCP özelliğini disable ederek manuel olarak ip vermeyi deneyin.

Kolay gelsin.

syslog2 Guest

Selam, Aynı portda iki farklı telefon deniyorum, ancak bir telefon türkce diğeri ingilizce olarak register oluyor, switch üzerindeki port config ile alakalı olamaz gibi geliyor, vlan olarak iki telefonda aynı ip blog dan register oluyor.
    acaba CUCM üzerinde DN bölümünde farklı bişey mi yapmamız gerekiyor.

Tşkler.

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Alıntı syslog2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam, Aynı portda iki farklı telefon deniyorum, ancak bir telefon türkce diğeri ingilizce olarak register oluyor, switch üzerindeki port config ile alakalı olamaz gibi geliyor, vlan olarak iki telefonda aynı ip blog dan register oluyor.
    acaba CUCM üzerinde DN bölümünde farklı bişey mi yapmamız gerekiyor.

Tşkler.
    *Bu sorun sadece 1 telefonda mı yaşanıyor? yoksa tüm 7962 serisi telefonlarda aynı sorun mevcut mu??
    *Telefonun aldığı ip adresini CUCM üzerinden pingleyebildiniz mi??
    *Manuel olarak farklı bir ip verip deneyebilir misiniz??

En kötü ihitimal telefonun firmwire'ini upgrade edersiniz ama öncelikle bu işlemleri yapmak daha mantıklı. DN ile ilgili bir durum değil. Telefon bir şekilde CUCM servisleri ile haberleşemiyor şuan.

Kolay gelsin.
    //
    Ben senin beni pingleyebilme ihtimalini sevdim.
    Ben seninle bir gün bir debug çıktısında,
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

syslog2 Guest

Sorun sadece bir telefonda yaşanıyor,
    CUCM üzerinden telefon pinglenebiliyor,
    Mannuel olarak ip verip deneyemedim. su anda müşteri lokasyonundan uzaktayım ancak manuel vlan verdim yine aynı ip den register oldu,

Ek olarak belirtmeke istiyorum. IPT register oluyor sorunsuz zolarak ancak ingilzice register oluyor, benim istediğim türkce olarak register olsun ve extension mobility ekranını login/logout ekranı na erişebilimek istiyorum.

Telefonunun firmware i register esnasından upgrade edilmiyormu, o zaman diğer telefonlarda register olurken upgrade eder farklı bi sorun yaşayabiliriz belki,
    voice konusunda bilgim yok kusura bakmayın.

+ Konuyu Cevapla