Prefix le Çagrı Karşılama
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Prefix le Çagrı Karşılama

Merhba uzun zamandır ippbx üzerine .alışmaktayım ama bazı şeyleri yapamamak piysadaki analog santrallerden bir farkı kalmayan hobi tarzı işlere dönüştü. İki lokasyon ücretsiz., ucuz görüşme, ses kaydı, çagrı karşılama falan

silgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Prefix le Çagrı Karşılama

Merhba uzun zamandır ippbx üzerine .alışmaktayım ama bazı şeyleri yapamamak piysadaki analog santrallerden bir farkı kalmayan hobi tarzı işlere dönüştü. İki lokasyon ücretsiz., ucuz görüşme, ses kaydı, çagrı karşılama falan filan hepsi voip gw le yapılabilir üstelik sistem daha stable çalışılır.

Ben elastix kurdum çalışıyor arıyor akraıyor ses kaydı yapıyor felan fian analog gibi yani fakat bilindigi gibi semtlerin telefon (türktelekom) numaraları farklı prefixlerle başlıyor işte ben farklı semtlerdeki 5 şubeme ip telefn koyayım merkeze elastix herkes merkezin nosunu arasın fakat a semtinden arayan bir kiiye a semtindeki şuben yanıt versin hatta az daha ileri gidelim a semti şubemize hoşgeldiniz diye karşılasın ve aktarsın işte bu kopnuda yetersiz kaldım bu konuda yardımcı olacak arkadaşalar varsa şimdiden teşekkürler. Ücretli CWİZ de var bu dominos pizza mesela.

hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Selam;

Eğer yanlış anlamadıysam istediğinizi farklı prefix aralıklarını lokasyıona koyduğunuz ip telefonlara direk aktarımını yapabilirsiniz, tabii her lokasyonun ayrı bir dahili aralığı olmak zorunda misal 2 lokasyon belirleyelim;

1: Beşiktaş 0212 312 40 00 dahiil aralığı 40XX 2: Şişili 0212 313 50 00 dahili aralığı 50XX

voice gateway üzerinde

num-exp 02123124... 4...
    num-exp 02123135... 5...

olarak tanımlama yaptığınızda misal 02123124141 arandığı zaman direkt olarak içeride 4141 dahilisine yönlenicektir. Aynı mantıkla diğer lokasyonları da çalıştırabilirsiniz.

Burada önemli olan türk telekomun numarayı size nasıl gönderdiği, ben 02123124... şeklinde yazdım ama belki tt size başında 0212 olmadan yada daha farklı bir şekilde de gönderebilir.
    Konu hakan tarafından (05.09.2011 Saat 11:04 ) değiştirilmiştir.

silgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Teşekkürler

elastix üzerinde yapmaya çalışıyorum ama dediğiniz yer nerede sanırsam cisco gw üzerinde fakat benim sorunum tam olarak o degil örnegin 2 lokasyonumuz var bunlardan birisi sizinki gibi beşiktaş ve şişli olsun beşiktaştan biri bize ait 4449999 u arasın (numara bizim degil örnek için bu no verildi) santral bunu tespit edip 0212 312**** daki bir aboneden gelen çagrıyı beşiktaş şubeye , 0212 313 **** gibi bir aboneden gelen çagrıyı şişli şubeme aktarsın istemiştim. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. çok tşkler

hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Selam;

Elastix mantığı nedir açıkçası bilmiyorum o yüzden işin o tarafında palnlama nasıl olur yardımcı olamıyacağım lakin cisco alt yapıda bir gateway üzerinde eğer lokasyonların DID aralığı biliniyorsa yani beşiktaş lokasyonundan gelen tüm aramalar 0212 313 ile başladığından eminseniz translation rule yazılarak o taraftan gelen aramaları istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz ancak bu biraz zor olucaktır çünkü bir bölge için ayrılan numara aralığını belirlemek zor stabil çalışmama olasılığı var.

Aranılan numaraya göre yönlendirme işlemi daha kolay lakin siz arayan numaranın bulunduğu lokasyona göre en yakın şubeye yönlendirilmesini istediğiniz için işlem biraz karışıyor.

Bu işi santrale bırakmadan direk olarak TT tarafında da halledebilirsiniz, çağrının ilk bacağı TT tarafında başlıyacağı için lokasyon bazlı gelen aramalar istenilen yerlere yönlendirmesini yapabilirler.

+ Konuyu Cevapla