Cisco Unified Call Manager
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco Unified Call Manager

Merhabalar, Bu foruma yeni katıldım, voice konusunda çok yeniyim ve call manager hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Şu anda şirketimizde 1 tane Cisco call manager sunucum var ve 1 tanede 2811

sarslan Guest

Standart Cisco Unified Call Manager

Merhabalar,

Bu foruma yeni katıldım, voice konusunda çok yeniyim ve call manager hakkında yardımınıza ihtiyacım var.

Şu anda şirketimizde 1 tane Cisco call manager sunucum var ve 1 tanede 2811 router var. Router üstünde Vic 4FXS/DID kart var.
    Cisco IP Phone 7970 var.

1. Vic 4FXS/DID kartı 4 adet analog hat ile kullanmak istiyorum, kullanabilirmiyim ?
    2. Callmanagerin kurulumunu ve konfigürasyonunu yaptım, internal olarak ip telefonları kullanabiliyorum. gateway olarak 2811'i gösterdim ve call manager üzerinde gerekli tanımlamaları yaptım, fakat arama yaptığımda telefondan çok garip bir ses (hışırtı) geliyor.
    arama yaptığım yerde telefon çalıyor fakat konuşamıyoruz. sanırım 2811 tarafında konfigürasyon eksikliği var.
    2811 "voice-port" kısmında yapmam gereken tanımlamalar konusunda bana bilgi verebiirmisiniz.

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

merhaba
    telefon çalıyor dediğinize göre protocol çalışıyor,paketler
    ulaşıyor diye düşünüyorum,switch tarafında voice vlan oluşturup telefonları
    bu vlanın portlarına atayıp,qos konfigurasyonlarını yaptınızmı?
    bunları kontrol edip geri dönüş yaparsanız seviniriz.
    İyi çalışmalar.

sarslan Guest

Switch tarafında herhangi bir çalışma yapmadık, zaten yapamam, switchim yönetilebilir bir switch değil. ayrıca switch tarafında problem olduğunu düşünmüyorum, ip telefonlarla şirket içi sorunsuz konuşuyoruz, dışarı arama yaptığımızda; karşı tarafın telefonu çalıyor fakat konuşamıyoruz. sanırım 2811 tarafında kodekler ile ilgili bir sıkıntı var, yani 2811 tarafında FXS kartında hiçbir konfigürasyon yapmadım, nasıl bir konfigüresyon yapmam gerektiği konusunda yardım istiyorum.

wishmaster isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

voice-port x/x/x
    compand-type a-law
    cptone TR
    --
    bir de impedance var.. deneye yanıla artık..

kolay gelsin

voip isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

1-Analog telefonları FXS portu ile kullanabilirsiniz.Analog hat ile FXS kullanamazssınız.Burda yazdığınız cümle hatalı olabilir diye her iki şıkkı yazdım.

Analog telefonları FXS kart üzerinden kullanabilmek için örnek config aşağıdadır.

voice-port 2/0
    cptone TR
    !
    voice-port 2/1
    cptone TR
    !
    dial-peer voice 100 voip
    destination-pattern .T
    dtmf-relay h245-alphanumeric
    codec g711ulaw
    session target ipv4:callmanagerip
    !