Music-on-Hold (MOH) File
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.
Music-on-Hold (MOH) File

Merhabalar, Cisco Unified Call Manager Express de Music on Hold File yükleyip, kullanıcı arayanı bekleyen aldığında çalsın istiyorum. Help Dosyasında anlatılan herşeyi yaptım(aşağıda ingilizce anlatılıyor) fakat müzik çalımıyor onun yerine

deliDumrul Guest

Standart Music-on-Hold (MOH) File

Merhabalar,
    Cisco Unified Call Manager Express de Music on Hold File yükleyip, kullanıcı arayanı bekleyen aldığında çalsın istiyorum. Help Dosyasında anlatılan herşeyi yaptım(aşağıda ingilizce anlatılıyor) fakat müzik çalımıyor onun yerine belli aralıklarla bir dıt tonu geliyor.

Müzik dosyamı belirtilmiş formata aldım
    G.711 formatı, au uzantısına 8-bit 8-kHz data olarak convert ettim,
    Routerın flashına yükledim,
    Cisco Unified CallManager Expressin arayüzünden anlatıldığı gibi dosya ismini girdim ama çalışmıyor, Bu konuda yardımı olabilirmisiniz.

Music-on-Hold (MOH) File
    Music on hold (MOH) is an audio stream that is played to PSTN and VoIP G.711 callers who are placed on hold by phones in a Cisco CME system. This audio stream is intended to reassure callers that they are still connected to their calls. MOH is not played to local Cisco CME phones that are on hold with other Cisco CME phones; these parties hear a periodic repeating tone instead. The audio stream that is used for MOH can derive from one of two sources: an audio file or a live feed. If both are configured concurrently on the Cisco CME router, the router seeks the live feed first. If the live feed is found, it displaces the audio file source. If the live feed is not found or fails at any time, the router falls back to the audio file source that was specified for MOH during configuration. A music file must be in stored in the router’s Flash memory. This file should be in G.711 format. The file can be in .au or .wav file format, but the file format must contain 8-bit 8-kHz data; for example, Consultative Committee for International Telegraph and Telephone (CCITT) a-law or mu-law data format.

Use this procedure to change the MOH file:

Choose Configure > System Parameters.
    Click MOH File. The MOH file window appears and shows the current MOH file and location.
    To change the music on hold, enter the new filename and click Set.
    To save the changes, click OK.
    In the confirmation window, click OK.

Vmpro isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Express de default olarak zaten bir bekleme müziği var arkadaşım.Onu değiştirirken mi böyle bir sorunla karşılaştın ? Çevirdiğin dosyada bir sorun olmuş ola bilir.

hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Öncelikli olarak ses dosyanızı u-law 8 bit mono olarak çevirdiğinizden emin olun, ardından bu dosyayı call manager üzerinde bulunann "prompt" klasörüne atıp call manager içine doğru şekilde upload ettiğinizden emin olun. Ardından yaptığınız scripte ses dosyasının yolunu gösterin farklı kaydedip denediğinizde sonuç başarılı olmalı.

ne yaptığınızı basamak basamak yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım

+ Konuyu Cevapla