Asterisk Kurulumu - Sayfa 2
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 12
Toplam 17 sonuçtan 11 ile 17 arasındakiler gösteriliyor.
Asterisk Kurulumu

merhaba arkadaşlar, elastix freePBX üzerinde çalışıyorum. sip üzerinden gelen çağrıyı yine sip üzerindeki farklı bir uzantıya yönlendirmek istiyorum. fikri olan var mı?

dansedenwu Guest

merhaba arkadaşlar,
    elastix freePBX üzerinde çalışıyorum. sip üzerinden gelen çağrıyı yine sip üzerindeki farklı bir uzantıya yönlendirmek istiyorum. fikri olan var mı?

sonoboy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

elastix üzerinde nasıl yazılır bilmem ama asteriskte extensions.conf dosyasında

exten =>s,n,Goto('gitmesini istediğiniz context adı','istediğiniz numara' , 1) satırını eklemeniz sorunu çözebilir.

fkoc isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Eger mutlaka Asterisk kurmak istiyorsan, AsteriskNOW var. Bunu imaj CD olarak indirip CD ye cekiyorsun, ve CD yi taktigin makinaya isletim sistemini ve hazir bi sekilde Asterisk i kuruyor. Yalniz burda dikkat edilmesi gereken, HDD yi komple siliyor, isletim sistemini kendisi yüklüyor. Kullanim olarak cok basit. Eger sadece VoIP test etmek icin program bakiyorsaniz, 3CX i tavsiye ederim, Windows ta calisiyor. Kurulumu basit. Ücretsiz versiyonu sim. 8 aramaya kadar izin veriyor. Bayagi bi fonksiyonlu calisiyor.

azazel85 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Alıntı blewus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba
    asterisk tabanlı IP PBX ler ile ilgilenlere tavsiyem
    Elastix - The reliable PBX appliance software - Home
    Elastix bu konuda mükemmeldir. Asterix kullanmak için anlamak gerekir.
    Fakat Elastix Asterix i alıp herkesin anlayabileceği bir şekle getirmiştir.

google da elastix destek yada elastik yardım yazınca kolay kurulum klavuzları var.
    hatta youtube da kurulum video su var.

azazel85 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Alıntı uguryzb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elastix'i kurdum . İki kullanıcı oluşturdum ve daha sonra Zyxel 2602 Voip özellikli modeme gerekli ayarların girişini yaptıktan sonra 5060 portunu Elastix'in almış olduğu İp ye yönlendirdim. Modemler register oluyor fakat çevir sesi yerine kesik kesik bir dıd - dıd var. Bununla ilgili bilgisi olan arkadaşım varsa bana yardımcı olursa çok sevinirim.
    softphone ile test etmeni öneririm.
    ben zyxel modemlerde zamanında çok sıkıntı yaşamıştım.

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Debian platformda sources.list düzgün girilmişşe :

Kod:
    apt-get install asterisk

kurulum sonrasında :

Kod:
    nano /etc/asterisk/sip.conf

Kod:
    [general]
    disallow=all
    allow=ulaw
    allow=alaw
    allow=gsm
    qualify=yes
    canreinvite=no

Eğer bir provider sip server varsa (nynex gibi) onu girin yoksa bunu girmenize lüzum yok ...

Provider varsa hem siz oraya register olacaksınız oda size :
    Onun size register olması için :
    Kod:
    [provider]
    type=peer
    context=incoming
    host=a.b.d.c
    username=xxxxx
    fromuser=xxxx
    secret=1234
    Sizin ona : register => xxxx:[email protected]/088451313231
    vb ...

Sonra her bir sip client için buraya girdi yapıcaksınız :
    Kod:
    [8103](common)
    secret=8103
    defaultuser=8103
    callerid=kamil
    [email protected] 

[8104](common)
    secret=8104
    defaultuser=8104
    callerid=mahmut
    mailbox=8[email protected]

Sonra kaydedip çıkın.

Dial planı oluşturun :

Kod:
    nano /etc/asterisk/extensions.conf

Bazı kurumlar ücretlendirme veya kartlı arama sistemi istiyor , bu konuya burada girmeyeyim . cdr , mysql filan kafa karıştırır.

Kısaca :
    Kod:
    [gelen]
    exten => 088451313231,1,Dial(SIP/sip-phone,60)
    exten => 088451313231,n,Hangup()

[giden]
    exten => _X.,1,Dial(SIP/${EXTEN}@provider)
    exten => _X.,n,Hangup()

kaydedip çıkın asteriski restart edin tmmdir. Artık mahmut ile kamil sorunsuz konuşabilirler.

İp veya port girmenize gerek yok default olarak 0.0.0.0 permit durumdadır.

Sonra bir softphone uygulamasını indirip kurun. X-lite olabilir veya zoiper olabilir. Oradan bir account oluşturup asterisk kurdugunuz pc'nin ip adresini yazarak kendinizi register ediniz.

Log isteniyorsa eğer : /etc/asterisk altındaki modüllerden cdr-csv.so'nun enable edilmesi yeterli olacakttır.

088451313231 değeri bildiğimiz yöndür... hani santraller arasında kullanılanlardan

Agi script olmadan ücretlendirme yapılır totolde 15 satır script
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

Milamber isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

arkadaşlar elastix ve diğer pek çok linux based sip sunucu asterisk üzerine geliştirilmiş sistemler bazılarının kendi arayüzleri vs var. Normalde Linux bilgim olduğu için biraz kurcalamıştım. Digium tarafından geliştiriliyor ve digium'un geliştirdiği normal asterisk te normal bir kullanıcı arayüzü yok tamamen konsol üzerinden çalıştırmanız gerekiyor.

Ancak elastix vb asterisk based bazı sistemler kendi arayüzlerini yazmış durumdalar. Hepsinin kullanımı mantık olarak aynı. İşin açığı voice tarafında yeterli bilgim olmadığı için sistemi kurduktan sonra bazı temel sunucu ayarlarını yapabildim. Ancak voice tarafında çaresiz kaldım. Voice tarafında sorunum yok sorunum linux ile diyorsanız yardımcı olmaya çalışayım.

Zafer Hocam, sizin sorununuza gelince, eğer o tarz conf dosyalarını editlemek istemiyorsanız -ki tavsiye etmiyorum anladığım kadarıyla linux ile aranız iyi değil- kullanıcı arayüzü olan elastix benzeri asterisk based bir uygulama kullanmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca db olarak asterisk default olarak MySQL kullanıyor ancak bildiğim kadarıyla PostgreSQL desteği mevcut. Vereceğiniz hizmete göre, ayrıca elinizde uygun personel mevcutsa PostgreSQL ile kullanmanızı önerebilirim.

+ Konuyu Cevapla