Cisco Voice İçin Donanım.
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco Voice İçin Donanım.

Merhaba. Evimde cisco ip telefon çalıştırmak ve cisco voice uygulamalarını öğrenmek için donanım tavsiyesi istiyorum. Adım adım gidelim şimdi. Hangi router bu iş için uygun? Sanırım 1841 ile olmuyor. 2801

dijital74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Cisco Voice İçin Donanım.

Merhaba. Evimde cisco ip telefon çalıştırmak ve cisco voice uygulamalarını öğrenmek için donanım tavsiyesi istiyorum. Adım adım gidelim şimdi.

Hangi router bu iş için uygun? Sanırım 1841 ile olmuyor. 2801 ya da 2811 routerları alabilirim. İkinci elde fiyatları uygun.

İlla switch şart mı ? Router'a doğrudan ip telefon bağlanmaz mı ? Söz gelimi router'ın iki ethernet bacağı var , aynı ağda yapılandırılamaz mı ? Bu sayede iki telefonu konuşturulabilir.

4 Portlu ethernet adaptörleri var router için. HWIC - 4ESW bu kartı Router'a taksam olur mu ? İlla switch olacaksa , switch mutlaka cisco marka mı olmalı ? Elimde D-Link'in yönetilebilir switch'i var. Pasif switchler bu işte kullanılabiliyor mu ?

Bir de ip telefonu dış hatta bağlayıp analog telefon gibi dışarıyı aramak istiyorum. Bunun için router'a hangi kartı takmak gerekir ? Telekomdan ISDN aboneliği almak zorunda mıyım ?

Bu konuda tüm fikirleri ve donanım tavsiyelerini bekliyorum.

ciscocu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Merhaba Öncelikle şunu belirteyim cisco telefonları çalıştırmak için herhangi bir donanıma ihtiyacınız yok. Vmware üzerine Cisco Calll Manager demo olarak kurabilirsiniz. Ancak güncel versiyonlra esx isterler. Router üzerinde çalışan call manager express sürümü piyasada kullanılan bir ürün olmadığı için öğrenmenizin pek bir anlamı olmayacaktır. 2800 serisi ürünlere voice ios yüklemek suretiyle express için bir çalışma yapabilirsiniz. Voice konusunda bir bilginiz yoksa size tavsiyem öncelikle terminolojiyi öğrenmeniz olacaktır. İp telefonu dış hatlara bağlamak için fxo kart alabilirsiniz. pri çözümler pahalı olacaktır. bunun yerine sip bağlantıyı tavsiye ederim. yurt dışında sip bağlantı veren operatörleri cube ile register edebilirsiniz.

@ciscocu verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkürler.

Cisco Unified Call Manager ile ilgili internette bazı videolar izledim. Sistem yüzlerce binlerce ip telefonu kaldıracak biçimde oluşturulmuş, detaylı bir program. Bunun için fiziksel bir sunucu ayarlanıyor. Fakat CUCM programı belli bir versiyondan sonra sanal sunucu üzerinde çalışıyormuş. Ben cisco router üzerinde çalışan Call Manager Express ile ilgileniyorum. Çünkü router'ı başka işlerde de kullanmak, cisco routing konuları üzerinde de çalışmalar yapmak isterim.

Öncelikle planım şu. 796x serisi iki tane ip telefon almak. Sip firmwire yüklendiğinde bir sip hesabı ile ilişkilendirip çalıştırmak.

Sonraki adımım da telefonları cisco router'a bağlamak. Voice için 2800 serisi cisco router içindeki ios yazılımının güncellenmesi mi gerekiyor ? Bu cihazlar çok gürültü yapıyorlar. İçindeki fanları iptal etsem bir sıkıntı olur mu acaba ? Evde bu gürültüyü kafamız kaldırmaz.

T1 / E1 kartları var. Bunlar bizim analog hatlarla çalışır mı ? Ya da bu kartlar ne iş yaparlar ? Telefonla aynı anda birden fazla dış hattı aramak gibi bir niyetim yok. Herhangi bir zamanda bir telefonla dış kaynağı arayabilsek yeter.

Bilmediğim çok şey var. Kafamda çok soru var. Sıfırdan öğreneceğim. Türkçe kaynak da yok. Belki bu konu başlığı altında kayda değer bilgiler oluşur.
    Herkesten bir katkı bekliyorum.

Merhaba,
    Öğrenmek adına birşeyler yapacaksanız size tavsiyem gns3 ile lab kurmaktır. Orada soft phone ile testler yapabilirisiniz. Bu platformda gerekli kitin olduğu bir link olması lazım. bulamazsanız upload edebilirim. t1 ve e1 kartlarına gelince onları analog hattınızda kullanamazsınız. isdn kartlardır ve operatörden isdn hat almak sizin için külfetli olacaktır. bu konularda türkçe kaynak bulmanız imkansız gibi birşey. ancak cisconun sitesinden üyelik gerektirmeden ingilizce döküman bulabilirsiniz. cihazın fan mevzusuna gelecek olursak serin bir ortamda çalıştıracaksınz (klimalı) sorun olmaz ama fanları iptal etmek tavsite ettiğimiz birşey değil.

Dosya.tc - buyun buradan bu kit ile başlayabilirsiniz.

buda ilgili kitin videosu Dosya.tc - bunlar işinizi ilk etapta görecektir.

İndirip bakacağım.

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Alıntı dijital74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Evimde cisco ip telefon çalıştırmak ve cisco voice uygulamalarını öğrenmek için donanım tavsiyesi istiyorum. Adım adım gidelim şimdi.

Hangi router bu iş için uygun? Sanırım 1841 ile olmuyor. 2801 ya da 2811 routerları alabilirim. İkinci elde fiyatları uygun.

İlla switch şart mı ? Router'a doğrudan ip telefon bağlanmaz mı ? Söz gelimi router'ın iki ethernet bacağı var , aynı ağda yapılandırılamaz mı ? Bu sayede iki telefonu konuşturulabilir.

4 Portlu ethernet adaptörleri var router için. HWIC - 4ESW bu kartı Router'a taksam olur mu ? İlla switch olacaksa , switch mutlaka cisco marka mı olmalı ? Elimde D-Link'in yönetilebilir switch'i var. Pasif switchler bu işte kullanılabiliyor mu ?

Bir de ip telefonu dış hatta bağlayıp analog telefon gibi dışarıyı aramak istiyorum. Bunun için router'a hangi kartı takmak gerekir ? Telekomdan ISDN aboneliği almak zorunda mıyım ?

Bu konuda tüm fikirleri ve donanım tavsiyelerini bekliyorum.
    Selam,

- Donanımsal olarak güçlü bir bilgisayar veya sunucuya vmware kurun.
    - Vmware içerisine cisco unified communication manager sistemini kurun.
    - Bir adet 8 portluda olsa bir switch bulun/alın.
    - 2-3 adet ip telefon bulun/alın

bu adımları izleyerek telefonları cucm'a register edebilirsiniz. Bu kurulumların nasıl yapıldığı ile ilgili youtube'ta bir yığın video var.

Analog hattan dışarıya arama yapmak ve dışardan arama almak için;

- Bir adet 2800 router ve üzerine fxo kart alın/takın, router'ın IOS fimware'i IPVoice olması gerekiyor. Bunun yanı sıra call conference, call hold, cube gibi feature'ları test edebilmek, kullanabilmek için router üzerinde voice (dsp) kartı olması gerekir.

FXO analog voice kartıdır. bildiğimiz, evde kullandığımız pstn hattır. Bir FXO portuna sadece bir hat bağlayabilirsiniz ve sadece bir numara tanımlayabilirsiniz ve aynı anda bir aramaya izin verir. E1 dijital voice kartıdır. aynı anda (30-32) kanal sayısına göre aramaya izin verir. E1 avrupa standartıdır, T1 amerika standartıdır.

Router'un fanını sökmekten bahsetmişsiniz. Önce bilgisayarınızın/laptop'ınızın fanını sökün ve bir süre fansız kullanın. Her şey yolundysa, bilgisayara bir şey olmadıysa router'a da bir şey olmaz.

bu konulara bir hayli yabancı olduğunuzu anlıyorum yazdıklarınızdan/sorularınızdan.

Tavsiyem;

Önce CVOICE ile ilgili konuları öğrenip, döküman okuyup kafanızda cisco voice mimarisini oturtmanız. Daha sonra cucm tarafını öğrenmeniz/dökümanlarını okumanızdır. Bunlar bu işin ilk adımları. Öğreneceğiniz, okumanız gerekecek çok fazla döküman var. İngilizceniz iyi durumda değilse, bu bilgileri öğrenip tecrübe ederken, bir yandan ingilizceyi geliştirmenin yollarını aramanız gerekir. Bu konulara çalışırken lab ortamı elinizin altında olursa tabi daha iyi olur ama olmasada mimarisini öğrenene kadar laba gereksinim duymazsınız.

Kolay gelsin.
    http://hipnotiknlp.com
    //
    Ben senin beni pingleyebilme ihtimalini sevdim.
    Ben seninle bir gün bir debug çıktısında,
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

Sayın @Hypnotic

Çalıştığım kurumda Cisco routing ve swithcing üzerine 3 dönem kurs almıştım. Ama konuların içinde voice yoktu. CUCM değil de router üzerinden CME ile gitmeyi düşünüyorum.

Router'ın fanlarının bir amaç için konulduğunun ben de farkındayım. Ama günümüzde bazı cihazlar pasif olarak soğutuluyorlar, bilgisayarlar da dahil. Router'ı eve koyacağım ve denemeleri evde yapacağım için ses mevzuu benim için çok önemli. (Evden kovulmak istemiyorum. )Gerekirse cihazın içindeki her bir çipin üzerine bakır ısı blokları yerleştirir yine o cihazın sesini keserim.

Bu bağlamda 2811 yerine 2821 kullanmak daha mı isabetli olur? Ne de olsa 2u yapıda ve büyük fanları var. O konuda ayrı bir konu açmıştım forumda; burada cevap alırsam ordaki konuyu silerim.

Analog hat için WIC2-FXO Eu almam gerekiyor sanırım. T1/E1 kartı işimi görmüyor, doğru anlamışım değil mi ?

Cisco web sitesinde bir üyelik oluşturmuştum. Hatta 796x ip telefon için sip firmwire bile indirdim. Alacağım cihazın ios'unun voice desteklediğini nereden anlarım ? Gerekli firmwire'i yine aynı yolla indirebilirim değil mi ?

Switch in cisco marka olması şart mı ? Elimde web arayüzlü yönetilebilir bir switch var.

Evet konulara bir hayli yabancıyım , ama hevesim var. Yapacağım. Öğreneceğim bu işi.

Hypnotic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator

Alıntı dijital74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın @Hypnotic

Çalıştığım kurumda Cisco routing ve swithcing üzerine 3 dönem kurs almıştım. Ama konuların içinde voice yoktu. CUCM değil de router üzerinden CME ile gitmeyi düşünüyorum.

Router'ın fanlarının bir amaç için konulduğunun ben de farkındayım. Ama günümüzde bazı cihazlar pasif olarak soğutuluyorlar, bilgisayarlar da dahil. Router'ı eve koyacağım ve denemeleri evde yapacağım için ses mevzuu benim için çok önemli. (Evden kovulmak istemiyorum. )Gerekirse cihazın içindeki her bir çipin üzerine bakır ısı blokları yerleştirir yine o cihazın sesini keserim.

Bu bağlamda 2811 yerine 2821 kullanmak daha mı isabetli olur? Ne de olsa 2u yapıda ve büyük fanları var. O konuda ayrı bir konu açmıştım forumda; burada cevap alırsam ordaki konuyu silerim.

Analog hat için WIC2-FXO Eu almam gerekiyor sanırım. T1/E1 kartı işimi görmüyor, doğru anlamışım değil mi ?

Cisco web sitesinde bir üyelik oluşturmuştum. Hatta 796x ip telefon için sip firmwire bile indirdim. Alacağım cihazın ios'unun voice desteklediğini nereden anlarım ? Gerekli firmwire'i yine aynı yolla indirebilirim değil mi ?

Switch in cisco marka olması şart mı ? Elimde web arayüzlü yönetilebilir bir switch var.

Evet konulara bir hayli yabancıyım , ama hevesim var. Yapacağım. Öğreneceğim bu işi.

Selam,

2811 router yeterli olur. Tercih size kalmış isterseniz 2821 veya daha üst modeller kullanabilirsiniz. FXO kart yeterli olur sizin için. E1 port ile işiniz olmaz. Zaten evde/lab ortamında E1'in bir anlamı yok.

routera console ile bağlanıp show ver komutu ile router ios'inin detaylarını görebilirsiniz. switch, cisco olmak zorunda değil, telefonlarınızı çalıştırabilecek bir swirtche olsa yeterli olur. mümkünse poe switch olsun. switch poe değilse telefonlara power adapter gerekir.

kolay gelsin.
    http://hipnotiknlp.com
    //
    Ben senin beni pingleyebilme ihtimalini sevdim.
    Ben seninle bir gün bir debug çıktısında,
    Ben seninle sadece bilmek zorunda kalanların bildiği bir routing tablosunda olabilme ihtimalini sevdim.
    //

+ Konuyu Cevapla