Cisco LAB Kiralama Sistemi Olsa?
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

View Poll Results: Ciscotr'de CCNA , CCNP ve CCIE seviyesinde kiralık lab uygulaması olsa ;

Voters
8. You may not vote on this poll
  • İhtiyacımız olan bir şeydi hizmete verilirse kullanırım.

5 62.50%
  • Faydalı buluyorum yapılmalı.

6 75.00%
  • Faydalı olacağını düşünmüyorum.

0 0%
Multiple Choice Poll.
+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14
Like Tree2Likes
Cisco LAB Kiralama Sistemi Olsa?

Ciscotr'de ufak bir ücret karşılığında CCNA, CCNP, CCIE lab kiralama sistemi olsa. Hatta lab'larınız süre bitiminde değerlendirilse ve sonuçta geçip kaldığınızı öğrenseniz ? Dershanedeki eğitmenler ve eğitilenler, bireysel çalışanlar veya

Nexus is offline Administrator - Founder

Lightbulb Cisco LAB Kiralama Sistemi Olsa?

Ciscotr'de ufak bir ücret karşılığında CCNA, CCNP, CCIE lab kiralama sistemi olsa. Hatta lab'larınız süre bitiminde değerlendirilse ve sonuçta geçip kaldığınızı öğrenseniz ?

Dershanedeki eğitmenler ve eğitilenler, bireysel çalışanlar veya herhangi bir şekilde kendini denemek isteyenler için bu tarz bir yapı oluşturmayı düşünmekteyiz.

Konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi lütfen yazınız. Çünkü bu görüş ve fikirler bu uygulamanın hayata geçirilmesi adına çok önemli.
    root likes this.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

root is offline Moderator

Merhaba,

öncelikle aslında olması gereken ancak geç kalınmış bir uygulamayı hayata katma fikrinizi takdir ettiğimi belirtmek isterim. Nasıl bir yatırım ön görünüz var ve ne şekilde bir proje planlıyorsunuz tam bilmemekle birlikte özellikle aşağıdaki konuları da önemsemenizi dilerim.

1. Kiralama süreci içerisinde yarım kaldığımız yerden devam edebilsek güzel olur. Eğer bir hafta kiraladı isem bu süreç içerisinde yaptığım konfigurasyonun silinmemesini kaldığım yerden devam etmeyi tercih ederdim.

2. Sadece lab ortamı ve cihazlara erişimin yanı sıra examle lab örnekleri ve hedefler konsa daha güzel olur.

3. Grup çalışmasına imkan verilirse, örneğin benim lab'ımda birkaç arkadaş aynı cihaza erişebilsek ve ben istersem cihazları onlarla paylaşabilirsem hoş olacaktır.

4. Lab sonunda resmi bir web sitesi üzerinden puanımı geçtiğimi kaldığımı görsem ve bu kayıt sürekli olarak güncellense yani kimlerin kalıp kimlerin geçtiğini görsek ve analiz edebilsek oldukça faydalı olur.

5. Router, switch, firewall yanı sıra storage ve wireless lab imkanları da eklenebilirse çok daha başarılı olur. Cihazların üzerindeki IOS yazılımı ile ilgili olarak lab kiralama öncesi support sunulması da düşünülebilir. Örneğin ben 15.X serisi IOS istiyorsam cihazlara kiraladığım süre boyunca ilgili IOS koşulmalıdır.

6. Uzaktan erişim imkanı mutlaka olmalı ve kiralama öncesi hazırlanılan sınava göre kurulmuş bir lab ortamı seçenekleri olmalı diye düşünüyorum. Yani ben CCNA Security lab istiyorsam buna uygun şekilde sunulabilir.

Benim aklıma bunlar geliyor, çoğu imkansız değil ama yine de fikir olarak görüşlerimi belirtmek istedim. Şimdiden çalışmalarınızda başarılar diliyor, teşekkür ediyor ve kutluyorum.

Saygılar

Quote Originally Posted by root View Post
    Merhaba,

öncelikle aslında olması gereken ancak geç kalınmış bir uygulamayı hayata katma fikrinizi takdir ettiğimi belirtmek isterim. Nasıl bir yatırım ön görünüz var ve ne şekilde bir proje planlıyorsunuz tam bilmemekle birlikte özellikle aşağıdaki konuları da önemsemenizi dilerim.

1. Kiralama süreci içerisinde yarım kaldığımız yerden devam edebilsek güzel olur. Eğer bir hafta kiraladı isem bu süreç içerisinde yaptığım konfigurasyonun silinmemesini kaldığım yerden devam etmeyi tercih ederdim.

2. Sadece lab ortamı ve cihazlara erişimin yanı sıra examle lab örnekleri ve hedefler konsa daha güzel olur.

3. Grup çalışmasına imkan verilirse, örneğin benim lab'ımda birkaç arkadaş aynı cihaza erişebilsek ve ben istersem cihazları onlarla paylaşabilirsem hoş olacaktır.

4. Lab sonunda resmi bir web sitesi üzerinden puanımı geçtiğimi kaldığımı görsem ve bu kayıt sürekli olarak güncellense yani kimlerin kalıp kimlerin geçtiğini görsek ve analiz edebilsek oldukça faydalı olur.

5. Router, switch, firewall yanı sıra storage ve wireless lab imkanları da eklenebilirse çok daha başarılı olur. Cihazların üzerindeki IOS yazılımı ile ilgili olarak lab kiralama öncesi support sunulması da düşünülebilir. Örneğin ben 15.X serisi IOS istiyorsam cihazlara kiraladığım süre boyunca ilgili IOS koşulmalıdır.

6. Uzaktan erişim imkanı mutlaka olmalı ve kiralama öncesi hazırlanılan sınava göre kurulmuş bir lab ortamı seçenekleri olmalı diye düşünüyorum. Yani ben CCNA Security lab istiyorsam buna uygun şekilde sunulabilir.

Benim aklıma bunlar geliyor, çoğu imkansız değil ama yine de fikir olarak görüşlerimi belirtmek istedim. Şimdiden çalışmalarınızda başarılar diliyor, teşekkür ediyor ve kutluyorum.

Saygılar
    Teşekkürler , diğer öneriler de geldiğinde topluca yapılabilecekleri yazayım .

Z_THE_TURK is offline Member

Selamlar,

Çok güzel bir fikir, umarım hayata geçirilebilir. Bu tür labların yönetimi ve kullanımı konusunda baya tecrübem var, elimden geleni yapmaya çalışırım.
    Daha önce bu tür bir çalışma planladım ve planlama yapanlara yardımcı olduğum için gördüğüm sıkıntıları yazmak zorundayım. Sizler de yorum yaparsanız üzerinden konuşuruz yine.

1. Yeni cihazlar olsun isteniyorsa yatırım maaliyeti yüksek çıkacaktır. Ancak bir partner NFR olarak satın alırsa %70 seviyelerinde indirimler alınabilir. Eski cihazlarla ilerleyelim derseniz yeni labların bir kısmını desteklemeyecektir.

2. Cihazların konumlanacağı yerin düşünülmesi lazım. Eğer hosting hizmetleri kullanılacaksa maaliyetlerden çok haberim yok açıkcası. Eğer kendi lokasyonumuzda barındıracaksak elektrik ve elektrik yedekliliği maaliyetini düşünmemiz lazım. Bunlar hesaplandığında bazı eğitimler/lablar için bizim saatlik elektrik maaliyetimiz yurtdışında kiralanan labların saatlik ücretlerini aşabilir. Biliyorsunuz bu işle çok ucuzladı.

3. Sanal cihazlar kullanılacak mı? Mesela ISE, ACS, CUCM gibi cihazlar sanal olarak kiralanabilir fakat demo lisansı kullanılırsa Cisco bir süre sonra naz yapacak, sorun çıkartmaya çalışacaktır. GNS v.b emülatörler kullanılarak sanallaştırma yapılırsa yine bazı fonksiyonlar eksik kalacak ve tüm çalışmalar yapılamayacaktır.

4. Ders için kiralama taraftarı değilim açıkçası. Bu eğitimi vermek isteyen kurslar bizim yaptığımız gibi yatırımlarını yapsınlar, önüne gelen eğitim veremesin Bu hikayenin bir kısmı, diğer kısmı da açılan bir sınıfta 8 öğrenci varsa öğrenci başına nasıl cihaz kiralanacak?

5. Lab ortamına uzaktan bağlantı için ne kullanılacak? VPN sonrası SSH'mı yoksa düzgün bir web sayfası tasarlanarak IOU gibi topoloji üzerinde cihazlara tıklayarak erişim mi sağlanacak?

6. Kiralamalar saatlik olacaksa geri dönüş yapıldığında kaldığı yerden nasıl devam edecek? Kiralama süreleri sona erdiğinde cihaz initial configlere nasıl dönecek?

Selamlar,
    Nexus likes this.

Merhaba öncelikle öneride bulunan ve soru soran arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Düşündüğümüz yapıyı size kısaca anlatayım :

1- LAB'ı ilk etapta komple sanal düşünüyoruz eğer kendi maliyetini karşıladığı kanaati oluşursa fiziksel cihazlar alınarak security ve voice vb. sertifikasyonları da desteklemeyi planlıyoruz. Bu durumda LAB lokasyonu ve gereksinimleri sonraki aşamada düşünülecek adımlar oluyor.
    2- İlk etapta neden fiziksel lab düşünmüyoruz onu da belirteyim;
    Burası gelir getiren bir site değil bunu biliyoruz ve bu site takipçilerinin buradan bir gelir sağlaması gibi bir durum yok. Fiziksel cihazların maliyeti, konumlandırılması ve idame masrafları vs. düşünüldüğünde burada bir yatırım yapılması gerekiyor. Bu yatırımı forum olarak yapmamız şu aşamada mümkün değil. Yapsak bile talep olmaması durumunda kendisini idame edememe ihtimali bulunmakta. Bir diğer olasılık olarak ise sponsor bulup hizmeti CiscoTURK üzerinden sunmak bulunuyor. Bu yola ise hiç bulaşmadık. Bu sebeple ilk etapta sanal LAB hizmeti sunup talep durumuna göre sonrasını düşünmeye/gerçekleştirmeye karar verdik.
    3- LAB birinci aşamada sanal olacağından CCNA-CCNP ve CCIE R&S uygulama gereksiniminin neredeyse tamamını karşılayacaktır. Belki vXR'lar ile birlikte SP LAB'ı bile kurulabilir.
    4- İlk etapta sanal olacağından eş zamanlı sınırsız kullanıcıya erişim sağlanabilir. Rezervasyon işlemleri için ilk etapta otomasyon düşünmüyoruz. Ama daha sonra bunun içinde bir web arayüzü ve ödeme sistemi geliştirilebilir.
    5- Uzaktan bağlantı için özgün bir web arayüz tasarlamayı ve kaliteli bir sunum yapmayı planlıyoruz ilk önceliğimiz bu şekilde. Erişim http veya https olabilir. Veya multitab putty için kullanıcıya özel bir config dosyası oluşturulup bu şekilde de laba erişim sağlanabilir. Ancak daha öncesinde topolojilerin oluşturulması gerekiyor.
    6-Kiralama saatlik olabilir. LAB'ın ayakta olduğu toplam süre kira süresine ulaşırsa erişimi sonlandırırız.

Veya kiralama, daha makul fiyatlar ile bir periyot halinde yapılabilir. Bu durumda her bir kullanıcıya bir sanal makina oluşturabiliriz. Dilediği zaman ara verip sonra devam edebilir.

İnitial configlere dönmek problem değil .

7- Bu LAB işini gelir sağlamak için değil bu platformu zenginleştirmek için düşündük umarım amacına ulaşır.

Z_THE_TURK is offline Member

Selamlar,

Sanal olarak düşünüyorsak benim söylediklerimin çoğunu unutabilirsiniz zaten.

Hangi emülatör/simülatör kullanmayı düşünüyoruz?

Karma bir yapı düşünüyoruz GNS+ IOU&IOL vs gibi. Bu konuda bir öneriniz var mı ?

nfkengineer is offline Senior Member

Merhaba Murat Hocam,

Öncelikle böyle bir çalışma planlaması çok güzel, teşekkür ederiz. Ülkemizde bunların artık olması gerekiyor geç bile kaldık

Hocam sanal-real mixed olarak düşünülebilir. Mesala juniper da vrf olayı çok iyi , 1 tane srx240 , 40 tane ayrı srx gibi davranabiliyor ve birbirlerinden bağımsız (yani sanalda oluşturulan srx lere girilen configler birbirlerini etkilemiyor , Ayrıca istenildiği takdirde birbirlerini de göremiyorlar.Troubleshooting lablarında iyi oluyor. Ama bu cisco da olmaz gibi geliyor maalesef .

Şu an aklıma tek gelen bir şey var "ne kadar topoloji o kadar lab "

GNS3 ve IOU da yapılacak topololojileri (bu topolojileri bütün üyeler tarafından yüklenebilmeli, Seviye bazlı kategorize edilirse CCNA,CCNP,CCIE) Belli bir saatte web üzerinden yayınlamak ve süre kısıtı getirmek. Daha sonra puanlama sistemi yapmak

Bilmiyorum biraz fantazi mi oldu ama fikir olsun dedim

Yakın zamanda hata ve eksikleri görmek adına bir intro labı yayınlayacağım şu an zaman oldukça üzerinde çalışıyorum. LAB V5 TS labı olacak ve özgün olacak .

http://www.ciscotr.com/forum/attachm...1&d=1414867994
    Eklenmiş Resim Eklenmiş Resim
    Eklenmiş Dosya Eklenmiş Dosya

cemir is offline Member

Bu labı ilk seferde gecen arkadasa bir hafta sinirsiz cay ismarlarim be.

Eline saglik gercekten şu guzel calisman calismak isteyen arkadaslarimiza cok faydali olacak.

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks