Router Şifre Kırma (Password Recovery)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 26
Router Şifre Kırma (Password Recovery)

Cisco Router Şifresi Nasıl Kırılır ? Eğer router'ımız içindeki konfigürasyon bizim için önemliyse onu da kaybetmemeiz gerekir. Aşağıda adım adım varolan konfigürasyonu kaybetmeden bir router'ın şifresi nasıl kırılır onu öğreneceğiz.

root is offline Moderator

Arrow Router Şifre Kırma (Password Recovery)

Cisco Router Şifresi Nasıl Kırılır ?
    • Eğer router'ımız içindeki konfigürasyon bizim için önemliyse onu da
    kaybetmemeiz gerekir. Aşağıda adım adım varolan konfigürasyonu kaybetmeden bir router'ın şifresi nasıl kırılır onu öğreneceğiz.

İlk yapmamız gereken router açılırken IOS (işletim sistemi)'in yüklenmemesini sağlamak olacaktır.

Bunun için açılıs sırasında CTRL+BREAK (CTRL+C) tuşlarına basılır. Bu işlem ile cihazımız mini IOS denen sınırlı işlemlerin yapılabileceği işletim sistemi ile açılır.

Şimdi komut satırına yazacağımız
    Code:
    o/r 0x2142
    komutu ile configuration-register'ı değiştiririz.

Artık router'ımız açılışta NVRAM'den konfigürasyonu yüklemeyecektir.

Router'ı kapatım açalım. Şimdi eski çalışan konfigürasyonumuz yüklenemediği için IOS bize adım adım yeni bir konfigürasyon oluşturmak isteyip istemeyeceğimizi soruyor. Bu soruya No cevabı verdikten sonra default komut satırımız olan
    Code:
    router>
    karşımıza çıkar.

Code:
    router>enable
    yazıp enter'a bastığımızda artık şifresiz bir şekilde enable mode'a geçmiş oluruz. Peki eski konfigürasyonumuz ne olacak?
    Eski konfigürasyonumuz hala NVRAM içinde kayıtlıdır. Biz şu anda Runnin-Config içindeyiz. Eski konfigürasyonumuzu geri almak için yapacağımız işlem çok basit. Startup-Config içindeki konfigürasyonu Running-Config üzerine kopyalayacağız. Bunun için aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir.

Code:
     router#copy startup-config running-config
    Tamam eski konfigürasyonu kurtardık.

Şimdide yeniden bir enable secret şifresi verelim. Bunun için global configuration mod'a geçmemiz gerekiyor.
    Code:
     router#configure terminal
    komutu ile global configuration moda geçilir.
    Code:
     router(config)#enable secret şifreniz
    komutuyla da yeni enable secret şifenizi verebilirsiniz.
    Bu işlemden sonra tekrar enable mod'a geçip RAM'de çalışan konfigürasyonu NVRAM'e kaydetmemiz gerekiyor ki router kapanıp açılınca yaptığımız ayarlarla açılsın.

Code:
    router(config)#exit
    Code:
     router#copy running-config startup-config
    Yukarıdaki işlemle kopyalamayı tamamlamış oluyoruz. Hem eski konfigüraysonu kurtardık hemde enable secret şifremizi yeniledik. Yapmamız gereken son bir işlem kaldı. Configuration Register'ı eski haline çevirmek. Bunun için tekrar global configuration mod'a geçip aşağıdaki satırı yazmamız yeterli olacaktır.

Code:
    router#configure terminal 
    router(config)#configuration-register 0x2102
    Bu son işlemden sonra router'ımızı kapatıp açarsak yeni enable secret şifresi ve eski konfigürasyonumuzla çalışmaya devam edebiliriz.

root Guest

Merhaba,

sifre kirmak icin bir baska yontem de (switch icin) asagidaki gibidir. Switch'e poweri takin ve ondeki mode tusuna basili tutun. Ardindan asagidaki gibi bir menu gelecektir;

flash_init
    load_helper
    boot

switch:flash_init
    switch:load_helper
    switch:delete flash:config.text
    switch:boot

Bu adimlardan sonra karsiniza gelecek basic managemenet setup ile hem switch ayarlarini hem de yeni sifreleri verebilirsiniz. "Cisco Cihazlar icin ilk yapilmasi gerekenler" konusunda daha detayli anlatmistim.

Kolay gelsin.
    Last edited by root; 06.09.2008 at 18:00.

passions is offline Junior Member

Mrb asağıda belirtilen şekilde şifre kırma işlemi yapılırsa varolan conf. zarar görür mü ?

Router(config)#

diye kaldı şimdi ne yapmalıyım yahu

thernic is offline Junior Member

dökümanlar için teşekkürler kötü niyetle kullanılmadığı sürece faydalı olucaktır

kask03 is offline Junior Member

bir diger metotta routeriniz acilirken ctrl+break ve kisaca
    rommon>confreg 0x2142
    yada
    rommon>confreg 0x142

vurgun Guest

laptopda FN+Ctrl+Break

elsever Guest

salam Vurgun muellim sizi gordum cox sad oldum

e-mky Guest

saolun system ve okaratas sabah sabah yeni bir şeyler daha öğrendim...

root Guest

bu arada linux minicom kullananlarda ctrl+break calismaz. bu nedenle ctrl+a f kombinasyonlarini kullanmalari gerekir. degisik sistemlere gore degisik kombinasyonlari asagida gorebilirsiniz

http://www.cisco.com/warp/public/701/61.html

+ Reply to Thread
Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks