Merhaba cisco bilgimin pek fazla oldugunu söylenemez proje ödevımız var yardım edermısınız.
"tüm sw ve router erişimleri güvenli hale getirilecek ( console, enable, telnet şifreleri verilip bu şifrelerde running-config ten direkt olarak okunamasın. )tüm router ve sw için host isimleri labelde yazılanlar olacak.
tüm cihazların yedeklerinin merkezi bir yerde toplanması için tftp server olarak merkez sunucu üzerine gerekli ayarlamayı yapın. yedekler alınmış olsun.
bir router için yedek alma işlemleri bittikten sonra herhangi bir şekilde cihaz erişiminin olmaması durumunda bu cihaz için passwordünü iptal edip konfigürasyonu silmeden yeniden şifre verin (rommon).
router 0-4 arası rip 3-4-5 arası eigrp 5-2 arasında ospf kullanılsın. redistribution(r4 ve r5 te) ile tüm network bilgileri dağıtıllabilsin.
üç sube frame-relay ile birbirine bağlı olacak poin-to point bağlantı ile bağlanan tüm kullanıcılar için erişim sınırlaması (vlan içersinde tanımlandı) getirilecek.
public web ve mail sunucular için sadece ilgili servisler için erişimler olacak onun haricinde herhangi bir servis erişim izni olmayacaktır.
tüm subeler nat yardımıyla publicweb server üzerinde bulunan web sayfasına ulaşabilsinler, dışarıdan sizin web ve mail sunucusunuza da ulaşabilsinler.
wireless üzerinden erişim yapan tüm kullanıcılar için hem wpa2 hemde mac bazlı erişim yöntemi kullanılsın. ayrıca wireless kullanan kişiler için belirli ipler (ilk 100 ip ) server ve internet, onun haricindeki kullanıcılarsadece internete girebilsin.
server bağlı switch üzerinde portlar sadece belirli mac adreslerine izin verecek onun haricinde bir pc bağladığınızda o portu disabled konuma getirsin.
her kullanıcının mail ayarının yapıldığından ve birbirlerine mail atabildiklerinden emin olun.
her subede minimum 6 adet vlan(it,muhasebe,personel,mudur,server, wlan) olacak.tüm kullanıcılar hem server hemde internete çıkabilecek. onun haricinde hiç kimse birbirine erişemeyecek. tüm kullanıcıların ip istekleri dhcp tarafından karşılanacak.
vlan merkez bir sw üzerinden dağıtılacak. client-server olacarak kullanılacak olan yapıda domain ve password(proje ve [email protected]) girilmiş olacak.

tüm işlemler yapıldıktan sonra server olarak kullanmış olduğunuzlayer2 sw yerine layer3 sw kullanıp daha önce yapılan işlemleri tekrar yapın.

not tüm bu işlemler yapılırken herkesin kendi adının video da sürekli görünür olmasını sağlayın.

do write )" bu metnın kısa anlıyabılcegım cinsten yorumlamanızı istiyorum yardım etmek ısteyen olursa pkt mail atarım .