Cisco Eğitimi Hakkında
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco Eğitimi Hakkında

Ben lise son sınıf öğrencisiyim elektrik elektronik bölümünde okumaktayım,cisco sertifikası almayı istiyorum,cisco eğitimleri hakknda bilgi verirsenin sevinirim ,yani kaç tane sertifka var kafam karma karışık durumda malesef ..internet sitelerinden yeteri

 1. #1
  Witness Guest

  Standart Cisco Eğitimi Hakkında

  Ben lise son sınıf öğrencisiyim elektrik elektronik bölümünde okumaktayım,cisco sertifikası almayı istiyorum,cisco eğitimleri hakknda bilgi verirsenin sevinirim ,yani kaç tane sertifka var kafam karma karışık durumda malesef ..internet sitelerinden yeteri bilgi yok yardımcı olursanız sevinirim

 2. #2
  hb1989 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  281

  Standart

  Bu adresten Cisconun sayfasindan direkt bakabilirsin.

  IT Certification - Cisco - Cisco Systems

 3. #3
  Witness Guest

  Standart

  Teşekkürler

 4. #4
  ebfo45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  386

  Standart

  Cisco Nedir?

  Dünyadaki internet altyapısında ve kurumsal ağlarda kullanılan aktif cihazların (router(yönlendirici), switch(anahtar), firewall(güvenlik duvarı), IP telefon ,IDS& IPS v.b.) %80’inden fazlası Cisco firması tarafından üretilmiştir. Bugün işletim sistemi ve Office programları deyince nasıl aklımıza Miscrosoft (Seveni de çok sevmeyeni de geliyorsa, ağ&network deyince dünyada akla Cisco gelir. Tabi son kullanıcı Cisco ismini pek bilmez. Bilse bilse Cisco’nun son kullanıcı için ürettiği cihazlara verdiği marka olan Linksys modem , AP gibi cihazlardaki ufacık Cisco logosodur.

  Cisco Sertifikaları
  Bilişimde sertifikasyonun önemi konusunu ayrı bir yazı ile anlatacağım diyerek söze başlarsak ;Cisco sertifikasyonları, kişilere iş hayatında anında kullanabilecekleri ve hayata geçirebilecekleri bilgi ve becerileri kazandırır. Laboratuvar çalışmaları ve gerçek hayata dayalı proje örnekleri yapıldığı için bireyler iş hayatına çok hızlı bir şekilde adapte olabilirler.


  CCENT : Cisco Sertifikasyonlarına ilk basamak olarak kabul edilen Certified Entry Network Technician (CCENT) sertfikası, temel düzeyde ağ ve Cisco bilgisi sağlayarak kişilerin ağ dünyasına adım atmasını sağlar. 640-822 kodlu sınavı geçerek bu sertifikaya sahip olabilirisiniz.


  CCNA:

  ICND1 – Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1 ve ICND2 – Interconnecting Cisco Networking Devices Part 2 olarak ikiye ayrılan müfredatı tamamlayıp 640-802 kodlu tek aşamalı sınavı geçerek alınan Cisco Certified Network Associate (CCNA) sertifikası, kişinin Cisco network araçlarını yönetebileceğini ve en verimli şekilde çalıştırabileceğini gösterir. CCENT sertifikasına sahip olanlar 640-816 kodlu sınavı geçerek iki aşamalı bir şekilde de CCNA olma imkanına sahiptirler.

  Cisco Certified uzmanlar, network altyapılarını en verimli şekilde dizayn etmek, kurmak, iletişimi sürekli kılmak, performansı arttırmak ve altyapıdan kaynaklanan problemleri -oluşmadan-çözerek toplam network maliyetini düşürmek için gerekli uzmanlığa sahip olduklarını ispatlamış network profesyonelleridir.

  CCNP:
  Cisco Certified Network Professional (CCNP) sertifikasyonu için, CCNP SWITCH 642-813 ,CCNP ROUTE 642-902, CCNP TSHOOT 642-832 eğitimleri alınmalıdır ve adı geçen kodlu sınavlar geçilmelidir. Bugün her ne kadar CCENT ilk adım gibi sayılsa da Ülkemizde CCNA yerine CCNP Sertifikası istenmeye başlamıştır. CCNP olabilmek için CCNA sertifikasına sahip olmak gerekir.

  CCIE:
  Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE) aslında Cisco’nun ilk sertifikasyonu idi. 1994 yılında başlayan bu sertifikasyon sisteminde hem yazılı hem uygulamalı bir sınavla bu sertifika elde ediliyordu. Cisco daha sonra işi kolaylaştırarak diğer sertifikaları geçerli kıldı. Dünya’da son derece az sayıda olan CCIE’ler network konusunda dünyaca tanınmış otoritelerdir. CCIE sertifikasyonu için verilmesi gereken zorlu sınavı aşabilmek için, CCNP sertifikasyonunun ardından en az 2 yıllık yoğun tecrübe gerekmektedir. Hem uygulamalı hem yazılı sınavın ardından bu sertifikaya ulaşabilirsiniz. Genelde bu sınava yurt dışında girilse de Mobile CCIE Labs‘ın Ülkemize uğradığı zamanlarda da sınava katılmak mümkün.  Online Sınav Ortamını görmek istiyorsanız tıklayınız.


  Cisco Sertifikası Neden Önemli?

  Internet’in %85′inin Cisco networking çözümleri üzerinde çalıştığı günümüzde, kurumsal firmaların tamamına yakını network altyapıları için Cisco çözümlerini kullanmaktadır. Dünya genelinde Cisco İş Ortakları ile çözüm üretir. Bu iş ortaklarının seviyeleri vardır ve bu seviyelere göre Cisco’dan indirim alırlar. Bu seviyeye ulaşabilmek için iş ortaklarının bünyelerinde Cisco Sertifikalı kişileri çalıştırma zorunluluğu vardır. Örneğin Gold Partnerlik için minumum 16 Cisco Sertifikalı (4′ü CCNA gibi) eleman çalıştırma zorunlulu vardır. Burada Cisco kendi cihazlarının kurulum ve desteğini verecek kişilerin ehil kişiler olmasını düşünerek bu şekilde bir ekosistem kurmuştur. Ayrıca CCNA Eğitimi alan birinin sadece Cisco özel bir eğitim almadığı aynı zamanda ağ&network eğitimi aldığı düşünülürse ( CCNA Eğitim müfredatındaki konuların az bir kısmı Cisco özel konulardır.) Cisco sertifikasına sahip olanların ilgi görmesinin sebebi anlaşılır.Bu yüzden Cisco sertifikaları, Bilişim Endüstrisinde yöneticiler tarafından kalite göstergesi olarak kabul edilen ve en fazla itibar gören networking uzmanlık sertifikalarıdır.

  Yazının orjinali
  Cisco Nedir?Sertifikaları Neden Önemlidir?

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok