STP (Spanning Tree Protocol) Çalışması
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3
STP (Spanning Tree Protocol) Çalışması

Şimdi arkadaşlar Cisco Packet Tracer üzerinde STP (Spanning Tree Protocol ) ile ilgili pratik yapmaya çalışıyorum kaynakta şöyle bir bilgi yazıyor. Non Root switchler, Root'a en yakın olan portlarını kapatmazlar.

 1. #1
  Unknown is offline Member
  Join Date
  Jun 2011
  Posts
  70

  Default STP (Spanning Tree Protocol) Çalışması

  Şimdi arkadaşlar Cisco Packet Tracer üzerinde STP (Spanning Tree Protocol) ile ilgili pratik yapmaya çalışıyorum kaynakta şöyle bir bilgi yazıyor. Non Root switchler, Root'a en yakın olan portlarını kapatmazlar.

  Eklentide verdiğim dosyada switch'leri bağladığımda otomatik olarak root seçilen switch s2 idi. Daha sonra ben deneme yapmak için S1'in priority değerini düşürdüm ki yeni root S1 olsun.

  Buna ek olarak S2'nin Fa0/1 portunun bandwith'ini 10'a çektim. Böylece cost değeri yükseldi ve S1-S2 arası redundant path oldu. Şimdi kafamı karıştıran nokta şu : " Non Root switchler, Root'a en yakın olan portlarını kapatmazlar." bilgisi doğru ise S2'nin root switch olan S1'e en yakın portu olan Fa0/1 'in block olmaması gerekmiyor mu? Ama bloklanıyor.

  Şimdi S1 - S2 arasında bandwith 10 olduğu için bu yolun Redundant Path olması gerekiyor ve oluyorda, öte yandan S2non root olduğu için ve bandwith 10 old. için cost yükselecek ve port blok durumuna geçecek.

  Diğer yandanda bu block olan Fa0/1 root switch'e bağlı kapanmaması da gerek. Şimdi burda bir manasızlık var ama ben anlamadım. Dosyayı da ekleyeyim. Değerli fikirlerinizi beklerim.

  Spanning Tree Protocol.pkt

 2. #2
  trunkmode is offline Administrator
  Join Date
  Jun 2008
  Posts
  1,331

  Default

  Port hızları ile alakalı bir durum bu. Port hızları aynı ise veya siz root switchin cost değerleriyle oynamazsanız default kural geçerlidir.

  Zaten dizayn yaparken bunlarda gözönüne alınır. Root switchte cost değerini yükseltmek bir network yöneticisinin yapmaması gereken bir durumdur.

  Root olacak switchte cost mümkün mertebe düşük olmalıdır. Hızlı portları block durumda veya tek switchle ulaşabilecekken 2-3 switch atlayan bir yapı kimsenin işine yaramaz.

 3. #3
  MCyagli is offline Administrator
  Join Date
  Jul 2009
  Location
  Corum - Turkiye
  Posts
  565

  Default

  uykum kaçtı umarım cok gec kalmamışımdır cevap için


  S2 nin Fa0/1 ni 10 mbit e çekmek derken , bw sini 10 mbit yapmışssınız ve bu cost degerini otomatik olaarak 100 yapar ki bu port kesinlikle ALTN olur, olmuş ta..

  cost degerini yükselteceğim derken bandwidth düşürmüşssünüz ve sonuçta ters etti olmuş...

  "spanning-tree vlan 1 cost" komutu ile bu işlem yapılır ve bir portun cost degerini düşürmek tüm stp yi etkileyebilir.. ve PT desteklemez sanırım bu command ı...

  Konfigurasyon da bi sorun yok ...


  k.gelsin

+ Reply to Thread

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts