IP Helper Address
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
IP Helper Address

Ip helper hakkında bazı bilgiler öğrendim de hem paylaşmak hemde teyid etmek adına belirteyim diyorum. Öğrendiğm şey ip helper ; Cisco swithler üzerinde broadcast adreslerini belirli bir adrese unicast şekilde

sub_ccna isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart IP Helper Address

Ip helper hakkında bazı bilgiler öğrendim de hem paylaşmak hemde teyid etmek adına belirteyim diyorum.

Öğrendiğm şey ip helper ; Cisco swithler üzerinde broadcast adreslerini belirli bir adrese unicast şekilde yönlendirmeyi sağlayan bi komut .Peki bunu neden yapsın vaya neden yapalım diyede bir soru sorulabilir aslında Gayet tabi bu olay DHCP ile alakalı mı yoksa keyfi bir uygulama mı ? Biraz açıklayıcı olaraktan anlatırsanız sevinirim arkadaşlar .

İyii günler

kozalak isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

DHCP ile alakalı.

shroud41 Guest

DHCP paketleri broadcast'dir.(tabi serverdan dönüşleri unicast).Eğer senin hostun DHCP server'ına direkt bağlı değilse direkt bağlıdan kastım aynı broadcast domain'de değilse arada başka router varsa bu broadcast paketleri router'dan geçmez dolayısıyla da requestler DHCP server'a ulaşmaz.Bunu önlemek için router'ın lan'a bakan interface'ine ip helper-address "DHCP server adresi" komutunu girersin.

Bu komut sayesinde lan'dan gelen DHCP broadcast'leri unicast paketlere çavrilir(destination adresi 255.255.255.255'den server adresine dönüştürülerek) ve DHCP server'ına ulaşabilir.

umarım faydalı olmuştur...

sub_ccna isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Çok faydalı oldu teşekkürler saolun .

+ Konuyu Cevapla