Cisco 2900 XL Switch Default Gateway
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco 2900 XL Switch Default Gateway

Arkadaşlar tekrar merhaba. CCNA sınavına hazırlanıyorumda aklıma bir şey takıldı . Switchlere biz neden default gateway ip si veiririz.Ve ya neden bir switchin Vlan 1 ine ip atarız ? Asıl

junior_ccna Guest

Standart Cisco 2900 XL Switch Default Gateway

Arkadaşlar tekrar merhaba.
    CCNA sınavına hazırlanıyorumda aklıma bir şey takıldı .
    Switchlere biz neden default gateway ip si veiririz.Ve ya neden bir switchin Vlan 1 ine ip atarız ?
    Asıl sebebi nedir bunun.Aslında bunun nedenini telnetle alakalı olduğunu biliyorum da tam mantığını oturtamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler ...Cevaplarınızı beklemekteyim ...

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Dogru switch'i network'un herhangi bir yerinden yonetmek icin default-gw tanimlarsin. Web veya telnet/ssh gibi yontemlerle switch'e baglandiginda sana cevap gelebilmesi icin swithch'in de dis networklere ulasmayi bilmesi gerekir.

junior_ccna Guest

peki sadece vlan 1 'e ip atasak veya switche ip atasak olmuyo mu ne farkı var ? Neden default - gateway 'e ip atıyoruz aslında orayı tam anlamadım ?

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

switch'e IP atiycaksin zaten telnet/web baglantisi icin sart.
    Peki default-gw neden lazim?

Aynen bir PC gibi bu switch de eger kendi network'u disindan ulasilabilir olmasi isteniyorsa default-gw'e ihtiyaci var.

CCNA'sen bunu anlaman lazim.

junior_ccna Guest

teşekkürler . .

daha ccna değilim olucaz işallah . . .

Lose__YourSelf isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

))))))))))))

root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

switch farkli bir ip blogundan ip verilmisse sen ulasmak icin farkli bir ip blogunda isen birbirinizle aranizda bir kopru olmasi ve senin de switch'in de bu kopruyu bilmesi gerekmez mi?

bogazici koprusunu veya fatih sultan mehmet koprusu'nun yolunu bilmeyen ve anadolu yakasinda oturan bir insanla taksimde nasil bulusmayi dusunuyorsun? adama kopruye nasil gelecegini ve kopruyu gectikten sonra taksim'e nasil varacagini anlatman lazim ve senin de o yollari bilmen..

+ Konuyu Cevapla