QoS Konfigürasyonu
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3
QoS Konfigürasyonu

merhabalar, lokasyonlarımızda çalışan önemli programlar bulunmakta network üzerinden. bunlara öncelik tanımak istiyoruz çünkü lokasyonların bağlantı hızları tüm trafiği kaldırmıyor. paketin lokasyondan çıkmadan işaretlenip ona göre router üzerinden önceliğine göre backbone

 1. #1
  kozalak is offline Senior Member
  Join Date
  Sep 2008
  Posts
  457

  Default QoS Konfigürasyonu

  merhabalar,
  lokasyonlarımızda çalışan önemli programlar bulunmakta network üzerinden. bunlara öncelik tanımak istiyoruz çünkü lokasyonların bağlantı hızları tüm trafiği kaldırmıyor. paketin lokasyondan çıkmadan işaretlenip ona göre router üzerinden önceliğine göre backbone a ulaşması gerekiyor. bunun için sadece lokasyondaki routerda qos uygulamak yeterlimidir yoksa karşı taraftaki routerda da mı qos konfigürasyonu yapmak lazım öğrenmek istiyorum. bahsettiğim sorunu bi şekilde aşmam gerekiyor ama nasıl yapacağımı kestiremedim.

 2. #2
  kozalak is offline Senior Member
  Join Date
  Sep 2008
  Posts
  457

  Default

  yok mu bakan buraya yahu
  baya bişeler okudum. biz hizmeti firmadan aldığımız için backbone bizim kendi router ımız değil, firmanın router ı olmuş oluyor (hatlar orda sonlanıyor). bu durumda da hizmet aldığımız yerin konfigürasyon yapması gerekiyor sanıyorum. çünkü yapmak istediğim şey x.x.x.x/y subnetinden gelen/subnetine giden paketlere öncelik vermek ya da bandiwth reserve etmek.
  subnetinden gelen/subnetine giden kısmı işin anahtar noktası sanıyorum. yardımcı olacak biri olsa dhaa açıcam konuyu da cevap veren kimse yok ... yeni tasarım azalttı popülariteyi

 3. #3
  Soul is offline Administrator
  Join Date
  Jun 2008
  Posts
  1,080

  Default

  merhaba

  qos configurasyonunu karsılıklı yapman gerekiyor. Ancak bir queue manage gibi bişeyler yapabilirsin incele bir istersen. ilgili trafige high verip rahatlabilirsin.
  www.cliguru.com

+ Reply to Thread

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts