CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Variable Length Subnet Mask (VLSM) Nedir

Ccna ile ilgilenmeye başladığımdan beri çok temel bir noktada takıldım; SUBNET kendisini ezbere yapdığımı farkettim mantıksal olarak kafamda çok soru işareti var. VLSM e gelince de daha da bir takıldım

erginyavuz61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member erginyavuz61 is on a distinguished road

Arrow Variable Length Subnet Mask (VLSM) Nedir

Ccna ile ilgilenmeye başladığımdan beri çok temel bir noktada takıldım; SUBNET kendisini ezbere yapdığımı farkettim mantıksal olarak kafamda çok soru işareti var.

VLSM e gelince de daha da bir takıldım özellikle VLSM Nedir , (Variable Length Subnet Mask) VLSM hakkında bilgi verebilir misiniz?

delal7 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member delal7 is on a distinguished road

Standart vlsm

VLSM : 128 64 32 16 8 4 2 1

VLSM Variable Length Subnet Mask

Ayrıntılı olarak bu konuda anlatılmıştır

http://www.ciscotr.com/forum/cisco-r...ting-cidr.html
    Konu delal7 tarafından (31.01.2008 Saat 06:59 ) değiştirilmiştir.

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator AcLMasteR will become famous soon enoughAcLMasteR will become famous soon enough

VaribleLenghtSubnetMask A-B C class network IP adreslerinin standart masklarını alt networklere bölerek isfarı önlemeyi hedefler.
    sana 2 tane IP lazım (karşılıklı hostlar için)
    1.0.0.0 network adresi için 255.0.0.0 subnetini kullansan bir sürü host adresini israf(waste) etmiş olursun.255.0.0.0 yerine 255.255.255.252 kullansan 2 tane IP adresini kullanabilecek diğer IP adreslerini israf etmemiş olacaksın.Ayrıntılı Bilgiyi SYBEX Todd Lammle 5th edition Kitabından alabilirsin VLSM i de hesaplamayı öğrenirsin.

variable-length-subnet-mask

Variable Length Subnet Masking (VLSM) Ve Classless-Inter Domain Routing (CIDR)
    The day that never comes

vurgun isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member vurgun is on a distinguished road

Alıntı sdttn_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    VaribleLenghtSubnetMask A-B C class network IP adreslerinin standart masklarını alt networklere bölerek isfarı önlemeyi hedefler.
    sana 2 tane IP lazım (karşılıklı hostlar için)
    1.0.0.0 network adresi için 255.0.0.0 subnetini kullansan bir sürü host adresini israf(waste) etmiş olursun.255.0.0.0 yerine 255.255.255.252 kullansan 2 tane IP adresini kullanabilecek diğer IP adreslerini israf etmemiş olacaksın.Ayrıntılı Bilgiyi SYBEX Todd Lammle 5th edition Kitabından alabilirsin VLSM i de hesaplamayı öğrenirsin.
    Ellerine saglik

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator AcLMasteR will become famous soon enoughAcLMasteR will become famous soon enough

Sizler saolun
    The day that never comes

+ Konuyu Cevapla