CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.
WAN Teknolojileri

Selam, Wan teknolojileri ile ilgili dökümanları okumaya çalışıyorum.hdlc,slip,ppp,frame relay,x.25,atm,lease line v.b bir sürü kavram var haliyle.bunlardan sadece hdlc,slip,ppp wan protokolü diğerleri bağlantı çeşitleri midir?yani frame relay bir bağlantı çeşidi midir

heavenix isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member heavenix is on a distinguished road

Standart WAN Teknolojileri

Selam,
    Wan teknolojileri ile ilgili dökümanları okumaya çalışıyorum.hdlc,slip,ppp,frame relay,x.25,atm,lease line v.b bir sürü kavram var haliyle.bunlardan sadece hdlc,slip,ppp wan protokolü diğerleri bağlantı çeşitleri midir?yani frame relay bir bağlantı çeşidi midir yoksa bir protokol müdür?

pitohuix isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member pitohuix is on a distinguished road

Standart merhaba

ppp gibi kavramlar protokollerdir.Frame relay lease line gibi hizmetler ise türk telekom gibi isp ler tarafından sağlanan adsl hizmeti gibi bir bağlantı çeşitidir.Örneğin adsl ile frame relay bağlantılarının farkını şöyle özetleyebilirim.frame Relay bağanltısında ttelekom ile kullanıcı arasındaki mevcut alt yapı da müşterilerin verilerinin taşınma işlemi aynı alt yapıdaki kablolar ile olabilir.FAkat adsl de durum şudur ki her kullanıcının ayrı bir veri yolu vardır ttelekom tarafında..Hizmetler de kendi araların hız fiyat fayda ilişkilerine göre ayrılır.Wan-campus - man - lan gibi kavramlar networkleri ifade etmek te kullanılır.Local area network şirkietimiz olarak söylenebilir man ise şirket yani lanlar dan oluşan bir simgedir.Wan a ise en iyi örnek internettir.

x25
    x25 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member x25 will become famous soon enoughx25 will become famous soon enough

ben pitohuix arkadaşımıza katılmıyorum frame relay aynı zamanda bir protokoldür.hizmetin adının frame relay olması o teknolojinin protokol olamaması anlamına gelmez. bir ifadenin protokol olması sağlayan neden transmisyon teknolojisinde taşıma yöntemlerinin farklı bir teknolojiyle gerçekleştirilmiş olmasıdır.yukarıdaki adsl ve FR ayırımıda bence çok doğru değil çünkü adsl için kullanılan PVC yani sanal yol ve path kavrmaının benzeri frame relay teknolojisindede mevcuttur.frame relay bir dial bağlantı gibi ISP tarafındaki belirli bir taşıma kapasitesinin mevcut abone sayısına bölünmesi şeklinde gerçekleşmemektedir.ISP sizin için BW değerini garanti etmektedir bunun karşılığında sizden standart bir bedel ister.

+ Konuyu Cevapla