DHCP Server'de MAC Filtreleme
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
DHCP Server'de MAC Filtreleme

Merhaba, çalıştıgım kurumda bulunan Dynamic Host Configuration Protocol ( DHCP ) 'de sistemin vermiş oldugu otomatik IP'ler istemediğim bazı özel PC'lere de verildiği için bu durumdan oldukça rahatsızım.sizlerden ricam; Konuyla

ysaktas isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Question DHCP Server'de MAC Filtreleme

Merhaba,
    çalıştıgım kurumda bulunan Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) 'de sistemin vermiş oldugu otomatik IP'ler istemediğim bazı özel PC'lere de verildiği için bu durumdan oldukça rahatsızım.sizlerden ricam;

Konuyla ilgili olarak mevcut network sistemindeki IP'lerin yabancı PC'lere verilmesini engellemek.bunun için o PC'lerin MAC adreslerini aldım.MAC filitreleme ile bu durumu düzeltmeyi düşünüyorum ama bunun için Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) server'da özel bir programa ihtiyacım oldugunu düşünüyorum.

ilgilenen arkadaşlardan isteğim varsa,bunun için program fikirleridir.
    teşekkürler.....

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

merhaba
    hocam yanlış anlamadıysam windows serverde dhcp servisi kurulmuş .eğer öyle ise mac adresleri istediğiniz ip adreslerine rezerve edebilirsiniz bir programa ihtiyaç duymadan.
    boşta kalan ip adreslerinide havuz dışında bırakarak davetsiz misaferlerin ip almalarını engellersiniz ama,network yapınız buna müsaitmi bilemiyorum.yeniden dizayn gerekirse bir kaç günlük çalışma isteyebilir bu işlemler.kolay gelsin.
    Önce OKU sonra SOR.

pedantic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

trunk modun dedikleri sistem tarafında sorununu çözecektir. network tarafında ise dhcp snooping yapabilirsin istedigin portlar snooping olur.

kolay gelsin

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

merhaba
    pedantic hocam ,port-security için yapı uygun değil diye düşünüyorum ortamda collision domainler yada fazla sayıda data prizleri mevcut olmalı.
    Önce OKU sonra SOR.

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Tahminimce büyük ve karmaşık bir yapı vardır hastanenizde dhcp snooping yada port security yi uygulamak zahmetli ve sıkıntılı olabilir, aklıma gelen en basit ve kullanışlı şey radius üzerinden authentication yaptırmak (802.1x) böylelikle yabancılar bağlandığında ip alamazlar
    Mr.google knows everything , ask to him...

CiscoGuru isimli Üye şimdilik offline konumundadır Onursal Üye - Emektar

Sonucta bu kullanıcılar bir sekilde fiziksel olarak patchler araciligi ile bir switch yapısına erişiyor, Kullandığınız switch manageable bir switch midir ?
    CiscoGuru
    Networker Man
    Networking Kariyer

root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

vay vay kimleri goruyoruz.. Salim yogunsun heralde?

Alıntı CiscoGuru Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonucta bu kullanıcılar bir sekilde fiziksel olarak patchler araciligi ile bir switch yapısına erişiyor, Kullandığınız switch manageable bir switch midir ?

+ Konuyu Cevapla