CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

Forum Mobil Sürümü Aktif Edilmiştir  
+ Konuyu Cevapla
Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree1Likes
  • 1 Post By hakan
PRI, BRI Nedir

Merhaba Arkadaşlar benim bir sorum olacak. PRI ve BRI hakkında genel bişeyler okudum fakat aklımda kalan bazı problemler var. Bu konuda yardımcı olmasınızı rica ediyorum. 1) prı veya brı hat

Aranel Tasartir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member Aranel Tasartir is on a distinguished road

Arrow PRI, BRI Nedir

Merhaba Arkadaşlar benim bir sorum olacak.
    PRI ve BRI hakkında genel bişeyler okudum fakat aklımda kalan bazı problemler var. Bu konuda yardımcı olmasınızı rica ediyorum.

1) prı veya brı hat üzerinden sadece ses mi taşınır. Yada şöyle sorayım prı veya prı hat üzerinden ip paketi geçermi?

2) ısdn hat denilen bağlantı çeşidinin prı dan farkı nedir?

3) ısdn prı diye bir kullanım var. Bu tam olarak neyi karşılıyor?

4) prı veya brı hattın ısdn den farkı nedir?

şimdiden vereceğiniz destek için çok teşekkür ederim.

latecollision Guest

Slm,
    Hiç ISDN kurmadım sadece teorik olarak bilgi verebilirim,bu da seni ne kadar tatmin eder?PRI ve BRI ISDN nin hatlarıdır ve bunlarında iki tür kanalları mevcuttur.Bunlar,B ve D kanallarıdır.ISDN de ses,görüntü ve data taşınabilir.ISDN network katmanında;B kanalı,ip yi kullanıyor.Şimdi PRI hatlarda T1 ve E1 çerçevelemesi olduğunu söylüyorlar.T1 çerçevelemesinde 23 adet B kanalı ve bir tane de D kanalı varmış,E1 çerçevelemesinde ise 30 adet B kanalı ve 1 adet D kanalı mevcutmuş.

hakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator hakan is on a distinguished road

size ekte bir döküman gönderiyorum inceleyin işinize yarıyacaktır
    pasakadir likes this.

Aranel Tasartir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member Aranel Tasartir is on a distinguished road

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Sadece çöyle bişey söyleyeyim..
    --PRI veya BRI hat üzerinden ip paketi taşınırmı?
    --E1 veya T1 hat üzerinden ip paketi taşınırmı?

şimdiden teşekkürler..

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator AcLMasteR will become famous soon enoughAcLMasteR will become famous soon enough

evet ip paketleri taşıyabilirsiniz e1 ve t1 standartları onların hızlarını gösterir T1 1544 kbps E1 2048 kbps
    The day that never comes

Alıntı sdttngr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet ip paketleri taşıyabilirsiniz e1 ve t1 standartları onların hızlarını gösterir T1 1544 kbps E1 2048 kbps
    Ozaman şöyle bir soru daha sormamı hoş karşılarsınız umarım.
    E1 veya T1 ile pri veya bri arasındaki bağlantı nedir?

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator AcLMasteR will become famous soon enoughAcLMasteR will become famous soon enough

ISDN bri da 2tane B 1 de D kanalı bulunur B kanalı 64 kbps D kanalı 16 kbps veri taşır yani max. 2*64+16=144 kbps veri transferi yapabilirsiniz.
    ISDN pri da Amerika ve japonya standartlarına göre 23tane B(64kbps) kanalı 1 tane D(64kbps) kanalı bulunur max. 1.544 mbps veri transferiyaparsınız

avrupadaki pri standartında 30 tane B(64 kbps) kanalı 1 tane D(64 kbps) kanalı vardır max. veri transferiniz 2.048 mbps olur.

kolay gele
    The day that never comes

Teşekkürler...

isdn hatların 2 çeşiti vardır, isdn bri ve isdn pri.
    isdn bri da 2B+1D- bu şu anlama gelir aynı anda iki kanaldan görüşme yapılır.
    isdn pri da ise 30B+1D- bu da aynı anda 30 kanaldan görüşme yapılabilir.

Bilindiği üzere büyük firmalar TT dan PRI hat alarak her bir blok için 100 kullanıcıya DID numara verebilmektedirler. PRI nın bir diğer özelliği ise hemde dijital telefonlara verilebilmesidir. PRI hatlarından ses, data ve görüntü taşınabilen E1 temeli üzerindedir. toplam 32 kanal x 64 kbps=2048 kbps hat kapasitesi vardır.

BRI hatlar için özel üretilmiş görüntülü telefonlarda vardır. bu durumda aynı anda bi adet görüntülü telefon kullanılabilmektedir.

theone06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member theone06 is on a distinguished road

Alıntı hakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    size ekte bir döküman gönderiyorum inceleyin işinize yarıyacaktır
    pri over ip ile ilgili bir döküman veya bu özelliğe uygun cisco ürünlerini arıyorum gönderdiğiniz döküman sanırım bununla ilgiliydi fakat ben göremiyorum tekrar gönderebilir misiniz.

+ Konuyu Cevapla

Bu Konu İçin Etiketler