PRTG Kurulumu
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17
PRTG Kurulumu

Merhabalar, PRTG Network Monitor kurulumu, konfigürasyonu ile ilgili dökümana ihtiyacım var. elinde olan var mıdır? Ya da PRTG 'nin nasıl kullanıldığını anlatabilecek birisi varsa o da çok güzel olur

kozalak is offline Senior Member

Exclamation PRTG Kurulumu

Merhabalar,

PRTG Network Monitor kurulumu, konfigürasyonu ile ilgili dökümana ihtiyacım var. elinde olan var mıdır? Ya da PRTG 'nin nasıl kullanıldığını anlatabilecek birisi varsa o da çok güzel olur

irony is offline Senior Member

Merhaba,

SNMP ile Band Genişliği İzleme | Network Yönetimi

linki yardimci olacaktir. Prtg parali bir yazilim. Eger kalici olarak bu tur yazilimlara ihtiyaciniz var ise nagios ve cacti' yi oneririm kesinlikle..

PRTG' nin kullanimi da cok basit, Kurulumu tamamladiktan sonra ekranda Add butonuna basiyorsunuz next,next seklinde program sizi yonlendiriyor zaten.

şimdilik araştırıyorum. kalıcı olarak kullanılacak bi yazılım lazım.
    nagios ve cact hakkında tutorial mevcut mudur? onları araştırayım o zaman. paralı olması sorun değil. lisansını alabiliriz. önemli olan güzel bir program olması. =)

irony bu bahsettiğin programlar linux tabanlıymış. linux olan bi makine yok su an elimde.
    Last edited by kozalak; 24.04.2009 at 15:02.

Benim tercihim nagios + cacti' den yana. Cunku opensource yazilimlar oldugu icin kendine gore ayarlaman PRTG' ye gore daha kolay. Ozetle sunu soyleyebilirim. Nagios ve Cacti de senin yapabileceklerin hayal gucun ile sinirli. Ama PRTG' de belli isler icin tasarlanmistir.

valla patronla konuşmak gerekecek onun için. prtg nin demosuna bak bakalım falan dedi ona bakıyodum ben de. nagios ve cacti yi birarada mı kullanmak gerekiyo? nagios+cacti yazmışsın.

Nagios sana ag topolojin hakkinda bilgi verirken, hem de cihazlarinin donanim ve sistemsel durumlarinin belli esik degerlerin uzerine ciktigi zaman hem mail ile hem de telefon msj ile bilgi verebiliyor. (Ozetle sistem ve donanim monitoring yapabiliyorsun.)

Cacti ise mrtg tarzi bir program. Cihazlarin fanlarindaki sicaklik degerlerinden tut, bandwidth' e kadar istedigin her seyin grafiksek olarak istatistigini tutuyor.

Ayri ayri kullanabilirsin.

turkavfatih is offline Senior Member

ama cactinin şöyle bir dezavantajı olabilir sadece interface bazlı monıtorıng yapabılıyorsun dıye bılıyorum.IP bazlı yapmak ıstıosan cactıde sanırım bole bır ozellık yok.

Kolay gelsin,

Zaten IP' de interface' e verilen bir deger degil mi? Sonucta ayni yere ulasiyorsun. SNMP' nin sagladigi her tur bilgiyi Cacti ' de goruntuleyebilirsin.

turkavfatih is offline Senior Member

web hostıng olan bır serverını dusun bırden fazla web sıtesı var üstünde ve herbırının ayrı IP sı var bu web sıtelerının ne kadar bandwıth yedıgını cactıden goremıyorsun IP bazlı derken onu demek ıstemıstım.Zaten bunu SNMP yaparak goremessın bıldıgım kadarıyla...

Kolay gelsın,

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks