Routing Information Protocol (RIP)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9
Routing Information Protocol (RIP)

Su config. a bakarmısınız. Routing Information Protocol (RIP) konfifurasyonu ile alakalı nerde sorun yasıyorum?

clousure Guest

Default Routing Information Protocol (RIP)

Su config. a bakarmısınız. Routing Information Protocol (RIP) konfifurasyonu ile alakalı nerde sorun yasıyorum?

dayt Guest

rip versyon 1 kullanmaktasın sanırım. Ve RIP v1 prefixlerde sorun çıkarabilir. yapman gerek ya bütün IP adreslerini değiştirmek ve /24 gibi bir prefix kullanmak ya da RIP v2 e geçirmek bütün routerlarını bu arada çalıştığın şey bir simulasyon olduğu için bazen normalde olmayacak sorunlar olabiliyor o yüzden bir tavsiye static routelarını sil.

hakan is offline Senior Member

yaptığınız topolojide rip ile ilgili bir sorun yok, routerları seri şekilde birbirine bağlarken aynı bloctan olucak şekilde ip vermemişsiniz yani seri bacağını biri 192.16.12.1 iken diğer bacağı 192.16.11.1 gibi. Ayrıca 2. ve 3. router arasında clock rate vermemişsiniz..

Bu arada 3. routerda routing olarak rip kullandığınız halde static route yazmışsınız, bu şekilde yaptığınızda siz rip yada igrp hangi protokol olursa olsun router otomati olarak static route görür o yüzden static routeların da silinmesi gerekli...

Gerekli düzeltmeleri yaparak çalışan topolojiyi ekledim, inceleyip hatalarınızı gözden geçirin

Kolay gelsin...
    Last edited by hakan; 02.01.2009 at 11:04.

clousure Guest

Ya şimdi ben bu toplojiye bir router daha ekledim ve tekrar config. yaptım. yaptıklarımı yazıyorum;

Router 0 'ı ekledim.
    altına 2 swicth ve 4 pc ekledim.

Fastethernet 0/0 : 192.16.14.1

Fastethernet 1/0 :192.16.15.1

serial 2/0 : 192.16.13.1 ip lerini verdim.

ve router 0 da;

router rip
    network 192.16.14.0
    network 192.16.13.0
    network 192.16.15.0

komutlarını girdim.

ayrıca router 6 da ise
    router rip
    network 192.16.6.0

komutunu girdim.

router 6 da clock rate 56000 verdim.

ama diger bir networke ping atarklen yine destınatıon host un reachable uyarısı alıyorum.

hata nerde tam olarak bakabilirmisiiniz?

clousure Guest

Tamam çözdüm serial 2/0 a 6.2 vermem gerekiyormuş. yanlış vermişim.

hakan is offline Senior Member

yukarıda yazdığım hataların aynısını tekrardan yapmışsın...söylediklerimi dikkatli okuyup baltan yap so gönderdiğin topolojiyi yeniden düzellttim, iyice incele.

Ayrıca bu kadar karışık yapmanada gerek yok, 1 switch yada 10 switch koyman görüntü kirliliğinden başka bişey yapmaz sade yap anlaşılır olsun.. En azından kafan karışmaz

2 routerı birbirine bağlıyorsun iplerinide aynı bloktan vericeksin misal;

ROUTER(192.168.1.1)----------------------192.168.1.2 (ROUTER)

bu şekilde yapmazsan iletişim kurmazlar

clousure Guest

tamamdır ben bunu hallettim.

aslında bi sorun daha var. son router 'ı bir wireless router a baglıyıp başka bir wireless router'ıda başka bir topolojiye baglıyıp iki kısmı haberleştirmek istiyorum ama wireless router da nasıl konfig. yapıcam ekstra bişi var mı?

örnek olarak aşagıda verdim.

clousure Guest

bu konuda yardımcı olcak kimse yok mu. yarına yetşitirmem lazım

AcLMasteR is offline Administrator

hocam router routerdir ayri bi konfiguresi farketmez heralde hic bakmadim ama...
    The day that never comes

+ Reply to Thread

Bookmarks