Switch Ping
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
Switch Ping

Arkadaşlar Merhaba, Ektede görülebileceği gibi, toplam 2 switch üzerinde 3 VLAN oluşturdum. Hostlar DHCP ile IP alıyorlar. Sorun şu ki farklı Vlanlarda bulunan hostlar birbirlerine ping atamıyorlar. Neden olabileceğini bilen

dayt Guest

Standart Switch Ping

Arkadaşlar Merhaba,

Ektede görülebileceği gibi, toplam 2 switch üzerinde 3 VLAN oluşturdum. Hostlar DHCP ile IP alıyorlar. Sorun şu ki farklı Vlanlarda bulunan hostlar birbirlerine ping atamıyorlar.

Neden olabileceğini bilen var mı?
    Eklenmiş Dosya Eklenmiş Dosya
    • Dosya tipi: pkt asd.pkt‎ (8.2 KB (Kilobyte), 757 kez indirilmiştir)

hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

öncelikle 2 client ile 30 client arasında bir fark yok yaptığınız conf aynı, o yüzde topolojide ne kadar az son kullanıcı ve cihaz eklerseniz anlaşılırlığı o kadar kolay olur

şimdi şöyleki

yukarıdaki vlanlar ile aşağıdaki vlanlar birbirinden farklı, eğer 2 sw' i birbirine bağlıyorsanız vtp yaparak aynı vlanları 2 topolojininde görmesini sağlarısnız..

Ama yukarıda farklı vlanlar, aşağıda farklı vlanlar birbiriyle konuşmasını istiyorsanız iki sw arasına ya bir router koyucaksınız yada diğer sw' de routerin diğer fastethernet bacağına bağlayıp konfigurasyonu öyle yaparsınız...

dayt Guest

Anladım teşekkür ederim

dayt Guest

bir şey daha bunu başka bir router kullanmadan aynı bu topolojiyi kullanarak yapmanın bir yolu var mı acaba ?

yubi isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Alıntı emrearibulan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir şey daha bunu başka bir router kullanmadan aynı bu topolojiyi kullanarak yapmanın bir yolu var mı acaba ?
    farklı vlanlardaki hostların birbirleriyle iletişim kurmalarının şu an için tek yolu ya router kullanmak ya da layer 3 switch kullanmaktır.

dayt Guest

burada kullandıklarım zaten 2960

+ Konuyu Cevapla