BGP Konfigürasyonu (Data Center)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
BGP Konfigürasyonu (Data Center)

bgp hakkında bilgi almak istediğim birkaç konu var. piyasada aktif olarak çalışan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim bir class C ip bloğunu bgp kullanarak telekom routerına adversite etmem gerekiyor. fakat karşı

wallander is offline Junior Member

Arrow BGP Konfigürasyonu (Data Center)

bgp hakkında bilgi almak istediğim birkaç konu var.
    piyasada aktif olarak çalışan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim

bir class C ip bloğunu bgp kullanarak telekom routerına adversite etmem gerekiyor.
    fakat karşı taraftaki routerın konfigürasyonu hakkında bilgim olmadığı için bende konfigürasyonumu nasıl yapacağım hiçbir fikrim yok. (router hangi AS içinde olucak hangi ip adreslerini kullanıcam vb..)

daha once telekom routerına bgp ile route advertise etmiş bi ark varsa ve elinde konfigürasyon örnekleri varsa bunları bana gönderebilirseniz sevinirim.

elinizde herhangi bi konfigürasyon örneği olmasa bile enazından IBGP mi EBGP mi ne konfigürasyonu yapıcaz routeları nasıl adv edicez kısaca beni bilgilendirin lütfen.

saygılar

Orhan ERGUN is offline Senior Member

Merhaba,

Zaten c class altında advert. kabul etmiyor.

9121 As'ini kullanır ve bgp konfunuz altında network ip adresi mask şeklinde advertise edeceksiniz.

Multiprotocol Bgp kullanıyorsanız , neighboor ip adrress activate komutunu adress family altında calıstırmalısınız.

Kolay Gelsin.

wallander is offline Junior Member

orhan bey asıl sorun çıkaran nokta;
    tt routerını atlayıp bgp anansunu ripe üzerinden yaptırabilirmiyim yoksa neighbor satırında tt routerını göstermem gerekiyormu ? yani ttnetin routerınımı kullanıcaz ?!
    bana örnek bi konfigürasyon gönderebilirseniz sevinirim
    sistemin çalışma mantığını anlayabilmiş değilim
    tşk

burner Guest

Slm;

Degerli wallander, simdi hesap suna benziyor: Istanbul a yeni gelmissiniz hicbiryeri bilmiyorsunuz bir ev addresi ariyorsunuz, ve size ev nerede diye soruldugunda, sizde: evin tam karsisinda bir bakkal var diye cevap veriyorsunuz...Neyse

Bak once karsidaki peer yapmak istediginiz router in remote as sini ve peer ip addresini bilmek zorundasin, eger bu bilgi yok ise bastan hicbirsey yapamazsisiniz...Ebgp mi Ibgp mi ? sorusu eger peer ile sizin routerinizin as si ayni olacak ise burada ibgp yaparsiniz, ama yok peer ile ssizin routerin as si ayni degilse Ebgp kullanirsiniz...
    bir diger husus karsidaki peer router da sizinle peering i kabul etmek zorunda cunku bgp tcp base routing protocoldur...iki taraf anlasip aralarinda peer connection u established etmelidirler...

bgp session establishment inde en az su iki komut sarttir;

router bgp [as numarasi] ne?
    neighbor x.x.x.x[peering ip addres] remote-as [peering as nosu] ne?

optional comutlar;
    eger peering de kullandiginiz interface karsi peer e direct connect interface degilse;

neighbor x.x.x.x[peering ip addres] update-source [peering icin kulladigin int adi]

ebgp i kullanacaksan yine peer senin routere direct bagli degilse ;

neighbor x.x.x.x[peering ip addres] ebgp-multihop [1-255]

kullanacaginiz as no su privatemi yoksa public mi?

tabiki telconun routerlerini atlayabilirsiniz...rip gibi internal(igp) routing protocoller kullanmak zorunda da degilsiniz..
    onemli olan iki peer arasinda connectivity nin olmasi bunuda ping ve telnet ile test edebilirsiniz..Bu yola karsi iki peer arasinda tunnel de kullanabilirsiniz, iki peer arasinda internet olmasina ragmen direct connect misler gibi gorulurler...

bunun yaninda c, b, a yada birtane ip addresini dahi bgp ye injecte edebilirsiniz... network x.x.x.x mask 255.255.255.255 comutunu kullanarak, tabiki bu advertisement i nereye yapacaginiza ve yetkilerinize bagli, mesela oyle her onune gelen istedigi network u internete advertise edemez...

bu soylediklerim sart olan basitce bgp de yapmaniz gerekenler.

Umarim birazda olsa yardimci olur..

Iyi gunler

Orhan ERGUN is offline Senior Member

Merhaba,

Wallander , burner saolsun Bgp'nin nasıl calısacağını anlatmıs , sorun da Bgp'yi öğrenmek istediğini yazmamıssın ama bilmiyorsan iyi bilgiler var , neyse..

Evet Bgp anonslarını istediğin yere advertise edebilirsin , ama peering yapacağın yer receive yapmak zorunda.

İllaki Turk telekom'dan anons almak , yada networkunuzu oraya anons etmek zorunda değilsiniz.

Farklı isp'lerden de bunu alabilirsiniz ve anons edebilirsiniz. Zira Turk telekom sizin anonslarınızı almak için minimum c class reel ip subnetinizin olmasını istiyor.

Umarım cevap bulmussunuzdur.

Kolay Gelsin.

poyrazkinik is offline Junior Member

Merhaba arkadaşlar
    Yeni konu açmak istemediğim için buraya yazıyorum.
    Alcatel cihazlarda bgp ile bana anons edilen route lardan mesela

u*>? [bana anons edilen /24 lu blok[
    [bgp konuştuğum karşı uç neighbor /30]
    [AS numarası]

u*>i [bana anons edilen /24 lu blok[
    [AS numarası]

* i [bana anons edilen /24 lu blok[
    [AS numarası]

buradaki u*>i u*>? *i lerin tam olarak manaları nedir?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler
    Last edited by poyrazkinik; 13.04.2010 at 10:59.

+ Reply to Thread

Bookmarks