Link State, Distance Vector Nedir
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
Link State, Distance Vector Nedir

Arkadaşlar baktım ama umarım sitede yoktur... Sadece Link State nin tam olarak ne yaptıgını açıklayabilirmisiniz... Teşekkürler...

xtremend33 is offline Member

Default Link State, Distance Vector Nedir

Arkadaşlar baktım ama umarım sitede yoktur...
    Sadece Link State nin tam olarak ne yaptıgını açıklayabilirmisiniz...
    Teşekkürler...

root is offline Moderator

link state yerine "link state routing" desek ve bazi routing protokollerinin link state routing grubuna dahil oldugunu soylesek sanirim daha dogru olur.

link state distance vector'e gore calisan routing protokollerin yerine gelistirilmistir. distance vector'deki gibi hop sayisi (gectigi gateway) yerine hop sayisi, baglanti hizi ve guvenilir yol olup olmadigina gore bir bilgi toplayip metric bir hesaplama yaparak routing tablolarini guncelleyen bir protokoller ailesidir.

link state zaten distance vector calisan routing protokollerde bandwidth gibi seyler yapamadigimiz icin gelistirilmistir.

umarim aciklayici olmustur.

CiscoGuru is offline Onursal Üye - Emektar

Root hocama eklenti olarak

1. Router komşularını bulur ve adreslerini öğrenir (discovery)
    2. Her komşuya erişimler ölçülür
    3. Toplanan tüm bilgiler paket haline getirilir
    4. Paket diğer routerlara gönderilir
    5. Her router için shortest path first(SPF) hesaplanır
    CiscoGuru
    Networker Man
    Networking Kariyer

burner Guest

Slm;

Link State Routing Protocoller networktaki butun topologiden haberdardir, link state kullanan bir networkte hicbir router komsusundan aldigi haber dogrultusunda routing yollarini secmez.

Her router butun yollarin haritasina sahiptir bu haritaya gore spf algorithm gibi algoritim ler yardimi ile best yolu bulur gidilecek yere gore.(OSPF Open Shortest Path First ve IS-IS Intermediate system to intermediate system )

Distance Vector Routing Protocoller ise komsularindan aldiklari bilgiler yonunde en iyi yolu secerler(rip, igrp). Hybrid olanlar da ayni distance vector gibi komsularindan aldiklari bilgiler cercefesinde en iyi yolu secerler.(Eigrp)

Advance Path Vector, bu routing protocoller ise attributeler araciligi ile en iyi yolu secerler (bgp)

Iyi gunler

xtremend33 is offline Member

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Ancak yeni başlayan biri olarak hocalarıma sormak istiyorum
    Anladıgım kadarıyla Distance Vector algoritması Cisco tarafından Link State algoritmasını geliştirmek için üretilmiş

Yani elimizde bulunan sistemi Link State çok yorar (aşırı küçük sistemleri degil elbette)
    Bu yüzden Distance Vector yani EIGRP gibi gelişmiş protokolleri kullanmak çok daha uygun

Benim sormak istedigimse Link State algoritmasını taşıyan RIP gibi protokollerin kullanılması son derece saçma degilmidir ?

Tamam anlıyorum sınav için gerekli ancak bu işi yapacak bir adamın RIP le uğraşması anlamsızdır heralde yani her hangibir önemi yoktur değil i

jojopachaa is offline Member

teşekkürler

+ Reply to Thread

Bookmarks