VLAN Trunk
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
VLAN Trunk

arkadaşlar bir vlan çalışması yaoptımn iki switchi trunk yaptım.diğer pc lere bağlı olan uc ise sacces hatalarımı bana söyleyebilrmisniz... neelerde eksiğim var .. herkesin eleştirilerini bekliyorum teşkler...

e-mky Guest

Standart VLAN Trunk

arkadaşlar bir vlan çalışması yaoptımn iki switchi trunk yaptım.diğer pc lere bağlı olan uc ise sacces hatalarımı bana söyleyebilrmisniz... neelerde eksiğim var .. herkesin eleştirilerini bekliyorum teşkler...
    Eklenmiş Dosya Eklenmiş Dosya
    • Dosya tipi: pkt vlan.pkt‎ (3.6 KB (Kilobyte), 627 kez indirilmiştir)

vurgun Guest

hocam projeni tamamlaman gerek (vlanlarin nasil calishdigini gormek icin)

Cagdas Yalman isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

burda linkte başka bir soru i,çin bir dosya var içinde vlan calismasida var incelersen fikir sahbi olabilirsin. Vurgun arkadasimin dediği gibi eksik var.

Orn. PC2 ip si baska ayni vlanda olmasina rağmen.

e-mky Guest

mesala br şeyi yapamaıyorum iki switch arasında trunk yaptım. ancak trunk yaptığım portları vlan 2 ye tasıyamıyorum

switchport trunk vlan 2

birde packet tracer de switchport trunk encapsulation dot1q (komutu çalışmıyor) birde VTP konusu için döküman varmı bu konuda yardım istiyorum vurgun , cef tekrar tşkler...

Cagdas Yalman isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

switchport trunk allowed vlan 2 bundanmı bahsediyorsun

yani vlan 2 ye izin ver

vurgun Guest

encapsulation dot1q 3500 serilerindeki sw.
    2900 serilerde
    turkce cisco norlari var formuda dokumnalarin icherisinde orda baya bilgi var.

Alıntı e-mky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mesala br şeyi yapamaıyorum iki switch arasında trunk yaptım. ancak trunk yaptığım portları vlan 2 ye tasıyamıyorum

switchport trunk vlan 2

birde packet tracer de switchport trunk encapsulation dot1q (komutu çalışmıyor) birde VTP konusu için döküman varmı bu konuda yardım istiyorum vurgun , cef tekrar tşkler...

e-mky Guest

Arrow

onlarıo okudum artık basit geliyo artık daha komplez config ler içeren vlan VTP vs gibi konuları daha derinlemeisne anlatan CCNA ökümanı olsaydı yi olurdu diyorum gerci hayrullah hıocanın dökümanı var türkce başkada kaynak yok . geniş olarak vlam tasıma ve vtp anlatan kaynak cok lazım doğrusu

System isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Arrow

Alıntı e-mky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    onlarıo okudum artık basit geliyo artık daha komplez config ler içeren vlan VTP vs gibi konuları daha derinlemeisne anlatan CCNA ökümanı olsaydı yi olurdu diyorum gerci hayrullah hıocanın dökümanı var türkce başkada kaynak yok . geniş olarak vlam tasıma ve vtp anlatan kaynak cok lazım doğrusu
    Merhaba
    Biricisi o döküman için basit geliyor demenizi hiç yakıştıramadım.
    Ve bunu özellikle sizin yapmanız daha da üzücü olmuş...

İkincisi o döküman vLAN nedir , nasıl konfigure edilir bunu anlatıyor
    eğer o dökümanda yazan komutları ezberlemek yerine anlamaya çalışırsanız
    ( sizin üzerinizden anlatıyorum ama bu geneli kapsar herkes için böyledir )
    VLAN lar ile alakalı soru sormuş değil başkalarının sorularına yanıt vermiş olursunuz

Bu döküman'dan çıkaracağınız özet şu olmalı : Ben bu döküman'ı okudum. Güzel.
    Balık tutmayı öğrendim ya da bu günlük karnımı doyurdum.
    Siz hala bu cümleyi kurabiliyorsanız eğer üzülerek söylüyorum

siz Balık tutmayı öğrenmemişsiniz.
    Bu günlük karnınızı doyurmuşsunuz.

Ben de o dökümanı okuyarak CCNA ye başlamıştım.
    Bence dökümanı okuyun demekle yanlış yapmışız. Döküman'ı anlamaya çalışın

yubi isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

cef'in gönderdiği örneğe ve sitede resmi verilen bir topolojiyi hazırladım. İçinde hem vlan hem de ospf uygulaması var. Umarım işinize yarar.
    @e-mky
    Hayrullah Bey'in hazırladığı notlar şu anda bulabileceğin en iyi Türkçe notlar ve 801 sınavı için tam bir konu özeti içeriyor. 802 için eksik olan konuları da sağdan soldan bulabilirsin. Daha kolay anlamak istiyorsan CBT, Cisco Video Mentor veya Testout videolarını indirip daha ayrıntılı öğrenebilirsin. Sana tavsiyem CBT olacak. Umarım yanlış anlaşılmam.

Ben de çalışmaya yaklaşık iki hafta önce başladım. Ama sanırım tersten başlamışım. CCNA'de routerlar için bilmem gerekenleri ogrendim. Ama switchlere fazla bakmamışım. Şimdi bu açığımı kapatmak için çalışıyorum.

Saygılar...

Not: tüm şifreler: cisco
    Eklenmiş Dosya Eklenmiş Dosya
    • Dosya tipi: pkt lab.pkt‎ (7.4 KB (Kilobyte), 600 kez indirilmiştir)
    Konu yubi tarafından (18.07.2008 Saat 15:33 ) değiştirilmiştir.

e-mky Guest

System Kardesim basit geliyor dememdeki maksadımı anlamışssınız sanırım basit derken kolay ve küçümsemek anlamında değil sadece Switcing konusunda port-security ve mac-addres table violation gibi paremetreleri içeren bir dökümana ihtiyacım oldunu detay konusunu belirterek istedim. benim öğrenmek ve detaya inmemdeki ısrarcılığım he rza man hiç bir şeyi küçümsemeden. öğenme çabasındayım..
    eğer yanlış anlasıldıysam kusura bakmayın...

.-----

yubi tşkler... hayrulah hoocanın dökümanı çok işime yarıyor su anda .. CBT lere debakıcam en kısa zamanda
    ayrıca herkese cok tşkler... paylaşımınız için...

+ Konuyu Cevapla