Merhaba arkadaşlar,

Bu forumda ilk mesajım ve aslında daha çok yazılım geliştirme ile uğraşıyorum.

Geliştirdiğimiz sistemi 4 uygulama sunucusuna paylaştırmayı ve tek bir veri tabanı(bir de pasif vt) ile konuşturmayı planlıyoruz. Uygulama sunucularının önüne bir load balancer donanımı kurmayı planlıyoruz, bu cisco veya farklı bir load balancer olabilir.

Ancak sisteme kullanıcılar login olarak giriyor ve session bilgileri ilk giriş yaptığı uygulama sunucusunda kalıyor. Yani benim load balancer'da giriş yapan kullanıcının hep aynı uygulama sunucusundan devam etmesini garantilemem gerekiyor.

Okuduğum kadarıyla load balancerlarda bulunan 'sticky sessions' özelliği varmış, bu sanırım ip,port gibi özelliklerle filtreleme yaparak aynı sunucuya yönlendirme yapılabilmesini sağlıyormuş. Ancak benim sistemde kullanıcılar bir kurumdan aynı ip ile çıkabiliyor, bu sebepten ip bazlı bir filtreleme yeterli olmayacaktır diye düşünüyorum.

Yine okuduğum kadarıyla Layer4 ve Layer7 load balancerlar mevcutmuş. Layer 7 load balancer benim derdime çare olabilr mi?
Veya Cisco CSS 11500 ile bunu sağlayabilir miyim ? Tavsiye edebileceğiniz bir çözüm var mı ?

Şimdiden Teşekkürler.