VLAN Access List
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
VLAN Access List

selam 7 makine 1 switch ve 1 router kullanarak vlan oluşturdum. oluşturduğum vlan kendi arasında haberleşiyor. ben vlan1 ile vlan2 ikinin haberleşmesinin istemiyorum. bunun için access-list yazdım. engelledim. bu kez

kurt44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart VLAN Access List

selam

7 makine 1 switch ve 1 router kullanarak vlan oluşturdum. oluşturduğum vlan kendi arasında haberleşiyor.
    ben vlan1 ile vlan2 ikinin haberleşmesinin istemiyorum. bunun için access-list yazdım. engelledim. bu kez vlan2 dışarı(internete) açılamıyor. bunun içinde access-list yazmak mı gerekiyor. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

yazdıgın access-listi gösterebilirmisin + vlanları routerda nasıl yapılandırdın her potuna 1 vlan seklindemi yoksa passive int seklindemi sonladırdın vlanları?

hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

yine access list yazarak bu problemi çözebilirsiniz, sanırım ilk yazdığınız access listde bütün ip bloğunu engellediğiniz için o bloktan gelen istekler karşılanmıyordur... Access liste yazarken yapmanız gereken ilk olrak izin verilenleri yazmanız ardından engellenmesini istediklerinizi yazın bu şekilde sıralı bir şekilde paketlerin filtrelenmesini sağlarsınız...

Ayrıca vlan 1 ile vlan 2 arasında haberleşmesini engellemek isteiğiniz protokolleri extended access list yazarak engeller yada izin verirseniz diğer erişimlerinde sıkıntı yaratmamış olursunuz....

Topolojinizi ve access listinizi göndeririseniz yardımcı oluruz, kolay gelsin..

root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

merhaba,
    vlan 1 için access-list uygulanmaz. vlan 1 switchlerin ve routerların dahil olduğu ve haberleştiği (diğer vlan bilgilerini taşıdığı) default vlandır. Bu nedenle vlan 1'i switch ve routerlar kullanır. Siz vlan 2 ve vlan 3'ü oluşturun. vlan 1 ile oynamayın (ip vermek dışında) ve access-list uygulamayın.

+ Konuyu Cevapla