Ccna
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.
Ccna

Öncelikle herkese kucak dolusu sevgiler... Ben daha önceden Cisco Certified Network Associate Routing & Switching ( CCNA ) 1 (Networking Basics) sertifikasını aldım,2,3 ve 4. sertifikaları da aldıktan sonra ayrıca

AcemiCE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Ccna

Öncelikle herkese kucak dolusu sevgiler...

Ben daha önceden Cisco Certified Network Associate Routing & Switching (CCNA) 1 (Networking Basics) sertifikasını aldım,2,3 ve 4. sertifikaları da aldıktan sonra ayrıca bir final sınavına mı gireceğiz?Varsa nerede ve nasıl?

Ağı öğrenirken nerden başlamılıyım?(temel konuları altağlar da dahil bildiğimi farzederek) ,Routerları nasıl kullanacağım?Dynageni daha önceden denedim fakat başarılı olamadım,hangi simulasyonları tercih etmeliyim?

Routing Information Protocol (RIP) , Access List , Switching, Network Address Translation (NAT) ve PAT,VoIP,VPN, Virtual Private Network ,Frame Relay vs... bu gibi konularla ilgili kaynak,tavsiye yada hangisini ilk öğrenmeliyim ve de öğrenme stratejim ne olmalıdır?Özellikle bu konularda nasıl uygulamalar yapmalıyım?

Ben bu yaz bir şirketin bilgi işlem dairesinde staj yapacağım hangi konularda hazır gitmeliyim,neyi eksik bırakmamalıyım?Stajın benim için faydalı gitmesi için yapılacakları önceden belirleyip görevli mühendisi ona göre mi yönlendirmeliyim?Özellikle neler fark yaratır?

Herkese iyi günler...
    Konu AcemiCE tarafından (15.06.2008 Saat 01:03 ) değiştirilmiştir.

System isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Arrow

Alıntı AcemiCE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle herkese kucak dolusu sevgiler...

Ben daha önceden cisco CCNA 1 (Networking Basics) sertifikasını aldım,2,3 ve 4. sertifikaları da aldıktan sonra ayrıca bir final sınavına mı gireceğiz?Varsa nerede ve nasıl?

Ağı öğrenirken nerden başlamılıyım?(temel konuları altağlar da dahil bildiğimi farzederek) ,Routerları nasıl kullanacağım?Dynageni daha önceden denedim fakat başarılı olamadım,hangi simulasyonları tercih etmeliyim?Rıp,Acl,Switching,NAT ve PAT,VoIP,Vpn,Frame Relay vs... bu gibi konularla ilgili kaynak,tavsiye yada hangisini ilk öğrenmeliyim ve de öğrenme stratejim ne olmalıdır?Özellikle bu konularda nasıl uygulamalar yapmalıyım?

Ben bu yaz bir şirketin bilgi işlem dairesinde staj yapacağım hangi konularda hazır gitmeliyim,neyi eksik bırakmamalıyım?Stajın benim için faydalı gitmesi için yapılacakları önceden belirleyip görevli mühendisi ona göre mi yönlendirmeliyim?Özellikle neler fark yaratır?

Herkese iyi günler...

CCNA 1 , 2 , 3 , 4 dediğiniz sınavlar sanırım her semester için yapılan ara sınavları kasdediyorsunuz. Gittiğiniz eğitim kurumunun Network Academy olmasından kaynaklanan bir şey olabilir.
    Bu sınavların hiçbirine girmeden de doğrudan sertifika sınavına girebilirsiniz ( VUE.Com ) un yapmış olduğu bu sınav CCNA #640-802 dir.

Bence routing , switching nedir , NAT/PAT , Frame-relay nedirden evvel
    ilk önce temel terimleri anlamalı ve özümsemelisiniz. Nasıl ki IP adresi ni öğrenmeden Routing'e geçilmeyeceği gibi NAT , PAT , VPN e vs. geçemezsiniz. VPN zaten başlı başına bir uzmanlık gibi olduğu için VPN i detaylı bir şekilde anlamanız CCNP de olabilir diye düşünüyorum.

Temel olarak Stratejiniz önce bu işin ABC sini öğrenin. temel terminolojiye kulak aşinalığı olsun. Yeni duyacağınız bir sürü kavram olacak. onları öğrenmeye çalışın. Network Nedir , network topolojileri , teknolojileri , OSI nedir , network cihazları nedir , IP adresi nedir , temel network kavramları nedir vs. vs. bunları özümsemelisiniz. Sitemizde bulunan Cisco Türkçe Notları adıyla verilen döküman(ları) okumanızı tavsiye ederim. Son olarak bu işi öğrenmek istiyorsanız CiscoTR.Com dan ayrılmayın

e-mky Guest

bence CiscoTr bu alanda Türkiyede en iyi türkçe kaynak sitesi ayrıca sitedeki admin ve moderatorler tarafından yabancı dökümanlarlada deteklenip kullanıcılara cok doyurucu bilgiler sunuyorlar... i
    kendimden örnek verim Cisco ile ne öğrendiysem CiscoTR den öğrendim herkese Teşekkürler..
    tabi root, System paylaşım gurumuz burner unutmamak lazım...

Güzel görüşleriniz için teşekkürler arkadaşlar...

e-mky Guest

bene CiscoTr bu alanda Türkiyede en iyi türkçe kaynak sitesi ayrıca sitede ki admin ve moderatorler tarafından yabancı dökümanlar lada deteklenip kullanıcılara cok doyurucu bilgiler sunuyorlar... i
    kendimden örne verim Cisco ile n öğrendiysem Ciscor den öğrendim herkese Teşekkürler.. tabi root, system paylaşım gurumuz burner unutmamak lazım...

AcemiCE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Selamlar,

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler,tavsiyelerinize uyacağım,siteye hergün gireceğimden ve sürekli sorular sorup dinamizm katacağımdan emin olabilirsiniz,ben kendimi sadece yazılım konusunda değil,sistem ve ağ üzerinde de geliştirmek istiyorum,ülkemizde hem iyi yazılımcı hem iyi ağcı bulmak zor,inşallah bu açığı sayenizde kapatırız...

Ben ağ konusunda ülkemizde çalışan insanlar hakkında bilgi istiyorum yazılım konusunda ülkemizde kimin nerede çalıştığını, ne yaptığını, ne kazandığını az çok biliyorum; ağ/sistem alanında özellikle bu üç sorunun cevabını çok merak ediyorum(Nerede Çalışıyorlar?Ne yapıyorlar?Ne kadar kazanıyorlar?) ,siz ustalar bu konuda çok deneyimlisiniz bizi aydınlatacağınıza inanıyorum.Özellikle bu alanın geleceği nedir?İyi bir yerde Bilgi İşlem Müdürlüğüne giden basamaklar nelerdir?CCIE olmak çok mu zor dur?CCIE olunca bütün kapılar açılıyor diyorlar doğru mu?
    Konu AcemiCE tarafından (15.06.2008 Saat 16:10 ) değiştirilmiştir.

Arrow

Selamlar,

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler,tavsiyelerinize uyacağım,siteye hergün gireceğimden ve sürekli sorular sorup dinamizm katacağımdan emin olabilirsiniz,ben kendimi sadece yazılım konusunda değil,sistem ve ağ üzerinde de geliştirmek istiyorum,ülkemizde hem iyi yazılımcı hem iyi ağcı bulmak zor,inşallah bu açığı sayenizde kapatırız...

Ben ağ konusunda ülkemizde çalışan insanlar hakkında bilgi istiyorum yazılım konusunda ülkemizde kimin nerede çalıştığını, ne yaptığını, ne kazandığını az çok biliyorum; ağ/sistem alanında özellikle bu üç sorunun cevabını çok merak ediyorum(Nerede Çalışıyorlar?Ne yapıyorlar?Ne kadar kazanıyorlar?) ,siz ustalar bu konuda çok deneyimlisiniz bizi aydınlatacağınıza inanıyorum.Özellikle bu alanın geleceği nedir?İyi bir yerde Bilgi İşlem Müdürlüğüne giden basamaklar nelerdir?CCIE olmak çok mu zor dur?CCIE olunca bütün kapılar açılıyor diyorlar doğru mu?

CCIE olmak zor mu kolay mı bilmiyorum ben de CCIE değilim ama çok kolay olsaydı bugün Türk CCIE sayısı 50 lerde olmazdı. Cisco Systems 'in verdiği en üst düzeydeki saygın sertifika olduğunu biliyoruz.

Ben usta falan değilim hala kendimi geliştirmeye çalışıyor hala okuyor ve öğreniyorum. Yaptığım tek şey öğrenirken sizlerle de paylaşmak istediğim için arkadaşlarımın da desteğiyle bu siteyi açmak oldu...
    CCIE lerin ne kadar kazandığını bilemiyorum sonuçta öğretmenlik gibi değil bu sabit bir maaşınız yok kişiye göre yere göre değişir elbette ama çok iyi paralar kazandıklarını okuyoruz Rakam vermek istemiyorum mübağla olarak gözükebilir ama cidden iyi kazanıyorlar

e-mky Guest

System hocam bu sitede N lerden biridir her ne kadar alçak gönüllü olsada,
    Bilen bir insna zaten böyle söyler..
    CCIE konusu çok fazla konuşulmamalı bence bizler için bizim herşeyden önce çok okumaya ve öğrenmek için çaba sarfetmeye ihtiyacımız var zaten herşey kendiliğinden gelir CCIE ler genelde yönetici pozizyonund aoluyorlar, yada daha complex işlerle uğraşıyorlar , oturup bir C2811 conf işi ile uğraşarak yada IPV6 üzerinde Cisco cihazların ileri düzey yönetimiyle uğraşırlar. zaten CCIE konularından biride IPV6 dır . bence onların ne kadar maaş aldıklarından çok bizim ne bildiğimiz önemli... bu site gerçekden cok doyuru bilgiler içertiyor ve cisco cihazlarla ilgilenen herkes buarada mutlaka bir şeyler öğrenir... herkese kolay gelsin..

gizem.network isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

network konusunda alıştırma yapmak isteyenler için packet tracer programını öneririm

+ Konuyu Cevapla