Frame-Relay Inverse-Arp
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Frame-Relay Inverse-Arp

Sevgili arkadaslar, Inverse arp aslinda cok basit ve temel bir konu frame relay icin, onun icin tam olarak bilinmesi gerektigini dusunuyorum.. bircok insan bunda hala supheci bende buraya boyle bir

burner Guest

Standart Frame-Relay Inverse-Arp

Sevgili arkadaslar,
    Inverse arp aslinda cok basit ve temel bir konu frame relay icin, onun icin tam olarak bilinmesi gerektigini dusunuyorum.. bircok insan bunda hala supheci bende buraya boyle bir konu acmayi dusundum olayin biraz daha aydinlanmasi acisindan en azindan burada uye olanlar icin, ve sunuda belirteyim bu yazacaklarim tabiki yeterli degil.denizde bir sandal gibi kalir, ee tam ogrenmek icinde o deryaya dalmak gerekir, oda sizin goreviniz...

Frame-Relay dendiginde akla gelen ilk sey inverse-arp olmali, Ethernet dedigimizde aklimiza arp geliyor ise.

Arp ne yapar ise inverse arp onun tersini yapiyor,(hani Matrix te Ne0, SiMitH in tersi ya onun gibi)

Arp: Layer 3(IP) addresini biliyorum, bana Layer 2(MAC) addresini ver.

mesela iki router A ve router B birbiri ile konusmak istiyor ethernet segmentinde, oncelikle A nin B ye gidebilmesi icin B nin mac addresini elde etmek zorunda, bundan dolayi A segmente broadcast gonderir ve sorar bu ip addresinin sahibi kim(mac addresini ister), B bu request i duyunca mac addresini unicast olarak A ya reply yapar.....kisaca boyle

Inverse-Arp: Layer 2 addresini biliyorum(DLCI#) bana Layer 3 addresini ver. yani DLCI verirsin karsidakinin ip addresini alirsin, RARP gibi bir nevi(mac addresini ver ip addresini al)

eger iverse arp disabled yapilmissa, dynamic map yapilmaz bu durumda manualy yapmak zorundasiniz. Bu kural point-to-point int icin gecerli degildir(su soru sorulabilir bunun icin, neden serial interfacelerinin mac addresleri yoktur cunku point to point gerek yok)

1.disables inverse arp butun dlci ler icin
    no frame-relay inverse-arp

2.disables inverse arp sadece o dlci icin
    no frame-relay inverse-arp ip dlci_numarasi

3.disables inverse arp sadece o dlci icin
    frame-relay map ip remote_ip_add local_dlci_numarasi

birde
    no arp frame-relay dan bahsediyorlar cisco da, bunun yaptigi iste inverse arp in reply ini disable ediyormus..
    bunuda kullanmalarinin amaci, inverse-arp reply lerini disable ediyormus...
    yawww frame-relay da arp diye birsey yokkine, ne arp i
    boyle birsey yok birsuru ccie lerin forumlarinda(bizimkiler dahil) bu var configurasyonlarda, ayrica cbt videolarindada anlatiliyor ve configlere ekliyorlar, ayrica cisco sitesindede documatationda gorebilirdiniz bunu ama simdi yok, hala kalintilarina rastlayabilirsiniz. Ama forumlarda ve professionel sitelerde gorebilirsiniz hala canli ve diri..

invers-arp in request ini disable edebilirsiniz, ama o reques te karsi reply lari disable edemezsiniz. IMKANSIZZZZZZZZ..sadece karsidaki routerin interfacesini komple shut down yaparak reply i disable edebilirsiniz.
    Aslinda bunu router uzerinde gostermek isterdim, neyse sonra....eklerim buraya.

hatasiz kul olmaz....!!!!
    burner

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

eyvallah hocam emeğine sağlık
    The day that never comes

e-mky Guest

büyüksün burner

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

gü<zel paylasım

+ Konuyu Cevapla